۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۴۲
کد خبر: 83288361
۰ نفر
سد سفيدرود به‌طور كامل آب‌گيري و سرريز شد

رشت - ايرنا - مديرعامل آب منطقه‌اي گيلان گفت: آب‌گيري سد سفيدرود به حد نرمال خود رسيده و با حجم يك ميليارد و 50 ميليون متر مكعب و به طور كامل آب‌گيري شده است.

وحيد خرمي روز سه‌شنبه در گفت وگو با ايرنا اظهار داشت: هرساله براي اينكه بتوانيم سيلاب‌ها را در فصل بهار مديريت كنيم، براي رهاسازي آب سد برنامه‌ريزي مي كنيم كه امسال با توجه به سيلاب هاي اخير در كشور 20درصد از ظرفيت سد را براي مديريت سيلاب بهار نگه داشته ايم.
وي خاطرنشان كرد: آبگيري سد سفيدرود به حد نرمال رسيده يعني به ميزان حجم يك ميليارد و 50 ميليون متر مكعب آب آبگيري شده است.
مديرعامل آب منطقه اي گيلان افزود: با مديريت صورت گرفته امسال، سال كشاورزي سختي را در مسير سد سفيد رود نخواهيم داشت و اين ظرفيت را در رودخانه داريم كه سيلاب را كنترل كنيم.
خرمي همچنين در خصوص سدهاي لاستيكي گيلان گفت : هر جايي در استان كه سدهاي لاستيكي احداث شده جواب گرفته ايم و در حال حاضر 11 سد لاستيكي در استان داريم كه چهار مورد از آنها به اتمام رسيده و بقيه نيز از پيشرفت خوبي برخوردارند.
سد سفيدرود آب مورد نياز 171 هزار هكتار از 238 هزارهكتار شاليزار گيلان را تامين مي‌كند؛ بر اين اساس آب بقيه شاليزارهاي استان از محل رودخانه‌ها، آب‌بندان‌ها و چاه‌هاي موجود در استان تامين مي‌شود.
استان گيلان داراي 238 هزار هكتار شاليزار است كه هر ساله از كشت آنها حدود 750 تا 850 هزار تن برنج سفيد به دست مي آيد.
سد مخزني سفيدرود بر روي رودخانه سفيدرود و در پايين دست محل تلاقي دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود، در 75 كيلومتري جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجيل احداث شده و ظرفيت فعلي آن، يك ميليارد و 50 ميليون متر مكعب است.
7296/2007/

سرخط اخبار استان‌ها