انتقاد سازمان ملل از خروج آمریكا از معاهده تجارت تسلیحاتی

تهران- ایرنا- سازمان ملل متحد بامداد شنبه از تصمیم دولت آمریكا برای خروج از معاهده بین المللی تجارت تسلیحاتی انتقاد كرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی تركیه، «استفان دوجاریك» سخنگوی دبیركل سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای اعلام كرد: معاهده تجارت تسلیحاتی (ATT) تنها ابزار در سطح جهان است كه هدف آن، بهبود شفافیت و پیگیری تجارت بین المللی سلاح به شمار می رود.
در ادامه بیانیه آمده است: این معاهده یك دستاورد برجسته در زمینه تلاش برای تضمین مسؤولیت پذیری در خصوص انتقال سلاح در سطح جهان است.
سخنگوی «آنتونیو گوترش» تصریح كرد: معاهده تجارت سلاح در زمان كنونی كه شاهد تنش های بین المللی روزافزونی هستیم و با توجه به عنایت زیاد كشور به گسترش سلاح و بروز رسانی آن، اهمیت ویژه ای یافته است.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا جمعه شب در گردهمایی «انجمن ملی سلاح» در ایالت ایندیانا اعلام كرد كه واشنگتن را از معاهده بین‌الملی فروش سلاح خارج می كند.
باراك اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریكا با وجود مخالفت‌ انجمن ملی سلاح و دیگر لابی های این عرصه، سال 2013 معاهده فروش سلاح را امضا كرد.
بر اساس بندهایی از این معاهده، كشورها پیش از فروش سلاح باید ارزیابی كنند؛ این سلاح ها در عملیات كشتار جمعی و جنایت های جنگی استفاده نشود و به دست تروریست ها و باندهای جرایم سازمان یافته و ناقضان حقوق بشر نیفتد.
معاهده تجارت سلاح تاكنون به امضای 130 كشور رسیده كه 101 كشور تاكنون آن را به اجرا گذاشته اند و در عین حال 63 كشور دیگر نیز از امضای آن خودداری كرده اند.
رئیس جمهوری ترامپ پیشتر از توافق آب و هوایی پاریس، توافق هسته ای ایران، توافق موشك های هسته ای میان برد با روسیه، توافقنامه آسیا-پاسیفیك و پیمان جهانی سازمان ملل متحد برای بهبود وضع مهاجران و پناهندگان خارج شده است.
شبس**9363**1859

سرخط اخبار جهان