برلين - صدر اعظم آلمان در آستانه سفر به پكن، اعتراف كرد كه چين اتحاديه اروپا را در اعمال تحريم هاي جديد نفتي و بانكي همراهي نمي كند.

به گزارش ایرنا، 'آنگلا مركل' روز شنبه در یك پیام ویدئویی، با اشاره به در پیش بودن سفرش به پكن، گفت: برغم همكاری های خوب بین آلمان و چین در موضوعات مختلف سیاسی و اقتصادی، پكن و برلین در رابطه با موضوع هسته ای ایران و تحریم ها علیه این كشور اختلاف نظر دارند.

صدر اعظم آلمان به طور معمول شنبه هر هفته، در یك پیام ویدئویی كه در پایگاه خبری دولت منتشر می شود، درخصوص مسائل و موضوعات مهم هفته اظهار نظر می كند كه بخشی از پیام ویدئویی امروز (شنبه ) مركل به سفر آخر هفته وی به پكن اختصاص داشت.

وی در این پیام با اشاره به سطح روابط دو كشور، افزود: مسایلی هایی وجود دارند كه ما ( آلمان و چین) نظرات متفاوتی درمورد آنها داریم، كه یكی از آن موارد مهم، اعمال تحریم ها علیه ایران در مورد فعالیت های هسته ای این كشور است.

مركل در پیام خود ابراز امیدواری كرد كه بتواند در این سفر مقامات چینی را با اتحادیه اروپا همراه كند.

در همین زمینه نسخه آنلاین نشریه هفتگی فوكوس، نوشت: مركل در سفر به پكن از رهبران چین خواهد خواست كه اتحادیه اروپا را در تحریم ایران همراهی كنند.

فوكوس همچنین در مطلبی كه بوی نا امیدی از آن به مشام می رسد، به نقل از یكی از نزدیكان مركل می نویسد؛ هدف از سفر صدر اعظم آلمان به پكن این است كه حمایت طرف چینی را برای این موضوع داشته باشد كه حداقل واردات نفت از ایران را افزایش ندهد.

فوكوس همچنین نوشت، چند روز قبل آلمان برای متقاعد كردن مقامات هند نیز چنین تلاشی را انجام داده است.

در حالی مقامات آلمانی امیدوار به همراهی چین و دیگر كشورهای مخالف با تحریم نفتی ایران، از سیاست های خود هستند كه مقامات این كشورها طی روزهای گذشته بارها تاكید كرده اند كه راه حل موضوع هسته ای ایران تحریم نیست و تنها از راه مذاكره و گفت و گو است كه می توان در این زمینه به یك نتیجه مطلوب كه رضایت طرفین را به همراه داشته باشد، دست یافت.

تلاش های دیپلماتیكی كه مقامات اروپایی با دستپاچگی برای همراه كردن دیگر كشورها در حمایت از تحریم اتحادیه اروپا علیه ایران در دستور كار خود قرار داده اند، به خوبی نشان می دهد كه تحریم كنندگان نفت ایران به خوبی از بی تاثیر بودن اقدام خود آگاه هستند.

براساس اطلاعات اعلام شده در این پیام ویدئویی، سفر مركل به پكن از روز چهارشنبه همین هفته آغاز می شود و صدر اعظم آلمان در سفر دو روزه خود به این كشور با 'هو جین تائو' و 'ون جیا بائو' رییس جمهوری و نخست وزیر چین ملاقات و گفت و گو خواهد كرد.

مركل همچنین قرار است در سفر به چین، در آكادمی علوم جامع اجتماعی پكن سخنرانی كند.

آلمان از بزرگترین شركای تجاری چین است و بیش از یك هزار و 500 شركت آلمانی فقط در استان ' گوانگ دونگ ' در جنوب چین فعالیت تجاری دارند.

اروپام ** 2051** 1701** 1506

سرخط اخبار جهان