اعتصاب به آمريكا هم رسيد-اعتصاب در آمريكا كاخ سفيد را نگران كرده است

تهران – كاخ سفيد روز دوشنبه (به وقت محلي) از كارفرمايان و اتحاديه ها خواست با سرعت هرچه بيشتر به توافقي براي پايان دادن به اعتصاب يك هفته اي در دو بندر مهم تجاري آمريكا دست يابند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از لس آنجلس، كاخ سفید همچنین هشدار داد كه این اعتصاب میلیاردها دلار زیان به همراه داشته است.

'آنتونیو ویلارایگوسا' شهردار لس آنجلس خواستار مذاكرات مداوم برای پایان دادن به اعتصاب ها در بندر لس آنجلس و بندر لانگ بیچ در نزدیكی آن كه سه شنبه هفته گذشته آغاز شدند.

نمایندگان كارفرمایان و اتحادیه كارگیری در این دو بندر كه بیش از 40 درصد از واردات آمریكا از قاره آسیا از مسیر اقیانوس از طریق آنها صورت می گیرد، از روز یكشنبه چند بار برای مذاكره ملاقات كرده اند، اما تاكنون پیشرفتی گزارش نشده است.

ویلارایگوسا در پیامی به جان فاگوكس جونیور رهبر اتحادیه كارگری و استفن بری نماینده اصلی كارفرمایان در مذاكرات هشدار داد كه این وضع نمی تواند ادامه یابد و این اختلاف كارگری برای اقتصاد آمریكا میلیاردها دلار زیان در بردارد.

وی افزود: هزینه این وضع به قدری گزاف است كه این مسیر شكست خورده را نمی توان ادامه داد.

در همین حال 'جی كارنی' سخنگوی 'باراك اوباما' رییس جمهوری آمریكا در نشست روزانه با خبرنگاران در واشنگتن در باره این اعتصاب گفت:

ما و رییس جمهوری به رصد وضع در لس آنجلس با دقت ادامه می دهیم و از طرف ها می خواهیم به تلاش خود در میز مذاكره برای دستیابی به توافقی در سریع ترین و زودترین زمان ممكن ادامه دهند.

وی در باره احتمال مداخله اوباما در این اختلاف گفت: همه ما در كاخ سفید و دولت نگران این وضع هستیم.

اعتصاب حدود 800 كارمند اداری اتحادیه بین المللی بارانداز و انبار كالا در یك پایانه بندر لس آنجلس در سه شنبه گذشته آغاز و تا روز چهارشنه به شش پایانه دیگر و بندر لانگ بیچ سرایت كرد.

حدود 10 هزار عضو این اتحادیه با پذیرش اعتصاب و جلوگیری از ورود سایرین به محل كار، 10 پایانه كانتینر بار از مجموع 14 پایانه را در این مجتمع تعطیل كردند.

كارگران اعتصابی مدعی هستند كه كارفرمایان بندر می خواهند مشاغل را به افرادی به غیر از كارگران بسپارند، اما بری سخنگوی كارفرمایان گفت كه اعتصاب بر سر درخواست هایی است كه ما افرادی را استخدام می كنیم كه نیازی به آنها نیست.

بندرهای لس آنجلس و لانگ بیچ سومین بندر تجاری شلوغ جهان به شمار می روند.

مترجمام**1486**

سرخط اخبار جهان