معاملات اختیار نقش مهمی در برقراری ثبات در بازار دارند/ پوشش ریسك و بیمه سهام با معاملات آپشن

تهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینكه معاملات اختیار(آپشن) در ثبات بخشیدن به بازار نقش مهمی دارند، گفت: معاملات آپشن به توسعه بازار سرمایه كمك می كند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا «شاپور محمدی» روز یكشنبه در آیین رونمایی از معاملات اختیار(آپشن) با تشریح مزیت های راه اندازی این معاملات افزود: این ابزار مالی حدود 50 سال پس از شروع به فعالیت بازار سرمایه، در كشور رونمایی می شود.
وی اضافه كرد: ابزار اختیار معامله یا آپشن می تواند برای بیمه سهام و سایر دارایی ها استفاده شود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینكه امروز معاملات اختیار خرید، آغاز به كار می كند، گفت: در آینده اختیار فروش نیز به عنوان یك ابزار جدید عرضه می شود.
وی افزود: اختیار خرید یك فرصت استثنایی برای سرمایه گذاران ایجاد می كند و پوشش ریسك سرمایه گذاری را به همراه دارد كه می تواند به عنوان یك اهرم عمل كند.
محمدی به اقدامات انجام شده در گذشته برای توسعه بازار سرمایه نیز اشاره كرد و ادامه داد: معاملات آتی سكه و اختیار تبعی پیش از این اجرایی شده بود، اما در بازار سرمایه به دلیل پویایی، همواره باید ابزارهای نوین طراحی شود.
وی با برشماری مزیت های معاملات اختیار خرید، گفت: ایفای نقش بیمه برای سهم ها، ایجاد ثبات در بازار، تامین سود سرمایه گذاران در زمان رشد و افت بازار، گسترش بازار و تامین مالی، توسعه دانش مالی و افزایش سطح تحلیل از مزیت های این ابزار جدید مالی به شمار می رود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به راه اندازی معاملات آتی سكه در گذشته نیز اشاره كرد و گفت: زمانی كه معاملات آتی سكه شروع شد برخی به آن با تردید نگاه می كردند اما اكنون حجم معاملات آتی سكه با سایر كالاهای عرضه شوده در بورس كالا برابری می كند.
محمدی اضافه كرد: راه اندازی معاملات آپشن فرصت بزرگی برای شركت های سرمایه گذاری و صندوق های بورسی است تا بتوانند سودهای بیشتری را كسب كنند.
وی یادآورشد: معاملات آپشن در بورس انرژی اكنون راه اندازی نمی شود اما در آینده به این بورس نیز وارد خواهد شد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین از عرضه ابزارهای مالی جدید در آینده خبر داد و گفت: ابزارهای جدید به سرعت تكمیل می شوند.
محمدی، از برنامه های در دست اجرا را «بازار گردانی، افزایش شفافیت معاملات و عملیاتی كردن قراردادهای آتی سبد سهام» اعلام كرد.
به گزارش ایرنا، معاملات اختیار معامله (آپشن) با هدف تنوع بخشیدن به ابزارهای مالی بازار سرمایه و كاهش ریسك معاملات از امروز(یكشنبه) در بازار سرمایه آغاز شد.
این معاملات قرار است روی سهام پایه شركت های ملی صنایع مس ایران، فولاد مباركه اصفهان و ایران خودرو انجام شود. قراردادهای آپشن در كنار معاملات نقدی بازار سهام و با هدف تنوع بخشیدن به ابزارهای معاملاتی و كاهش ریسك معاملات انجام می شود.
معاملات آپشن از ابزارهای جدید بازار سرمایه است كه با هدف پوشش ریسك و كاهش نوسانات بازار انجام می شود.
اقتصام **2022** 1070** 1561** 2023** خبرنگار: میثم طاهری ** انتشاردهنده: مژگان توانا

سرخط اخبار اقتصاد