تنها دانشگاه تك جنسیتی  شرق كشور از كمبود فضا رنج می برد

بجنورد- ایرنا- رئیس دانشگاه كوثر بجنورد گفت: این دانشگاه به عنوان تنها مركز آموزش عالی تك جنسیتی شرق كشور با كمبود شدید فضای آموزشی مواجه است.

دكتر علیرضا حسینی روز دوشنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی، مركز استان خراسان شمالی، اظهار داشت: اكنون این مركز آموزش عالی برای جبران كمبود فضای آموزشی، اداری و نیز خوابگاهی به ناگزیر از فضاهای استیجاری استفاده می كند.
وی با اشاره به فعالیت هشت دانشگاه تك جنسیتی در كشور، افزود: دانشگاه كوثر بجنورد، پس از الزهرای تهران،دومین دانشگاه بزرگ تك جنسیتی و تنها مركز دانشگاهی ویژه دختران در شرق كشور است.
وی با اشاره به تاسیس این دانشگاه در سال 91 با مصوبه شورای گسترش آموزش عالی، گفت: دانشگاه كوثر اكنون افزون بر 2 هزار و 700 دانشجو دارد كه حدود 60 درصد آنان غیربومی و از استان های مختلف كشور جذب شده اند.
حسینی با اشاره به توانایی بالای این دانشگاه از نظر علمی و نرم افزاری، خواستار مساعدت دستگاه های مختلف استان برای رفع نیازهای فیزیكی این مركز شد.
رئیس دانشگاه كوثر با اشاره به ساخت سایت مركزی این مركز آموزش عالی در منطقه تخت اركان بجنورد، گفت: ساخت این سایت با عنوان 19 مهر، سال 93 آغاز شد كه اعتبار اولیه آن از محل منابع سفر مقام معظم رهبری تامین شد و تاكنون با صرف 55 میلیارد ریال، بیش از 55 درصد پیشرفت فیزیكی داشته است.
حسینی، نیاز اعتباری برای تكمیل این مجموعه را 90 میلیارد ریال عنوان كرد و خواستار توجه بیشتر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مدیریت ارشد استان خراسان شمالی در این خصوص شد.
وی مساحت كلی این سایت آموزشی را 5800 متر و گستره فضای آموزشی آنرا 400 متر مربع عنوان كرد و افزود: روند ساخت و ساز طرح مزبور اكنون به علت نبود اعتبار، متوقف شده است.
وی گفت: علاوه بر تكمیل ساختمان، این مجموعه برای خدمات زیربنایی نظیر راه، آب، برق، گاز، تلفن و فیبر نوری نیاز به همكاری همه دستگاه های اجرایی استان دارد.
حسینی گفت: هم اكنون 2 ساختمان آموزشی و نیز سازمان مركزی دانشگاه كوثر در ساختمان های استیجاری فعالیت دارند.
وی اظهار داشت: در سال تحصیلی جاری سازمان سنجش 845 دانشجو به این دانشگاه معرفی كرد كه 600 تن آنان پذیرش شدند.
رئیس دانشگاه كوثر بجنورد اظهار داشت: این دانشگاه علاوه بر 54عضو هیات علمی، شماری از استادان مدعو را به خدمت گرفته كه دارای سوابق درخشان پژوهشی و آموزشی هستند.
دانشگاه كوثر بجنورد، ویژه خواهران، سال 91 با هفت رشته تحصیلی و جذب 250 دانشجو فعالیت آموشی خود را آغاز كرد و اكنون از نظر شمار دانشجو در بین دانشگاه های تك جنسیتی كشور عنوان دوم را دارد.
هم اكنون 2 هزار و 700 دانشجو در 17 رشته گرایش در سه دانشكده علوم انسانی، علوم پایه و علوم فنی و مهندسی این دانشگاه تحصیل می كنند.
در استان خراسان شمالی بیش از 40 هزار دانشجو در دانشگاه های دولتی، پیام نور، آزاد و سایر مراكز آموزش عالی تحصیل می كنند.
3007/5132

سرخط اخبار استان‌ها