تهديد دولت ترامپ به خروج آمريكا از شوراي حقوق بشر سازمان ملل

تهران-ايرنا- «ركس تيلرسون» وزير امور خارجه آمريكا گفت: دولت «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريكا تهديد كرده است كه اگر شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد «اصلاحات مهمي» در اين شورا به عمل نياورد، از اين شورا خارج خواهد شد.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاري آسوشيتدپرس، وي در نامه اي به 9 سازمان غير انتفاعي كه به رويت نشريه فارين پاليسي رسيده است، درباره تصميم دولت ترامپ براي خروج از اين سازمان 47 عضوي توضيح داده است.
با اين حال تعدادي از مشاوران وزارت امور خارجه آمريكا به فارين پاليسي گفته اند كه خروج فوري آمريكا از اين شورا مد نظر نيست و شوراي حقوق بشر مهلت دارد تا در زمينه آنچه كه واشنگتن مي خواهد بازنگري كند.
يكي از مشاوران تيلرسون گفت: اگر آنها اصلاحات مورد نظر را اعمال نكنند، ما به بررسي ارزش عضويت كشورمان در اين شورا خواهيم پرداخت.
فعالان و مدافعان حقوق بشر با تلاش براي خارج كردن آمريكا از شوراي حقوق بشر قويا مخالفت كرده اند. آنها نگران كاهش نقش امريكا در زمينه مسائل حقوق بشري در دولت ترامپ هستند.
تيلرسون در نامه اي كه در اين هفته به گروه هاي مدافع حقوق بشر سازمان ملل متحد فرستاد، نوشت: در حالي كه آمريكا به ارزيابي موثر بودن اين شورا ادامه مي دهد، درباره ارزش عضويتش در سازماني كه كشورهايي با سابقه ناخوشايند در حقوق بشر از جمله چين، مصر و عربستان در آن عضو هستند، ترديد دارد.
تيلرسون به گروه هاي مذكور كه خواستار ادامه عضويت آمريكا هستند، افزود: ما با توجه به تركيب كنوني عضويت كشورها ديدگاه مشتركي در اين زمينه نداريم. در حالي كه شوراي حقوق بشر تنها سازماني كه خود را وقف امور حقوق بشر كرده است، اما براي اين كه آمريكا به عضويت در آن ادامه دهد، بايد اصلاحاتي را انجام دهد.
اگر آمريكا در نهايت تصميم به خروج از شوراي امنيت بگيرد، اين امر به منزله موفقيتي براي دو طيف مختلف در داخل دولت ترامپ خواهد بود كه به آينده سياست آمريكا در سازمان ملل پرداخته اند.
يكي از مشاوران جمهوريخواه كنگره (كه فارين پليسي نام وي را ذكر نكرده است) در اين زمينه گفت: بسياري مي خواهند آمريكا در شوراي حقوق بشر بماند و با تضعيف تلاش هاي ديگران براي فشار بر اسرائيل، توجه شورا را به موارد نقض حقوق بشر توسط كشورهايي كه شورا پيوسته از آنها غفلت مي كند، جلب كند. در مقابل گروهي ديگر چنين تلاشي را بي حاصل و بيهوده قلمداد مي كنند.
سازمان هاي مدافع تداوم عضويت آمريكا در تاريخ 9 فوريه در نامه اي به تيلرسون چنين استدلال كردند كه آمريكا با داشتن كرسي در اين شورا مي تواند به آساني از اسرائيل حمايت كند. به گفته آنها شورا همچنين اين امكان را فراهم آورده كه ناقضان حقوق بشر كه به ادعاي آنها شامل سوريه و كره شمالي است، در قبال جناياتي كه مرتكب شده اند، پاسخگو باشند.
آمريكا در دولت «جرج دبليو بوش» رئيس جمهوري سابق اين كشور در زمان تاسيس شورا در سال 2006 از پيوستن به آن خودداري كرد، اما دولت اوباما با تغيير در اين تصميم در سال 2009 عضويت در اين شورا را روشي براي ايجاد اصلاحات در آن از داخل ارزيابي كرد.
تيلرسون در نامه خود نوشت: آمريكا در نشست هاي جاري شوراي امنيت شركت خواهد كرد تا بر مخالفت قوي بر دستور كار جانبدارانه اين شورا عليه اسرائيل تاكيد كند.
مشاور تيلرسون به فارين پاليسي گفته است هدف اصلاحات در اين شورا است.
تيلرسون نيز اولويت هاي آمريكا را بازنگري در ماموريت تحقيقات سازمان ملل درباره سوريه، تاكيد بر حمايت از گزارشگر ويژه سازمان ملل درباره ايران، كره شمالي و ميانمار (برمه) عنوان كرده است. وي گفت واشنگتن به دنبال تجديدنظر در وظايف گزارشگران ويژه سازمان ملل در تحقيقات درباره استفاده از شكنجه و آزادي بيان در كشورها است.
با اين حال يكي از گروه هاي حامي حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته است: هنوز معلوم نيست كه آيا دولت آمريكا واقعا در حال بررسي خروج از اين شورا است، يا با اين اقدام قصد اعمال فشار براي ايجاد اصلاحات را دارد.
به گزارش ايرنا، شوراي حقوق بشر يكي از نهادهاي سازمان ملل و از اركان فرعي مجمع عمومي آن است كه وظيفه اش نشان دادن موارد نقض حقوق بشر تعريف شده است. اين شورا همزمان با انحلال كميسيون حقوق بشر سازمان ملل تشكيل شد.
مجمع عمومي سازمان ملل در 15 مارس 2006 قطعنامه اي براي ايجاد اين شوراي به منظور جايگزيني آن با كميسيون حقوق بشر تصويب كرد.
اروپام**9158**1479
مترجم: بهجت عباسي **ناشر:حسن سالك رضائي

سرخط اخبار جهان