سید عمار حكیم: آزادی سازی موصل آغاز مرحله جدیدی در عراق است

بغداد-ایرنا- رهبر ائتلاف ملی فراگیرترین مجموعه سیاسی در عراق كه دولت این كشور را نیز در اختیار دارد، تاكید كرد: آزادسازی موصل آغازی برای مرحله جدید در عراق است.

'سید عمار حكیم' در كنفرانس مشترك خبری با 'مسعود بارزانی' رهبر حزب دمكرات كردستان عراق در حومه شهر 'خازر' در شمال موصل گفت كه مرحله جدید، مبتنی بر همكاری بین شركای سیاسی داخلی در عراق و گسترش همكاری بین بغداد و اربیل است.
وی اضافه كرد' ائتلاف ملی به عنوان بزرگترین مجموعه سیاسی در عراق یك سند همكاری ملی در دست تهیه دارد و به زودی به همه شركای سیاسی برای همكاری سیاسی، خدماتی و توسعه ای در ابعاد مختلف ارائه می كند.
سید عمار حكیم ادامه داد كه در حال حاضر مهمترین مساله متمركز شدن بر موضوع جنگ با دشمن داعشی است و باید از هرگونه تفرقه خودداری شود.
رهبر ائتلاف ملی عراق تاكید كرد كه گروه تروریستی داعش به خاطر یك مشكل امنیتی یكباره متولد نشده و راه نابودی این جریان تروریستی نیز فقط از طریق نظامی نیست، بلكه نیازمند یك مبارزه جامع و شامل در بخش های نظامی، امنیتی، اجتماعی، توسعه ای و اقتصادی است.
حكیم بطور تلویحی با دخالت تركیه در شمال عراق مخالفت كرد و گفت كه مشاركت در عملیات موصل فقط با هماهنگی و همكاری با دولت مركزی عراق امكان پذیر است و عراق از هرگونه حمایت و پشتیبانی منطقه ای و بین المللی در جنگ موصل استقبال می كند.
به گفته وی، ائتلاف بین المللی نیز همه هماهنگی های خود را با دولت مركزی عراق انجام می دهد و در جنگ موصل فقط نقش پشتیبانی از نیروهای عراقی را دارد.
رهبر ائتلاف ملی عراق در پاسخ به سوالی در خصوص حضور دو خبرنگار رژیم اشغالگر صهیونیستی در جریان جنگ موصل در شمال عراق گفت: این موضوع را با مقامات اقلیم كردستان عراق مطرح كرده و آنها گفتند كه این خبرنگاران با گذرنامه كشور دیگر خارجی و به عنوان خبرنگاران رسانه های غیر صهیونیستی وارد شمال عراق شده اند.
حكیم افزود: مقامات اقلیم كردستان عراق وقتی متوجه شدند كه این خبرنگاران متعلق به رسانه های رژیم اشغالگر فلسطین هستند، به سرعت از آنها خواستند كه اراضی عراق را ترك كنند.
مسعود بارزانی نیز در این كنفرانس خبری مشترك كه سید عمار حكیم لباس نظامی بر تن كرده بود گفت كه نیروهای پیشمرگ كرد وارد شهر موصل نخواهند شد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص حمله اخیر داعش به شهر كركوك گفت: این حمله نشانه شكست داعش در نبرد موصل است.
رهبر حزب دمكرات كردستان عراق همچنین از روابط بین بغداد و اربیل استقبال و همكاری ها را بین اقلیم كردستان و دولت مركزی عراق خوب ارزیابی كرد.
خاورم *4*353*1770*1275
انتشار دهنده: مجید جعفری

سرخط اخبار جهان