۱۳ مهر ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6179665
۰ نفر
هاری سالانه به فوت 55 هزار نفر در جهان منجر می شود ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/07/13 اجتماعی.بهداشت .بیماری .هاری رییس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت: هاری سالانه منجر به فوت 55 هزار نفر در جهان می شود.
به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، دکتر محمد مهدی گویا روز شنبه در دومین همایش روز جهانی هاری گفت: سالانه بالغ بر 55 هزار نفر به دلیل ابتلا به هاری در دنیا فوت می کنند که بیشتر موارد آن در کشورهای آفریقایی (24 هزار) و آسیایی ( 31 هزار) اتفاق می افتد.
وی بااشاره به اینکه هاری بیماری ویروسی دستگاه عصبی مرکزی است که موجب مرگ صددرصد مورد ابتلا می شود، خاطر نشان کرد که هاری بیماری قابل پیشگیری است.
گویا افزود: هاری به دلیل احتمال بروز همه گیری در دام ها و کشندگی صد در صد در انسان سبب ایجاد رعب و وحشت در جامعه می شود.
وی مهمترین علت ابتلا به بیماری هاری را عدم کنترل بیماری در سگ ها دانست و گفت: حیوانات وحشی منبع اصلی هاری در دنیا هستند.
رییس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به اینکه برخی از کشورها به رغم کنترل بیماری هاری در حیوانات اهلی هنوز موفق به کنترل هاری در وحوش نشده اند، گفت: متاسفانه در بسیاری از کشورها توجه کافی به اقدامات پیشگیری و کنترل هاری نمی شود.
وی افزود: هاری موجب ضرر و زیان قابل توجه اقتصادی به دلیل تلفات دام های مبتلا می گردد.
گویا به گزارشات سازمان جهانی بهداشت اشاره کرد و گفت: سالانه ده میلیون نفر به دنبال حیوان گزیدگی تحت درمان پیشگیری هاری قرار می گیرند.
گویا اظهار داشت: در ایران از هر هزار نفر جمعیت دو نفر دچار حیوان گزیدگی می شوند که در صورت عدم مراقبت و درمان پیشگیری به موقع احتمال ابتلا به هاری در آنها وجود دارد، این میزان در برخی از استان ها به بیش از شش مورد می رسد.
وی یادآور شد متوسط مرگ و میر جهانی از بیماری هاری برابر با 66/10 در هر میلیون نفر است در صورتیکه در ایران 14/. در هر میلیون نفر است که این نشان از سیستم مراقبت و درمان به موقع در کشور است.
رییس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به اینکه 96 درصد از هزینه هایی که صرف درمان پیشگیری بعد از حیوان گزیدگی می شود در کشورهای آسیایی است که معادل 650 میلیون دلار است.
وی افزود: بیشترین هزینه پرداخت جهت بیماری های قابل پیشگیری با واکسن صرف پیشگیری از هاری می گردد.
گویا تاکید کرد: در صورت مراجعه به موقع موارد حیوان گزیدگی و درمان پیشگیری آنها این بیماری به سادگی قابل پیشگیری می باشد.
وی گفت: نا کافی بودن آگاهی و همکاری بخش خصوصی موجب خطر ابتلا به هاری در موارد حیوان گزیده می گردد.
گویا خاطر نشان شد: در ایران بیماری هاری در حیوانان وحشی و اهلی در نقاط مختلف کشور وجود دارد و مخزن اصلی در ایران گوشتخواران وحشی بوده که سبب ابتلا سگ و حیوانات اهلی به خصوص دام ها می شود.
وی افزود: گربه به بیماری هاری بسیار حساس است و موارد ابتلا به آن در سال های اخیر در شهر تهران مشاهده شده است.
گویا تاکید کرد: کنترل بیماری هاری مستلزم همکاری وزاتخانه ها، سازمان های مختلف و مردم می باشند.
وی کافی نبودن سطح آگاهی مردم، به خصوص دانش آموزان و روستاییان در رابطه با شناخت و اهمیت و خطر بیماری هاری و لزوم درمان و پیشگیری به موقع، افزایش موارد حیوان گزیدگی به علت بهبود سیستم مراقبت و نیاز بیشتر به سرم و واکسن ضد هاری جهت درمان پیشگیری آنها، گردش ویروس هاری در حیات وحش در نقاط مختلف کشور و نبودن برنامه مبارزه با هاری در حیان وحش در کشور که سبب انتقال و گسترش آلودگی در سگ های ولگرد و دام ها و خطر ابتلا انسان می گردد را از جمله چالش های موجود در مهار بیماری هاری عنوان کرد.
گویا همچنین وجود سگ ها و گربه های ولگرد و ضعیف بودن برنامه اتلاف سگ های ولگرد و نبودن برنامه کنترل گربه های ولگرد به علت وجود مشکلات اجرایی در دستگاههای مربوطه، کافی نبودن اعتبارات لازم برای پرداخت به کارکنان مراکز درمان پیشگیری هاری، وجود سگ های صاحب دار و گله در مناطق روستایی و مشکلات محدودیت منابع اجرایی سازمان دامپزشکی در این زمینه از جمله عدم همکاری روستاییان با دامپزشکی در زمینه قلاده گذاری و واکسیناسیون هاری و کافی نبودن سطح آگاهی پزشکان شاغل در دستگاههای دولتی و غیر دولتی در مورد برنامه ها و پروتکل های کشوری را از دیگر چالش های مهار هاری دانست.
وی در اولویت قرار دادن برنامه مبارزه به هاری از سوی سیاستگذاران و برنامه ریزان سازمان های مرتبط ، افزایش هماهنگی بین بخشی به خصوص با وزارت کشور، سازمان دامپزشکی کشور، سازمان حفاظت محیط زیست در جهت اجرای برنامه ها، تقویت برنامه های آموزشی جهت ارتقای سطح آگاهی مردم به خصوص دانش آموزان و روستاییان را از جمله راهکارهای مناسب اعلام کرد.
گویا همچنین، برنامه ریزی جهت آگاهی روستاییان از خطرات هاری و جلب مشارکت آنان جهت واکسیناسیون و قلاده گذاری سگ های گله و خانگی و همچنین استفاده از ماده قانونی 357 به منظور برخورد با افرادی که در نگهداری و بستن سگ های خانگی و گله همکاری نمی کنند، فعال تر شدن ستاد اتلاف سگ های ولگرد و اجرای برنامه مربوطه توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور را از دیگر پیشنهادات برای مهار بیماری هاری عنوان کرد .
دومین همایش به مناسبت روز جهانی هاری امروز با همکاری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، انستیتو پاستور ایران، سازمان دامپزشکی کشور، وزارت کشور و سایر موسسات مربوطه در تالار مدرس انستیتو پاستور ایران برگزار شد شماره 037 ساعت 16:11 تمام

سرخط اخبار جامعه