كارشناس افغان: افزایش نظامیان برای حضور دائمی امریكا در افغانستان است

كابل - ایرنا - كارشناس مسائل نظامی و سیاسی افغانستان اعلام كرد كه افزایش نظامیان ناتو و امریكا با هدف پایان دادن به جنگ در این كشور نیست، بلكه برای حضور بلندمدت و دائمی در افغانستان صورت می گیرد.

به گزارش ایرنا، «عتیق الله امرخیل» ژنرال بازنشسته پیشین ارتش افغانستان روز شنبه در گفت وگو با شبكه تلویزیونی «طلوع نیوز» افزایش 5 هزار نیروی نظامی خارجی را فریبكاری برای رسیدن به اهداف فرامنطقه ای آمریكا و ناتو دانست.
وزیران دفاع كشورهای عضو ناتو روز پنجشنبه گذشته در بروكسل تصمیم گرفتند تا شمار نظامیان خود را در افغانستان بین 4 تا 7 هزار نفر افزایش دهند.
وی تاكید كرد 5 تا 7 هزار نظامی جدید هیچ مشكلی را در جنگ افغانستان حل نمی تواند و آمریكا با این بازی می خواهد از این كشور به عنوان خیز برداشتن برای اهداف دیگر استفاده كند.
این كارشناس افغان تأكید كرد كه اگر آمریكا برای پایان جنگ در این كشور صداقت داشت، نیروهای ارتش و نیروی هوائی افغانستان را به هواپیماها و سلاح های مدرن تجهیز می كرد.
به گفته وی، از طرف دیگر، ناتو و امریكا، لانه های امن تروریست ها را می شناسد و می توانست آنها را از بین ببرد؛ در غیر این صورت، این بازی به نفع افغانستان نخواهد بود.
امرخیل گفت كه در حال كه تروریست ها بطور مستمر از پناهگاه های خارج از این كشور از نگاه نیروی انسانی و تجهیزات تامین می شوند و در این صورت، چگونه امكان دارد كه با 7 یا 8 هزار نظامی، صحنه جنگ تغییر كند.
وی تصریح كرد كه آمریكا از افغانستان برای ساختن پاكستان نوین و تقویت آن كشور استفاده می كند و به گفته وی، تحلیل هائی وجود دارد كه در چند سال آینده فقط شهرها در اختیار دولت خواهد ماند و نیروهای ما نتوانند تا بیش از یك كیلومتری شهرها، جا به جا شوند.
امرخیل گفت كه افغانستان از آن مردم این كشور و نه خارجی ها است و آنانی كه از حضور نظامیان خارجی در این كشور استقبال و ابراز خرسندی می كنند، به دنبال منفعت خود هستند.
مجلس نمایندگان افغانستان نیز روز شنبه تاكید كرد كه افزایش 5 هزار نظامی نمی تواند جنگ در این كشور را پایان دهد و تنها راه حل جنگ و رسیدن به صلح، تجهیز نیروی ارتش و نیروی هوائی افغانستان خواهد بود.
آساق*291*1610

سرخط اخبار جهان