خوش بینی بازار سرمایه به راه اندازی بازار متشکل ارزی

تهران- ایرنا- کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که راه اندازی بازار متشکل ارزی علاوه بر کمک به صنایع داخلی و تاثیر آن بر بازار سرمایه، جایگاه اقتصاد ایران را در مقابل تلاطم تحریم ها تقویت می کند.

راه اندازی بازار متشکل ارزی موضوع تازه ای نیست و از جمله مسائلی است که از چند وقت گذشته به منظور ایجاد تعادل در بازار ارز و کشف قیمت واقعی مورد بحث و مذاکره قرار گرفته است.


تاکنون زمان راه اندازی این بازار در هاله‌ای از ابهام قرار داشت و صحبتی از زمان دقیق آن مطرح نشده بود، در نهایت از طریق پیگیری‌های صورت گرفته از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس و نشست مشترکی که از سوی این کمیسیون با رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد، مقرر شد که این بازار تا پایان خرداد سال جاری راه اندازی شود.


معاملات ارزی در بازار شفاف می‌شود


همایون دارابی امروز (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به تأثیر راه اندازی بازار متشکل ارزی بر روند معاملات بورس اشاره و بیان کرد: هنوز اطلاعات دقیقی در خصوص راه اندازی حتمی این بازار ارائه نشده اما وجود چنین بازاری زمینه ایجاد شفافیت در معاملات ارزی را برای متقاضیان فراهم می‌کند.


وی به ناکارآمدی نحوه تخصیص ارز مانند ارز ۴۲۰۰ تومانی، ارز نیمایی و ارز سنا اشاره کرد و گفت: اکنون نحوه تخصیص ارز ارزان با ابهام مواجه است و شاهد یکسری از ناکارآمدی‌ها در این زمینه هستیم.


دارابی با بیان اینکه دولت حجم قابل توجهی ارز را در زمینه‌های مختلف در بازار کالاهای اساسی مانند گوشت تخصیص می‌دهد اما در بازار قیمت کالا مطابق با نرخ ارز تخصیصی نیست، اظهار داشت: چنین موانعی در بازار باعث شده تا شرکت‌ها از راه اندازی یک بازار شفاف که عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت ارز است خوشحال و از این موضوع استقبال کنند.


این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: این اقدام علاوه بر اینکه باعث می‌شود تا فعالان بازار بتوانند ارز صادراتی خود را به قیمت قابل قبولی بفروشند، وارد کنندگان هم قادر به فعالیت با یک نرخ واحد خواهند بود.


وی با بیان اینکه اکنون صادرکنندگان انگیزه‌ای برای صادرات یا بازگشت ارز خود ندارند و واردکنندگان هم چندان به دنبال واردات نیستند، گفت: همیشه واردکنندگان با چنین نگرانی مواجهند که یک نفر با دستیابی به ارز ارزان‌تر بتواند همان کالا را با قیمت کمتر به کشور وارد کند.


دارابی خاطرنشان کرد: برقراری سیاست عادلانه تخصیص ارز یک گام بلند برای مشکلات کنونی است که می‌تواند به افزایش صادرات غیرنفتی در غیاب کاهش صادرات نفت به منظور رفع نیاز ارزی کشور کمک کند.


سامانه نیما حذف نمی‌شود


محمد اقبال نیا، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: پیش بینی می‌شود که با راه اندازی بازار متشکل ارزی تا حدودی نرخ ارز در سامانه نیما با افزایش و به قیمت‌های موجود در بازار آزاد نزدیک می‌شود.


وی اظهار داشت: طی روزهای اخیر شاهد چنین اتفاقی در بازار بوده‌ایم و قیمت دلار در سامانه نیما رشد پیدا کرده که این موضوع به نفع بازار سرمایه بوده است.


به گفته اقبال نیا، این صحبت استنباط‌هایی است که از راه اندازی بازار متشکل ارزی به دست آمده و اینکه در عمل آیا این استنباط‌ها درست باشد یا خیر همچنان مشخص نیست.


این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه با راه اندازی بازار متشکل ارزی، سامانه نیما حذف نخواهد شد، گفت: صادرکنندگان باید کماکان ارز خود را در سامانه نیما عرضه کنند در نتیجه این موضوع از راه اندازی بازار متشکل ارزی مستقل است.


وی افزود: همچنان مشخص نیست که با راه اندازی بازار متشکل ارزی شاهد چه اتفاقاتی در بازار سرمایه باشیم اما به طور حتم افزایش نرخ ارز نیما به نفع شرکت‌های صادرکننده خواهد بود.


اقبال نیا در پاسخ به این سوال که آیا راه اندازی بازار متشکل ارزی زمینه ایجاد جذابیت برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه را افزایش می‌دهد یا خیر، گفت: به نظر می‌رسد افراد حاضر در بازار ارز متفاوت با کسانی باشند که مشغول سرمایه گذاری در بازار سرمایه هستند.


این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه با راه اندازی بازار متشکل ارزی ممکن است که بازار سرمایه از جذابیت بیشتری نسبت به سایر بازارها برخوردار شود، افزود: اینکه گفته شود کسانی که تا قبل از راه اندازی بازار متشکل ارزی در حال فعالیت در بازار ارز بودند حال به دلیل تشکیل بازار متشکل ارزی و تغییر قیمت‌ها به سمت سرمایه گذاری در بازار سرمایه رو می‌آورند چندان درست به نظر نمی‌رسد.


بازار طلا جایگزین بازار ارز برای سرمایه گذاری


وی خاطرنشان کرد: طیف گسترده‌ای از افرادی که اکنون در حال فعالیت و سرمایه گذاری در بازار سرمایه هستند با راه اندازی بازار متشکل ارزی و کاهش قیمت ارز، بازار طلا را برای سرمایه گذاری جایگزین بازار ارز خواهند کرد و به نظر می‌رسد که این افراد به سمت بازار سهام نخواهند آمد.


اقبال نیا خاطرنشان کرد: بازار سرمایه به دلیل وجود شرایط تورم در کشور از نظر بازدهی نسبت به بازار طلا و ارز عقب است به همین دلیل اکنون بازار سرمایه از جذابیت بیشتری نسبت به سایر بازارها برای سرمایه گذاری برخوردار است، مشروط بر اینکه برخی فاکتورها مانند مسائل سیاسی و قیمت‌های جهانی به روند رو به رشد بازار سرمایه کمک کنند.


ادامه رشد بازار سرمایه تا پایان تیر ماه


این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به نگرانی‌هایی که در زمینه بازارهای جهانی وجود دارد اشاره و بیان کرد: آخرین آمارهای منتشر شده از وضعیت اقتصادی آمریکا نشانگر وجود شرایط نگران کننده در این کشور است که اگر مانعی در شرایط اقتصادی آمریکا ایجاد نشود می‌توان نسبت به عملکرد مثبت بازار سرمایه امیدوار بود.


وی افزود: با توجه به زمان برگزاری مجامع و انتشار گزارش‌های ماهانه شرکت‌ها به نظر می‌رسد که شرایط این بازار نسبت به سایر بازارها تا پایان تیر ماه برای سرمایه گذاری مناسب باشد.


قیمت‌های مختلف، مشکل کنونی بازار ارز


«بهادر بیژنی» مشاور رئیس سازمان و اوراق بهادار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه راه اندازی بازار متشکل ارزی زمینه کشف قیمت‌ها در بازار را فراهم می‌کند، گفت: با توجه به اینکه پیش نیاز راه اندازی بازار آتی ارز و دیگر مشتقات ارزی، راه اندازی بازار متشکل ارزی است بنابراین در صورت راه اندازی این بازار می‌توان با صلاحدید بانک مرکزی، سازمان بورس و دیگر نهادهای مرتبط نسبت به راه اندازی بازار آتی ارز و دیگر مشتقات ارزی اقدام کرد.


به گفته وی، سازمان بورس تمام تلاش خود را با همکاری بانک مرکزی جهت پیشبرد این هدف به کار گرفته و اکنون همکاری بسیاری خوبی بین این دو نهاد شکل گرفته است.


بیژنی بیان کرد: بدون بازار نقدی ارز به هیچ عنوان نمی‌توان به راه اندازی بورس آتی ارز امیدوار بود.


مشاور رئیس سازمان و اوراق بهادار با بیان اینکه با راه اندازی بازار متشکل ارزی شاهد کشف قیمت‌های واقعی در بازار خواهیم بود، اظهار داشت: یکی از مسائلی که از مدت‌های طولانی مورد بحث قرار گرفته، این است که سرمایه گذاران به چه صورتی می‌توانند قیمت ارز را در برابر نوسان‌های موجود پوشش دهند که در این زمینه باید گفت راه اندازی بازار متشکل ارزی می‌تواند کمکی برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در این بازار باشد.


وی افزود: مسأله‌ای که اکنون در بازار نقدی وجود دارد استعلام قیمت از جاهای مختلف است، گاهی معاملاتی انجام می‌شود که از عمق چندانی برخوردار نیستند اما همان معامله سیگنال خطایی را به بازار وارد می‌کند که باعث تأثیرگذاری بر قیمت دیگر ارزها می‌شود.


بیژنی خاطرنشان کرد: با راه اندازی این بازار مشکلات موجود برطرف، قیمت‌ها منطقی و نیز معاملات شفاف می‌شود و افراد بهتر می‌توانند نسبت به سرمایه گذاری و حضور خود در بازارها تصمیم گیری کنند.


وی افزود: بازار سرمایه جزو بازارهایی است که سرمایه گذاران دید خوبی به این بازار دارند و در دراز مدت بازدهی بیشتری را در مقایسه با بازار پول در اختیار سرمایه گذاران قرار خواهد داد.


اقتصام **۹۲۰۶ * ۳۰۶۳

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha