۹ خرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۵۸
کد خبر: 81627851
۰ نفر
كاهش هیجان بازار سرمایه با افزایش دامنه نوسان

تهران - ایرنا - هرچند با تصمیم مسوولان بورسی و برای افزایش نقدشوندگی بازار دامنه مجاز نوسان روزانه قیمت سهام، اوراق بدهی و مشتقه پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران از مثبت و منفی چهار به مثبت و منفی 5 درصد افزایش یافت اما كارشناسان معتقدند تاثیر این تغییرات در بلندمدت نمایان شده و این امر هیجان بازار را كاهش می دهد.

به گزارش ایرنا، افزایش دامنه نوسان در بازار از مطالبات جدی سهامداران است كه با تقاضای شركت بورس به تصویب شورای عالی بورس و نیز سازمان بورس اوراق بهادار رسیده و این اتفاق در حال عملی شدن است.

بنابر این با اعلام مسوولان بورسی، دامنه مجاز نوسان روزانه قیمت سهام و اوراق بدهی پذیرفته شده به ۵ درصد و دو برابر شدن دامنه مجاز نوسان روزانه قیمت حق تقدم سهام به ۱۰ درصد از روز دوم خردادماه جاری اجرایی شد.

از آنجا كه كمترین دامنه نوسان در بورس‌های دنیا متعلق به بورس ایران است بنابراین با اتخاذ این تصمیم بورس ایران نیز به استانداردهای بورس‌های جهانی نزدیك تر شده است.

علاوه بر این، با توجه به اینكه در هفته‌ها و ماه‌های گذشته بورس و اوراق بهادار با تقاضای ورود سرمایه گذاران خارجی مواجه شده لذا چاره ای جز به نزدیك تر شدن با استانداردهای بورس‌های جهانی وجود ندارد.

كارشناسان بازار سرمایه معتقدند هرچه دامنه نوسان روزانه قیمت ها در بورس بازتر باشد نقدشوندگی بازار نیز بهبود خواهد یافت، بعلاوه اینكه این موضوع قدرت تحلیل سهامداران را نیز افزایش می دهد.

این كارشناسان می گویند: در حال حاضر رفتار توده‌وار در بازار سرمایه كشور حاكم است و زمانی كه دامنه نوسان روزانه قیمت ها در بورس افزایش یابد معامله گران به صف‌های خرید و فروش برخورد نمی‌كنند و بدور از رفتار هیجانی، نسبت به خرید و فروش سهام خود اقدام خواهند كرد.

یك كارشناس بازار سرمایه در خصوص تاثیر افزایش دامنه نوسان بر بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، گفت: تغییر دامنه نوسان از چهار به پنج درصد در دو بازه كوتاه و بلندمدت بر بازار سرمایه كشور تاثیرگذار است.

پیمان حدادی با تاكید بر اینكه بازار سرمایه در كوتاه مدت با تغییردامنه نوسان باید آشنا شود، افزود: همانطور كه مدتی طول كشید تا بازار سرمایه با حذف معاملات'ددد' (معاملات گروهی) آشنا شود مدت زمانی نیز طول می كشد تا اهالی بازار سرمایه با افزایش دامنه نوسان آشنا شوند.

وی با بیان اینكه، معاملات بازار سرمایه در ماه های اخیر كم حجم بوده است، اظهار داشت: نمی توان در كوتاه مدت تاثیرات منفی یا مثبت افزایش دامنه نوسان را ارزیابی كرد.

حدادی تصریح كرد: افزایش یك درصدی دامنه نوسان به نوسان پذیری بازار سرمایه كمك می كند ضمن اینكه میزان نوسان بورس در یك هفته گذشته كم و یا منفی بوده است.

این كارشناس بازار سرمایه با تاكید بر اینكه، افزایش دامنه نوسان در بلندمدت به طور قطع بر بازار سرمایه تاثیر مثبت دارد، افزود: افزایش این دامنه از چهار به پنج درصد میزان نوسان روزانه را 25 درصد افزایش می دهد و این امر به نقدشوندگی بازار كمك می كند و باعث سیال شدن معاملات بازار و كاهش هیجان می شود.

حدادی تصریح كرد: با افزایش دامنه نوسان نه تنها صف های خرید و فروش كاهش می یابد بلكه بعد قیمت و زمان نیز هم راستا شده و فعالان بازار می توانند در خصوص آن پیش بینی كنند.

وی، افزایش امكان تحلیل بازار و كاهش هیجانات را از دیگر مزایای افزایش دامنه نوسان دانست و گفت: هرچند برای اظهار نظر در خصوص تاثیرات افزایش دامنه نوسان باید مدت زمانی بگذرد اما در بلندمدت به طور قطع تاثیر مثبت بر بازار خواهد داشت.

این كارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش كه برخی معتقدند با نزولی بودن بازار سرمایه نباید دامنه نوسان افزایش می یافت، گفت: بازار سرمایه در یك ماه گذشته بدون روند بوده به نحوی كه این بازار نه صعود و نه نزول جدی را تجربه كرده است.

وی، حجم كم معاملات را مشكل بازار سرمایه دانست و افزود: هرچند برخی معتقدند كه بورس روند نزولی دارد اما این در حالی است كه در یك ماهه گذشته قیمت ها با تغییرات زیادی مواجه نشدند.

حدادی با تاكید بر اینكه بازار سرمایه در یك ماهه گذشته بر روی خط صاف حركت می كند، گفت: بهترین زمان برای تغییر دامنه نوسان زمانی است كه هیجان از بازار دور است.

وی اظهار داشت: بهترین زمان برای تغییر حجم مبنا و دامنه نوسان زمانی است كه بازار هیچ گونه نوسانی ندارد.

در همین حال حافظ عزیزی یكی دیگر از كارشناسان بازار سرمایه در این خصوص گفت: با توجه به تداوم روند كاهشی بورس، افزایش دامنه نوسان روزانه قیمت سهام در شرایط كنونی روند نزولی شاخص و قیمت سهام را تشدید می كند.

وی افزود: با توجه به تداوم روند ریزشی شاخص و نیز قیمت ها در بازار سرمایه، شرایط كنونی زمان مناسبی برای افزایش دامنه نوسان نیست.

این كارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینكه افزایش دامنه نوسان هدف قیمتی را به سطوح بالا و پایین‌تر تغییر می دهد، افزود: افزایش دامنه نوسان روزانه قیمت سهام در شرایط كنونی روند نزولی شاخص و قیمت سهام را تشدید می كند.

وی ادامه داد: یكی از دلایل نامناسب بودن شرایط فعلی برای افزایش دامنه نوسان این است زمانی كه تقاضای فروش در بورس بالا باشد این اتفاق موجب می شود قیمت ها در بورس پله های بیشتری را پایین بروند.

عزیزی گفت: هرچند افزایش دامنه نوسان روزانه قیمت سهام به شفاف‌تر شدن بازار كمك خواهد كرد و موجب می شود قیمت ها سریعتر واقعی شوند با این حال روند نزولی، زمان مناسبی برای افزایش دامنه نوسان در بورس نیست.

این كارشناس بازار سرمایه با بیان اینكه بورس ما كم عمق است، افزود: فلسفه استفاده از دامنه نوسان در بازار سرمایه محدود كردن نوسانات است تا بازار دچار رفتار هیجانی نشود با این حال نباید سیاست های كنترلی و محدود كننده به یكباره و در زمان نامناسب برداشته شود.

وی در خصوص انتشار مستقیم اطلاعات توسط شركتها در كدال نیز اظهار داشت: این اتفاق موجب می شود تا رانت اطلاعاتی در بورس تا حدودی كمرنگ و به محدود شدن دسترسی افراد خاص به اطلاعات پیش از انتشار منجر ‌شود.

عزیزی در توصیه به سهامداران بورسی نیز گفت: تا پیش از این رفتار برخی معامله گران براساس تحلیل های تكنیكالی و دنباله روی از صف‌های خرید و فروش در بورس بود و شاهد بروز رفتارهای نوسانگیری در بازار سهام بودیم، اما شرایط كنونی بازار سرمایه در حال حاضر به گونه ای است كه سرمایه گذاران باید با تحلیل وارد بورس شوند و به بازار نگاهی میان و بلندمدت داشته باشند.

اقتصام(5) 9141**1558

سرخط اخبار اقتصاد