ماهاتیر محمد: ترامپ عامل افزایش تنش و جنگ تجاری است

كوالالامپور- ایرنا- ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی درحاشیه 33 امین اجلاس سران آسه آن در سنگاپور دونالد ترامپ را به عنوان عامل افزایش تنش میان واشنگتن و پكن و بروز جنگ تجاری میان دو طرف مورد سرزنش قرار داد.

ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی در گفت وگو با شبكه سی ان بی سی در واكنش به شركت نكردن دونالد ترامپ در 33 امین اجلاس آسه آن با حضور سران و مقام های ارشد 18 كشور در سنگاپور افزود: این موضوع ناراحت كننده نیست مساله این است كه جنگ تجاری ایجاد شده بعید است با موافقت جمهوریخواهان و دموكرات ها همراه باشد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا برخلاف سال گذشته در اجلاس امسال شركت نكرد و مایك پنس معاون وی دراین رویداد سالانه شركت كرده است.
نشست سالانه آسه آن در سایه تداوم تنش های شدید تجاری میان آمریكا و چین برگزار شده است.
پس از آنكه ترامپ رئیس جمهوری آمریكا تعرفه 25 درصدی بر گمركی كالاهای چینی به ارزش 50 میلیارد دلار را وضع كرد، دو اقتصاد بزرگ جهان در شرایط ركود و تنش درآمده است.
به گزارش فری مالزی تودی، وی در پاسخ به سوال احتمال دیدار شی جین پینگ و دونالد ترامپ روسای جمهوری چین و امریكا در آینده چقدر است؟ گفت : نمی توان در این زمینه پیش بینی كرد وقتی انتظارنبود ترامپ با رهبر كره شمالی دیدار دوستانه ای داشت اما بار دیگر گفت كه نمی خواهد دیدار داشته باشد.
33 امین اجلاس سالانه سران 10 كشور عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا' آسه آن' و 8 كشور شركای گفت وگویی آن از روز گذشته با حضور رهبران این كشورها در سنگاپور در غیاب دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا در حال برگزاری است.
مالزی، اندونزی، سنگاپور، فیلیپین، برونئی، میانمار، كامبوج، لائوس، ویتنام وتایلند اعضای دهگانه 'آسه آن' را تشكیل می دهند كه از سال 1967 تشكیل شده است.
آمریكا، استرالیا، چین، نیوزیلند، ژاپن ، كره جنوبی، هند و روسیه نیز شركای گفت وگویی آسه آن هستند.
نخست وزیر چین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، مون جائه این رئیس جمهوری كره جنوبی، نارندرا مودی نخست وزیر هند، شینزو ابه نخست وزیر ژاپن از جمله رهبرانی هستند كه برخی برای شركت در این اجلاس درسنگاپور به سر می برند و برخی دیگر نیز بزودی برای شركت دراین اجلاس وارد سنگاپور می شوند.
ولادیمیر پوتین برای نخستین بار است كه دراجلاس آسه آن شركت می كند .
ناظران منطقه ای حضور وی را ناشی از تلاش روسیه برای گسترش روابط اقتصادی خود با كشورهای دهگانه آسه آن می دانند.
روسیه به ویژه پس از تحریم های اخیر آمریكا و اتحادیه اروپا نگاه به شرق را در سیاست خارجی خود تقویت كرده و درصدد است از بازارهای افزون بر 650 میلیون نفری كشورهای جنوب شرق آسیا برای رونق اقتصادی خود استفاده كند.
كشورهای آسه آن كه سیاست دونالد ترامپ مبنی بر یك جانبه گرایی و رجحان اقتصاد ملی را تهدیدی برای چندجانبه گرایی و رشد و توسعه اقتصاد می دانند روز گذشته قرارداد همكاری های تجارت الكترونیك میان یكدیگر را امضا كردند.
وزیران اقتصاد كشورهای آسه آن با امضای این قرارداد در مورد گسترش تجارت الكترونیك به صورت دوجانبه و چندجانبه در منطقه جنوب شرق آسیا برخلاف رویكرد یكجانبه گرایی آمریكا در جهان متعهد شدند.
علاوه براین رهبران شركت كننده دراین اجلاس تاكنون دیدارهای جداگانه و دوجانبه ای را نیز با یكدیگر برای افزایش همكاری های اقتصادی و تجاری و گفت وگو در مورد مسائل منطقه ای و بین المللی داشته اند.
آساق**1599**1337

سرخط اخبار جهان