صالحآبادی: شرکت های کارگزاری غیرفعال حذف می شوند - بخش اول .........................................................
تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/07/86 داخلی.اقتصادی.بورس.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: شرکت های کارگزاری غیرفعال در بازار سرمایه به مرور حذف می شوند.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا، "علی صالح آبادی"در دیدار با اعضای کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، با بیان اینکه در اساسنامه نمونه شرکت های کارگزاری پیش بینی های لازم برای توسعه فعالیت این شرکت ها فراهم شده، اظهار داشت: سازمان بورس و اوراق بهادار و کانون کارگزاران باید قوانینی را به تصویب برسانند تا شرکت های کارگزاری غیرفعال از بازار سرمایه خارج شوند.
در این نشست که علاوه بر رییس بورس، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار حضور داشت، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه تشکیل کانون کارگزاران مصرح قانون بازار اوراق بهادار است، گفت: عضویت در این کانون الزام قانونی دارد و باید قدرت کانون افزایش یابد.
صالحآبادی بااشاره به اینکه کانون کارگزاران تمام بورس ها(اوراق بهادار، کالا و بازارهای خارج از بورس و...)را شامل می شود، افزود: سازمان بورس و اوراق بهادار به اهمیت این کانون واقف است به طوری که از هفته آینده تالار سعدی در اختیار کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار قرار خواهد گرفت تا برنامه های کانون در مکان مشخصی انجام شود.
*** برگزاری آزمون های حرفه ای به کانون ها محول می شود سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سیاست های میان مدت سازمان این است که برگزاری آزمون های حرفه ای را به کانون ها و تشکل های حرفه ای واگذار کند.
صالحآبادی با بیان این که در یک آیین نامه مشترک می توان نحوه نظارت سازمان را در برگزاری آزمون های حرفه ای پیش بینی کرد، افزود: سازمان بورس آمادگی آن را دارد که برگزاری آزمون های حرفه ای را به کانون ها محول کند.
وی با بیان اینکه سازمان بورس همه ساله دو دوره آزمون های حرفه ای بازار سرمایه را برگزار می کند، اظهار داشت: دومین آزمون سالانه این سازمان، آبان ماه امسال برگزار خواهد شد، اما کانون ها می توانند از سال آینده مسئولیت برگزاری این آزمون ها را برعهده گیرند.
*** پیشنهادهای کانون در مقررات جدید لحاظ خواهد شد رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: این سازمان در راستای تعامل با کانون کارگزاران، پیشنهادها و نظرات کارشناسان این کانون را در مقررات جدید لحاظ خواهد کرد.
صالح آبادی گفت: از این پس یک نسخه از تمام مقررات برای اظهار نظر کارشناسان به کانون ارسال خواهد شد تا نظرات و پیشنهادهای اعضای کانون در کمیته تدوین مقررات سازمان بورس مورد بررسی قرار گیرد.
*** تاکید بر فراگیری نحوه معامله در سامانه جدید رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به نقش محوری کانون کارگزاران در فرهنگ سازی و آموزش شرکت های کارگزاری اشاره کرد و گفت: فراگیری نحوه معامله در سامانه جدید از اهمیت بسزایی برخودار است و کانون باید شرکت های کارگزاری را ملزم به یادگیری دقیق این نرم افراز جدید کند.
وی خاطرنشان کرد: بدون شک شرکت های کارگزاری که نتوانند از سامانه جدید معاملاتی استفاده کنند با مشکلات فراوانی روبرو خواهند شد.
صالحآبادی حمایت سازمان بورس و اوراق بهادار را از برگزاری دوره های آموزشی در کانون کارگزاران اعلام کرد و افزود: سازمان برای ارتقا سطح کیفی شرکت های کارگزاری کمک های لازم را انجام خواهد داد.
*** نقش پررنگ بازار سرمایه در اجرای اصل 44 قانون اساسی سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازار سرمایه نقش پررنگی را در اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی دارد.
وی به کسب کرسی سازمان بورس و اوراق بهادار در شورای عالی اصل 44 قانون اساسی اشاره کرد و گفت: رییس جمهوری ریاست این شورا را برعهده دارد و می توان مسائل موجود در حوزه بازار سرمایه را در این شورا مطرح کرد.
صالح آبادی از برگزاری جلسات منظم سازمان های بورس و خصوصی سازی خبر داد و اظهار داشت: در این جلسات درمورد نحوه واگذاری ها بحث و تبادل نظر خواهد شد که کانون کارگزاران می تواند پیشنهادهای خود را برای تسریع در امر واگذاری ها ارایه دهد.
*** ارتقا سیستم رایانه ای کارگزاران در تالارها رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: شرکت های کارگزاری برای استفاده از سامانه جدید معاملاتی باید سیستم های رایانه ای خود را در تالارها ارتقا دهند.
وی افزود: در همین راستا، مدیریت فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار قصد دارد سیستم های رایانه ای یکپارچه ای را در تالار بورس نصب کند تا عدالت برای تمام شرکت های کارگزاری رعایت شود.
*** افزایش نقش کانون در پذیرش، تعلیق و لغو عضویت معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در اساسنامه کانون کارگزاران پیش بینی شده است که نقش کانون در پذیرش، تعلیق و لغو عضویت کارگزاران افزایش یابد.
"قاسم محسنی" افزود: سازمان بورس و اوراق بهادار این آمادگی را دارد که در این زمینه اختیاراتی را به کانون کارگزاران محول کند، مشروط بر اینکه جزئیات آن در دستورالعمل پذیرش اعضای کانون لحاظ شود.
وی در مورد تاسیس شرکت های کارگزاری اظهار داشت: دیدگاه اولیه این است که قبل از صدور مجوز از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار، مدارک به کانون کارگزاران ارایه شود تا ابتدا کانون جمیع شرایط را مورد بررسی قرار دهد.
محسنی ادامه داد: در صورتی که درخواست کنندگان در مجموع شرایط سازمان بورس و کانون کارگزاران را دارا باشند، مجوز تاسیس شرکت های کارگزاری صادر خواهد شد.
وی در مورد انتقادات احتمالی مبنی بر تشکیل کانون کارگزاران برای ایجاد مانع در پذیرش شرکت های کارگزاری، گفت: با تعیین مدت زمان پاسخگویی به درخواست ها می توان از این امر مصون ماند.
عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه احکام کانون کارگزاران باید ضمانت اجرایی داشته باشد، افزود: کانون باید دستورالعمل های لازم را با هماهنگی های فعالان بازار برای اجرای احکام تدوین و به سازمان بورس پیشنهاد دهد.
محسنی در مورد نظارت بر کارگزاران، اظهار داشت: اگر کانون کارگزاران قصد دارد علاوه بر سازمان و شرکت بورس، نظارتی را انجام دهد می تواند پیشنهادات خود را در مورد دستورالعمل وظایف و اختیارات شرکت بورس در خصوص کارگزاری های عضو به سازمان ارایه دهد.
*** تدوین سیستم مناسب کنترل داخلی در کارگزاری ها معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص مسوولیت کارکنان شرکت های کارگزاری در تخلفات احتمالی، گفت: این موضوع منوط به راه اندازی سیستم مناسب کنترل داخلی در این شرکتهاست.
محسنی در ادامه افزود: در صورت تدوین سیستم کنترل داخلی و نظارت مدیریت ارشد شرکت های کارگزاری بر نحوه اجرای آن، می توان تنها پرسنل متخلف را مورد بازخواست قرار داد.
عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: کانون کارگزاران می- تواند سیستم مناسب کنترل داخلی شرکت های کارگزاری را تعریف و در اختیار این شرکت ها قرار دهد.
ادامه دارد...
اقتصام . 9141/1558/ شماره 110 ساعت 14:52 تمام

سرخط اخبار اقتصاد