جامعه جهانی آمریكا را در تحریم ایران منزوی خواهد كرد

پكن- ایرنا- 'گلوبال تایمز' روزنامه ارگانی حزب حاكم چین نوشت آمریكا به دنبال وادار كردن كشورهای دیگر به همراهی با تحریم های این كشور علیه تهران است اما واشنگتن در این كار موفق نخواهد شد و جامعه جهانی، آمریكا را در تحریم ایران منزوی خواهد كرد.

به گزارش ایرنا گلوبال تایمز روز چهارشنبه نوشت، برجام یك توافق بسیار مهم و الگویی برای حل یك موضوع مهم در عرصه بین المللی بود كه شورای امنیت سند آن را به قطعنامه تبدیل كرد و آژانس بین المللی انرژی اتمی 12 بار با انتشار گزارش هایش پایبندی ایران را به آن تایید كرد.
گزارش ادامه می دهد كه طبق این قرارداد كشورها اجازه داشتند تعاملات مشروع و قانونی تجاری و اقتصادی با ایران داشته باشند اما آمریكا با نقض برجام، قوانین و حقوق بین المللی را نیز زیر پاگذاشت و به همه اصول و نرم ها پشت كرد.
روزنامه چینی می نویسد طبق كدام قانون است كه همه كشورها باید تسلیم باج خواهی آمریكا شوند و از تعاملات اقتصادی با ایران پرهیز كنند این قابل تحمل و قابل قبول نیست.
گلوبال تایمز می نویسد مخالفت های گسترده ای با این تحریم ها شده است كشورها نباید از آن حمایت كنند و این را اعلام كرده اند و نمی توانند به اقدامات یكجانبه آمریكا علیه ایران آری بگویند.
گزارش تصریح می كند مقاومت های چین باعث شد تا معافیت برای خرید نفت از ایران را بدست آورد پكن هرگز نمی توانست زیر بار این باج خواهی برود و طبیعتا در برابر این حركت منفی آمریكا ایستادگی می كرد.
گلوبال تایمز می نویسد كه هند، كره جنوبی و ژاپن و چند كشور دیگر هم این شرایط را دارند و معافیت گرفته اند و در آن سو اروپا كه منافع بسیاری از تجارت با ایران دارد آشكارا با تحریم ها مخالفت كرده است.
روزنامه به روسیه اشاره می كند كه از دیرباز با ایران رابطه تجاری و اقتصادی گسترده ای دارد و اینكه مسكو بارها تحریم ها را مورد انتقاد قرار داده وگفته است كه به آنها پایبند نمی ماند.
گلوبال تایمز چین نوشت كه اینها نشانه های آشكاری است از اینكه این بار زمان متفاوت است و می رود كه آمریكا در نزد جامعه بین المللی به دلیل این تحریم ها منزوی شود.
روزنامه اضافه می كند چین مانند كشورهایی كه به آنها اشاره شد و دیگر اعضای جامعه بین المللی با تحریم ها مخالف و با برجام موافق است و برای همین از هیچ تلاشی برای حفاظت از حقوق شركت های خود در تجارت با ایران خودداری نخواهد كرد.
گلوبال تایمز تاكید كرد كه حقوق چین باید مورد حراست قرار گیرد استقلال این كشور باید مورد احترام واقع شود و منافع آن را دیگران با تحركات یكجانبه نمی توانند نادیده بگیرند.
روزنامه چینی خاطر نشان كرد كه آمریكا به طور غیرقانونی تحریم علیه ایران اعمال كرده است و این چالشی برای دیگر كشورهای دنیا محسوب می شود و به آنها لطمه می زند و روزی می رسد كه واشنگتن نیز با چالش هایی روبرو می شود كه هرگز پیش بینی نكرده است.
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا 18 اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریكا از برجام را اعلام كرد اما بلافاصله دیگر كشورهای امضا كننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محكوم كردن خروج این كشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاكید كردند كه به برجام پایبند مانده و از تجارت شركت هایشان با ایران حمایت می كنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یك جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نكردن جهان با آمریكا نشان داد كه این كشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
تحریم هایی كه آمریكا یك جانبه علیه ملت ایران اعلام كرد از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نكرده تا جائیكه ترامپ مجبور شد از برخی از آنها عقب نشینی كند.
خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی با اشاره به مخالفت كشورها با تحریم های یكجانبه آمریكا علیه ایران نوشت: بسیاری از كشورهای خریدار نفت ایران آشكارا تحریم های آمریكایی را نقض می كنند یا خواستار معافیت از تحریم های ضدایرانی آمریكا هستند.
آمریكا در یك عقب نشینی آشكار تاكنون مجبور شده است دست كم هشت كشور را از تحریم نفتی علیه ایران معاف كند.
آساق**231**1904**

سرخط اخبار جهان