۱۲ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۰۷
کد خبر: 83156287
۰ نفر
عطوان: 2019 سال شكست آمریكا در سوریه است

تهران- ایرنا- عبدالباری عطوان تحلیلگر مسایل منطقه گفت:سال جدید میلادی سال پیروزی های بزرگ در منطقه به خصوص در محور مقاومت و بازگشت عزت و كرامت عربی- اسلامی و شكست توطئه های آمریكایی – اسرائیلی برای كشورهای منطقه از جمله در سوریه است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، وی در پیام ویدیویی به مناسبت سال نو میلادی گفت: سال 2019 سال پیروزی بزرگ های بزرگ و بازگشت كرامت عربی- اسلامی و شكست توطئه ها و پروژه های آمریكایی برای منطقه است.
وی افزود: امروز دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا شكست خورده پا به فرار از سوریه گذاشته و نیروهای خود را از این كشور خارج كرده و بزودی نیز نیروهای آن و همه مسئولان اطلاعاتی و امنیتی آن از عراق نیز خارج خواهند شد.
عطوان تاكید كرد: كسانی كه در داخل و خارج دولت آمریكا مخالف خروج آمریكا از سوریه هستند در واقع خواستار حفظ منافع اسرائیل و امنیت و ثبات آن بوده و هدف آنها مبارزه با تروریسم و یا حفظ منافع امریكا در خاورمیانه نیست.
وی یاد آور شد كه «مایك پمپئو» وزیر خارجه آمریكا روز گذشته در برزیل در حاشیه مراسم تحلیف رئیس جمهور برزیل تلاش كرد تا نگرانی های روز افزون نتانیاهو را آرام كند بخصوص كه حمله آخر اسرائیل به غرب دمشق نیز به اهداف خود نایل نشد و از 16 موشك 14 مورد از آنها منهدم شدند این درحالی بود كه یك موشك سوریه توانست به حیفا در سرزمین های اشغالی برسد.
این تحلیلگر گفت كه ترامپ در توییت های خود به درستی به شكست های آمریكا در دخالت نظامی در خاورمیانه بخصوص جنگ های عراق، افغاستان، لیبی اعتراف كرد و گفت: این دخالت ها این كشورها را به كشورهایی ویران تبدیل و 7 تریلیون دلار به آمریكا خسارت زد اما وی همچنین باید اعتراف می كرد كه همه جنگ های آمریكا برای حفظ امنیت و منافع اسرائیل بود.
وی افزود: ترامپ شكست خورده و خود اذعان كرد كه آمریكا هفت تریلیون دلار را در منطقه خاورمیانه هزینه كرد اما نتیجه ای به دست آورد صفر بوده است.
وی اعتراف كرد كه كشورش هفت تریلیون دلار را در منطقه خاورمیانه هزینه كرد اما اكنون او مجبور است مخفیانه از عراق دیدار كند و مسئولین عراقی نیز از دیدار با او در پایگاه آمریكا سرباز زدند و آن را رد كردند.
وی تاكید كرد: سال 2019 سال پیروزی سوریه است. سوریه ای كه پایدارای و مقاومت كرد و امروز اعراب سعی در بازگشت به سوی آن دارند و می خواهند سفارتخانه های خود را در دمشق بازگشایی كنند درحالی كه پیش از این میلیاردها دلار را برای سرنگونی دولت سوریه هزینه كردند.
عطوان گفت: آنها میلیاردها دلار را برای دور كردن سوریه از ایران صرف كردند اما ایران همپیمان قوی دمشق بود. برخی همانند «عادل الجبیر» وزیر خارجه سابق عربستان می گفتند كه بشار اسد با جنگ یا مسالمت آمیز باید برود اما امروز به سمت آن آمده و باردیگر می گویند كه می خواهند دمشق را از ایران دور كنند اما منطق سیاست آنها تعجب برانگیز است چرا كه این ایران و روسیه و حزب الله بودند كه از سوریه در برابر پروژه آمریكا محافظت كردند .
وی اضافه كرد: امروز كردها نیز به اشتباه خود پی برده و خواستار حمایت ارتش سوریه هستند چرا كه منبج شهری متعلق به سوریه است. سوریه پیروز شده و آمریكا شكست خورده است دیگر تبلیغات رسانه ای تمام شده و حقیقت روشن است و شهرهای سوریه منبج، عفرین، الباب همه بازگردانده شدند و مرحله جدیدی شروع شده كه عنوان آن این است كه مقاومت پیروز شده است.
این تحلیلگر گفت:اسرائیل امروز در ترس و وحشت به سر می برد و از این تغییرات جدید رنج می برند و ژانرال های اسرائیلی و وزرای شب ها خواب به چشم هایشان نمی آید. امروز حتی موشك های اسرائیل در آسمان لبنان ساقط می شود.
اسرائیل در حمله اخیر خود به غرب دمشق 16 موشك شلیك كرد كه 14 موشك دفع شدند و چه بسا حمله اسرائیل آخرین حمله به دمشق باشد.
وی یادآور شد كه حتی روسیه این حمله را تحریك آمیز دانست كه پروازهای مسافربری را در فرودگاه بین المللی بیروت به خطر انداخت و این پیام را به اسرائیل داد كه اگر باردیگر این اشتباه را تكرار كند بهای سنگینی پرداخت خواهد كرد.
عطوان تصریح كرد كه اسرائیل به بهانه تونل های حزب الله در نقاط مرزی جنوب لبنان با سرزمین های اشغالی به سازمان ملل متحد شكایت كرد اما این سازمان ادعای اسرائیل را رد كرد . نوارغزه نیز در آخرین تنش با اسرائیل درچند ساعت اسرائیل را شكست داد.
وی بیان داشت كه امروز باید درس های بزرگی از این پیروزها گرفت عرب ها باید به خود تكیه كرده و به اردوگاه مقاومت بپیوندند چرا كه این اردوگاه باعث وحشت اسرائیل است و توازن قوا را در منطقه برهم زده است.كردها به آمریكا اعتماد كردند اما شكست خوردند اما امروز باید بدانند كه سوریه و عراق وطن آنها است و در این كشورها با برادران عرب خود شریكنند. همه باید اكنون در كنار یكدیگر در یك اردوگاه بایستند.امروز زمان تسلط اموال عربی بر تعیین سرنوشت كشورهای عربی پایان یافته و سال عزت و كرامت عربی فرارسیده است.
عطوان تاكید كرد كه سال جدید سال چه بسا سال بیداری عربی –اسلامی برای پایان دادن به هیمنه آمریكایی در منطقه و سقوط اسطوره شكست ناپذیری اسرائیل باشد كه نشانه های آن درنتیجه جنگ های سوریه، عراق و یمن و لیبی و نیز اتحاد عربی دمشق و بغداد و افزایش قدرت محور مقاومت در جنوب لبنان و فلسطین آشكار است.
خاورم**9366**1586

سرخط اخبار جهان