۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۷
کد خبر: 83312422
۰ نفر
فراخوان حمایت از طرح‌های پژوهشی حوزه شناختی منتشر شد

تهران- ایرنا- دهمین فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی توسط ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تمركز بر مسائل شناختی فراگیر جامعه منتشر شد.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه علوم وفناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور توسعه هم افزایی پایان نامه ها و رساله های دانشجویی در راستای رسیدن به اهداف مشخص درحوزه علوم شناختی، دهمین فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی را منتشر كرد كه تمركز آن بر مسائل شناختی فراگیر جامعه اختصاص دارد.

*** حمایت از 200 طرح پژوهشی
تاكنون 9 مرحله فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی از سوی ستاد برگزار شده و در نتیجه آنها، بیش از 200 طرح پژوهشی و مطالعاتی در حوزه علوم و فناوری های شناختی در مراكز علمی كشور تحت پوشش چتر حمایتی ستاد قرار گرفتند.
در دهمین مرحله از فراخوان طرح های پژوهشی، حمایت از محققان برجسته علاقه مند به حوزه علوم وفناوری‌ های شناختی كه تاكنون در این زمینه فعالیت متمركزی نداشته اند، مورد توجه قرار دارد.
فعالیت های متمركز در ارتباط با سرپرستی پایان نامه های كارشناسی ارشد و دكتری، چاپ مقالات در مجلات معتبر، انجام طرح پژوهشی، تولید محصول یا ارائه خدمات در حوزه علوم و فناوری های شناختی تعریف شده است.
حسین عزیزی كارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی در این گزارش اعلام كرد: طرح های پیشنهادی محققان شامل حداقل دو پایان نامه (كارشناسی ارشد/ دكتری) است كه باید در راستای اهداف پژوهشی، توسعه فناوری یا خدمات در حوزه شناختی و در چارچوب اولویت های ستاد قرار داشته و دستاورد یكپارچه‌ای را دنبال كنند.
وی ادامه داد: طرح های پژوهشی و توسعه فناوری، خصوصا در حوزه علوم پایه، مشروط به مشخص بودن فازهای بعدی طرح برای رفع نیازهای جامعه و توسعه اقتصاد دانش بنیان مورد بررسی قرار می گیرند.
كارشناس ارشد ستاد همچنین یادآور شد: 'بازتوانی و ارتقاء توانمندی های شناختی'، 'پژوهش‌های كاربردی و بنیادی در آموزش و پرورش شناختی'، 'پژوهش‌های كاربردی و بنیادی درعلوم شناختی زبان (زبانشناسی شناختی)'، 'پژوهش‌های شناختی مبتنی برنگاشت مغز'، 'توسعه ابزارها و فن آوری های مطالعه رفتار زمانی-شبكه ای مغز'، 'پژوهش های شناختی درحوزه های بالینی وعلوم اعصاب شناختی'، 'توسعه فناوری های شناختی مرتبط با ارتباط بین مغز وماشین و مغز با مغز'، و نیز 'مطالعات بنیادی و نظریه پردازی در حوزه علوم شناختی' ،'مدل سازی شناختی' و 'روانشناسی شناختی' از جمله طرح های تحقیقاتی دراین فراخوان در اولویت ستاد قرار دارند.
محققان، اساتید و علاقه مندان به فعالیت درحوزه های علوم شناختی در فراخوان جدید ستاد می توانند طرح های پژوهشی خود را جهت بررسی طرح ها و برخورداری از چترهای حمایتی در خرداد ماه امسال همزمان با اعلام فراخوان به این ستاد ارائه دهند.
علمی ** 9340**1485