ونزوئلا اسكناس های جدیدی را برای مقابله با تورم وارد بازار می كند

تهران - ایرنا - دولت ونزوئلا برای مقابه با تورم افسار گسیخته، اسكناس های جدیدی را از 15 دسامبر (25 آذر) وارد بازار می كند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری آمریكای جنوبی «مركوپرس» دیروز یكشنبه به نقل از بانك مركزی ونزوئلا نوشت كه اسكناس های جدید 20000، 10000، 5000، 2000 و 1000 بولیواری در كنار سكه های 100، 50 و 10 بولیواری وارد بازار می شوند.
علاوه بر نرخ برابری ارز در بازار آزاد ونزوئلا، دو نرخ دولتی نیز در مبادله بولیوار با ارزهای خارجی اعمال می شود. بر اساس نرخ رسمی، یك دلار برابر با 10 بولیوار است و تنها شركت های مورد تائید دولت از این نرخ برابری بهره می برند. بر اساس نرخ دوم كه «سیمادی» (SIMADI) خوانده می شود، هر دلار برابر با 666 بولیوار است و سقف مبادله دولتی آن تنها چند میلیون دلار است. بر اساس نرخ بازار آزاد ونزوئلا، هر دلار برابر با چهار هزار و 261 بولیوار است.
بنابراین بر اساس نرخ رسمی برابری ارز، اسكناس های جدید 20 هزار بولیواری برابر با دو هزار دلار هستند در حالی كه در خیابان های كاراكاس، این اسكناس تنها چهار دلار و 69 سنت ارزش دارد.
اكنون 100 بولیواری درشت ترین اسكناس ونزوئلا است كه در بازار آزاد دو سنت آمریكا ارزش دارد.
به گزارش ایرنا، ونزوئلا چندین سال است با مشكلات سیاسی و اقتصادی دست و پنجه نرم می كند و كاهش بهای جهانی نفت نیز موجب افزایش گرفتاری ای دولت «نیكلاس مادورو» شده است. دولت ونزوئلا كمبود مواد غذایی و مشكلات مالی را ناشی از همدستی مخالفان راست گرا و دولت آمریكا می داند.
اروپام**3092** مترجم: سید منصور جاوید ** انتشار دهنده: زهرا هژبری

سرخط اخبار جهان