وزارت نفت خسارت نشت نفت خام به رودخانه سرخون چهارمحال و بختیاری را پرداخت می كند

شهركرد – ایرنا – سرپرست معاونت امور حقوقی و مجلس وزارت نفت گفت: این وزارتخانه خسارت ناشی از شكستن خط انتقال نفت خام خوزستان به اصفهان در بخش میانكوه از توابع شهرستان اردل استان چهارمحال و بختیاری را به طور كامل پرداخت می كند.

به گزارش ایرنا، شجاع الدین بازرگانی شامگاه سه شنبه در نشست بررسی مشكلات آلودگی نشت نفت منطقه سرخون در بخش میانكوه شهرستان اردل تاكید كرد: خسارت وارده ناشی از جابجایی و نشت لوله انتقال نفت مارون در این منطقه باید به طور دقیق بررسی و خسارت واقعی به مردم و كشاورزان فعال منطقه پرداخت شود.
وی افزود: به همین منظور در نشست با مسئولان مربوطه در سطح ملی و استانی و نمایندگان محلی مردم بخش میانكوه نقطه نظرات و دغدغه ها به طور دقیق مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
بازرگانی تصریح كرد: در حادثه اخیر لوله انتقال نفت مارون باید از بخشی نگری پرهیز و زمینه جلوگیری از بروز حوادث احتمالی مشابه در آینده فراهم شود.
وی یادآور شد: مساله آب آشامیدنی، خسارت های وارده به مردم، پرورش دهندگان ماهی و كشاورزان و امنیت خط لوله انتقال نفت مارون اصلی ترین محورهای مربوط به این حادثه است.
سرپرست معاونت امور حقوقی و مجلس وزارت نفت اظهار كرد: امنیت منطقه و مردم اصلی ترین خواسته مورد تاكید وزیر نفت محسوب می شود و بر اساس تاكید وزیر نفت، بروز چنین اتفاقاتی باعث ایجاد مشكل در معیشت و زندگی مردم، نابودی محیط زیست و كند شدن روند توسعه پایدار می شود.
بازرگانی، تامین آب آشامیدنی برای ساكنان منطقه سرخون را از وظایف اصلی وزارت نفت اعلام و تاكید كرد: به همین منظور باید اقدام كارشناسی و علمی در كوتاه ترین زمان ممكن صورت گیرد.
وی افزود: البته وزارت نفت خسارات وارده در منطقه سرخون را قبول دارد اما نباید برآوردها در این مورد به صورت نجومی انجام و اعلام شود.
سرپرست معاونت امور حقوقی و مجلس وزارت نفت تصریح كرد: پرداخت خسارت به آسیب دیدگان باید بر مبنای قانون و براساس نظریه كارشناسی صورت گیرد.
وی یادآور شد: وزارت نفت از راهكارهای علمی به منظور رفع آلودگی نفتی در این منطقه و پاكسازی چشمه سرخون حمایت و هزینه ها و اعتبارات لازم در این خصوص را تامین و پرداخت می كند.
بازرگانی اظهار كرد: وزارت نفت جبران خسارت به آسیب دیدگان حادثه لوله انتقال نفت مارون را در اولویت كاری خود قرار داده و در این زمینه از هیچگونه تلاشی دریغ نخواهد كرد.
به دنبال بارندگی های اخیر بخشی از خط انتقال نفت خام خوزستان 12 آذر امسال در بخش میانكوه شهرستان اردل شكست و باعث جاری شدن نفت خام در رودخانه سرخون در این استان شد.
شهرستان اردل در سال های گذشته به دلیل سستی خاك و ناهمواری زمین با رانش زمین مواجه بوده است.
اردل در 95 كیلومتری مركز چهارمحال و بختیاری واقع است.
خبرنگار: وحید رئیسی دهكردی**انتشاردهنده: جهانبخش صفری دهكردی
7362/6021

سرخط اخبار اقتصاد