۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۴۴
کد خبر: 82912596
۰ نفر
گلوبال تایمز چین:ترامپ افسار گسیخته عمل می كند

پكن - ایرنا - 'گلوبال تایمز' روزنامه ارگانی چین امروز نوشت 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریكا با «راهبردهای بی حساب و كتاب و لجام گسیخته اش» در حال ضربه زدن به اعتبار و چهره كشورش است.

به گزارش روز شنبه ایرنا گلوبال تایمز در یاداشتی نوشت به نظر می رسد كه او هر وقت و هر زمانی كه می خواهد، توافقنامه های بین المللی را نقض می كند و برایش اسناد و امضاهای كشورهای اعتباری ندارد.
روزنامه نوشته است كه او مانند یك فرد بوالهوس در قبال مسایل مهم بین المللی عمل می كند و بی آنكه تدبیری داشته باشد، سندها و توافقات بین المللی را مورد تخطی قرار می دهد.
گلوبال تایمز البته از این اقدام به عنوان حركتی یاد كرده است كه باعث افزایش تنش ها در خاورمیانه خواهد شد.
روزنامه نوشته است كه آمریكا سالهاست بر دشمنی با ایران تاكید می ورزد و به نظر می رسد كه ایران را كشوری قلمداد می كند كه با توسل به آن همیشه اختلافات در خاورمیانه را بیشتر كند و به اهداف خود برسد.
گلوبال تایمز نسبت به شدت گرفتن رویارویی آمریكا و ایران هشدار داده و آورده است كه حتی كشورهای كوچكتر هم در مناطق مختلف توانسته اند آمریكا را به چالش بكشند و واشنگتن باید مراقب پیامدهای اقداماتش در برابر ایران باشد.

** كارشناس نظامی چین: وعده های ترامپ توخالی است
یك كارشناس امور نظامی در پكن هم در گفت و گو با گلوبال تایمز خاطر نشان كرد كه دنیا دیگر نمی تواند به وعده های تو خالی ترامپ رییس جمهور آمریكا اعتماد كند.
'سونگ جون پینگ' گفت: وقتی رییس جمهور آمریكا به یك پیمان بین المللی كه امضای قدرت های بزرگ پای آن است، پشت می كند چطور می توان به سرانجام مذاكرات سران آمریكا و كره شمالی خوشبین بود.
وی تصریح كرد كه امروز كره شمالی به این خواهد اندیشید كه قول های ترامپ قابل اعتماد نیست و سرانجامی نخواهد داشت.
او گفت: اكنون پیامی كه كره شمالی دریافت می كند این است كه باید هرچیزی كه ترامپ می خواهد قبول كند در غیر این صورت او خیلی آسان توافق را كنار می گذارد و پیمان شكنی می كند.
این كارشناش نظامی چین گفت كه اكنون یكی از بدترین شرایط برای مذاكرات سران آمریكا و كره شمالی شكل گرفته است.
همزمان 'خوا لی مین' سفیر اسبق چین در ایران به این نشریه گفته كه ترامپ در پی منزوی ساختن آمریكا است.
او گفت: ترامپ نمی تواند این سند را منسوخ كند زیرا سند بین المللی است كه كشورهای دیگر امضا كرده اند و قطعنامه ای برای آن صادر شده است اما او می تواند با این اقدام واشنگتن را منزوی كند.
وی تاكید كرد كه او میراث اوباما را زیر پا می گذارد به دنیا بی اعتنایی می نماید و دنیا نیز بتدریج به آمریكا بی اعتماد و بی اعتنا خواهد شد.

** واشنگتن از اروپا فاصله می گیرد
از سوی دیگر رییس مركز مطالعات اروپا در دانشگاه فودان شانگهای در گفت و گو با 'یی سی چین' معتقد است با نقض سند بین المللی برجام از سوی آمریكا كه امضای قدرت های بزرگ اروپایی زیر آن است، واشنگتن از این اتحادیه بیشتر فاصله خواهد گرفت.
'دینگ چون' خاطر نشان كرد مناقشات و چالش های بین آمریكا و اروپا از مدت ها قبل شدت گرفته است و با كنار گذاشتن برجام از سوی دولت آمریكا، روابط طرفین تیره تر خواهد شد.
وی افزود كه این تصمیم نه تنها شرایط را در كل منطقه وخیم تر می كند و به چالش ها دامن می زند و باعث جدایی اروپا و آمریكا می شود بلكه در مذاكرات واشنگتن و پیونگ یانگ نیز برای خلع سلاح هسته ای تاثیرات منفی در برخواهد داشت.
تارنمای یی سی چین می نویسد متاسفانه از زمانی كه جان بولتون و مایك پمپئو در آمریكا به عنوان مشاور امنیت ملی و وزیر خارجه روی كار آمدند، تصمیمات پر مخاطره ای در دولت آمریكا گرفته شده است.
این رسانه چینی تاكید كرده است به نظر می رسد افكار آنها بشدت روی ترامپ تاثیر می گذارد و گوش های رییس جمهور آمریكا حرف شنوی زیادی از آنها دارد.
گزارش ادامه می دهد كه آنها در حال به خطر انداختن خاورمیانه هستند این افراد نفوذ مخربی روی ترامپ داشتند و نهایتا باعث شدند تا دولت آمریكا سند بین المللی برجام را نقض كند.
در همین حال 'دارل وست' از موسسه بروكینگز آمریكا در مصاحبه با خبرگزاری شینهوا چین می گوید: با این اقدام ترامپ لحظه به لحظه بر تنش ها میان ایران و آمریكا افزوده می شود.
وی افزود كه امروز سخنان تندی از سوی دو كشور به گوش جامعه جهانی می رسد و اشتباه بزرگ ترامپ ممكن است رویارویی های جدی تری میان دو كشور را به دنبال داشته باشد.
خبرگزاری چین می نویسد كه روزهای اخیر بیشتر كشورهای دنیا تصمیم ترامپ در نقض برجام را محكوم كرده و مورد انتقاد قرار داده اند.
ترامپ سه شنبه شب خروج آمریكا از توافق نامه هسته ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام كرد.
فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی ضمن مخالفت با اقدام ترامپ بر همكاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق نامه هسته ای تاكید كرد.
انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه هم اعلام كردند كه در برجام باقی خواهند ماند.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در واكنش به اقدام ترامپ، اعلام كرد كه تهران به همكاری های خود با 5 كشور باقی مانده در توافقنامه ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.
آساق**231**1904**

سرخط اخبار جهان