۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۴۱
کد خبر: 82911961
۰ نفر
5 سركرده داعش در عراق دستگیر شدند

بغداد- ایرنا- سازمان اطلاعات و امنیت عراق در یك عملیات ویژه پنج سركرده گروه تروریستی داعش را بازداشت كرد. كارشناسان امنیتی می گویند كه با این عملیات نیروهای عراقی به «ابوبكر البغدادی» سركرده این گروه نزدیك شده اند.

سازمان اطلاعات و امنیت عراق در بیانیه ای اعلام كرد: نیروهای این سازمان توانستند با كشاندن این پنج سركرده گروه تروریستی داعش -شامل چهار عراقی و یك تبعه سوریه- به داخل اراضی عراق، آنان را در یك عملیات ویژه امنیتی دستگیر كنند.
بر اساس اعلام بیانیه، افراد دستگیر شده جزو چهره های خطرناك تروریستی تحت پیگرد دستگاه قضایی عراق هستند.
'هاشم الهاشمی' یك كارشناس امنیتی عراق و متخصص ضد تروریستی امروز -جمعه- به خبرنگار ایرنا گفت كه نیروهای اطلاعات عراق با اسارت این پنج سركرده داعش، عملا به ابوبكر البغدادی سركرده گروه تروریستی داعش نزدیك شده اند.
الهاشمی اضافه كرد،نیروهای امنیت عراق قبلا هشت منطقه را به عنوان مناطق احتمالی پنهان شدن البغدادی پیش بینی كرده بودند، اما با بازداشت این افراد، تعداد مناطق احتمالی مخفی شدن سركرده گروه تروریستی داعش فقط به دو منطقه محدود شده است.
وی از ذكر نام این دو منطقه و اینكه در داخل عراق یا سوریه است، به دلیل مسائل امنیتی خودداری كرد.
پیش از این 'ابوعلی البصری' مدیر كل اطلاعات و مبارزه با تروریسم در وزارت كشور عراق گفته بود كه البغدادی احتمالا در منطقه 'حجین' در استان دیرالزور سوریه در 30 كیلومتری مرز عراق پنهان است.
الهاشمی در ادامه افزود: بازداشت سركرده های داعش در پی بازداشت 'ابوزید العراقی' كه نیروهای امنیتی عراق با همكاری تركیه هفته گذشته توانستند او را در داخل تركیه بازداشت كنند، صورت گرفته است.
نیروهای امنیت عراق با همكاری سازمان امنیت تركیه، ابوزید العراقی (اسماعیل علوان سلمان العیثاوی) را در دوم ماه می 2018 (12 اردیبهشت 97) دستگیر كردند.
وی پس از دستگیری اعتراف كرد كه آخرین دیدار او با ابوبكر البغدادی در ماه ژولای 2017 بوده است.
پنج تروریست دستگیر شده 'صدام عمر یحیي الجمل' ملقب به ابو رقیة الانصاری مسوول ولایت الفرات، 'محمد حسین حضر' ملقب به ابو سیف الشعیطی، فرمانده منطقه المیادین، 'عصام عبد القادر عاشور الزوبعی' ملقب به ابو عبد الحق العراقی فرمانده موسوم به نیروهای ضربتی دسته 'الفتح'، 'عمر شهاب حماد الكربولی' ملقب به ابو حفص الكربولی، فرمانده استخبارات ولایت الفرات و «اسماعیل علوان سلمان العیثاوی» دستیار ابوبكر البغدادی و رئیس كمیته ارزیابی متون آموزشی موسوم به خلافت اسلامی هستند.
در بیانیه افزوده شده است: بازجویی از این افراد منجر به دریافت اطلاعات مهمی از این گروه تروریستی شد كه در نتیجه آن حمله هوایی اخیر عراق علیه مواضع داعش در داخل سوریه صورت گرفت.
در این حمله هوایی 40 سركرده داعش و در راس آنها 'عمر عبد حمد الفهداوی' ملقب به «ابو طارق الفهداوی» امیر جنگ گروه تروریستی داعش به هلاكت رسیدند.
در این حمله هوایی همچنین 'ابو ولید السیناوی' والی ولایت شام ، 'ابو اسلام الكردی' مسوول امنیتی در ولایت شام، 'احمد یحیي زیدان' ملقب به ابو حسن العسكری امیر نظامی ولایت الفرات نیز به هلاكت رسیدند.
در این حال، «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریكا در واكنش نسبت به بازداشت این پنج سركرده داعش، دستگیری آنان را به نیروهای آمریكایی منتسب كرد.
برخی از كاربران عراقی از جمله 'احمد الذواق' در یادداشتی طنز آمیز در توئیتر خطاب به ترامپ نوشته است: «احمق ! این عملیات را سازمان اطلاعات و امنیت عراق انجام داده و نه نیروهای آمریكایی.»
الهاشمی در خصوص نقش نیروهای ائتلاف بین المللی در عملیات بازداشت این پنج سركرده گروه تروریستی داعش گفت كه این عملیات را نیروهای اطلاعات و امنیت عراق انجام داده و تنها با نیروهای ائتلاف بین المللی و برخی از كشورهای منطقه هماهنگی كرده اند.
خاورم *353*380*1368

سرخط اخبار جهان