بانکوک کانون گفت وگوهای بین المللی

تهران- ایرنا- بانکوک پایتخت تایلند از امروز – سه شنبه – تا جمعه هفته جاری میزبان دستکم 40 نفر از وزیران امورخارجه کشورهای مختلف از جمله اعضای اتحادیه جنوب شرق آسیا ، چین ، آمریکا، روسیه ، استرالیا ، ژاپن، کره شمالی و کره جنوبی در چارچوب سه اجلاس منطقه ای و سالانه وزیران امورخارجه آسه آن ، اجلاس آسه آن پلاس ، مجمع وزیران امورخارجه شرق آسیا و رایزنی های گسترده آنها خواهد بود.

قرار است علاوه بر 10 وزیر خارجه این اتحادیه شامل اندونزی، مالزی، برونئی، تایلند، ویتنام و فیلیپین، کامبوج، لائوس، سنگاپور و ویتنام ، 30 نفر از وزیران خارجه کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکا ، روسیه ، چین ، استرالیا ، نیوزیلند، ژاپن نیز نیز دراین اجلاس منطقه ای شرکت داشته باشند.

 علاوه بر گفت وگوهای اقتصادی و سیاسی ، اقدامات نظامی پکن در دریای جنوبی  چین ، مذاکرات برای رسیدن به یک کد رفتاری درخصوص حرکت ناوها و هواپیماهای نظامی و غیرنظامی کشورهای  آسه آن و چین  در پهنه این دریای استراتژیک ، بررسی تحولات اخیر هنگ کنگ، بحران آوارگان روهینگیا  و همچنین دیگر مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله محورهای اصلی مذاکرات وزیران امور خارجه در اجلاس سالانه آسه آن خواهد بود.

چین ، مالزی، تایوان، ویتنام و فیلیپین و برونئی در آبهای دریای جنوبی چین اختلاف ارضی دارند که این موضوع در دو سال گذشته سبب بروز  تنش های گسترده ای در این پهنه آبی به ویژه پس از حضور نظامی آمریکا و متحدانش در این آبها شده است. از این رو کشورهای آسه آن درصدد هستند با توجه به اختلافات موجود ، برای جلوگیری از بروز هر نوع منازعه در پهنه آبی ، دستورالعمل هایی  موسوم به کدهای رفتاری را برای حرکت و تردد ناوها و هواپیماها بدور از تنش  در این دریا ایجاد کنند.

طبق گزارش های رسانه ای  در حالیکه فیلیپین و ویتنام در ماههای اخیر در ماههای اخیر در تلاش بودند که اقدام بین المللی علیه چین به علت اختلافات ارضی با آن در دریای جنوبی چین انجام دهند ، درعین حال پکن توانستنه با ارائه وام و کمک های  مالی به کامبوج و لائوس، این دو کشور دیگر اتحادیه آسه آن را بیش از گذشته در زمره اعضای هوادار چین دربلوک آسه آن نگه دارد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا قرار است با شرکت در این اجلاس با وزیران امورخارجه کشورهای عضو این اتحادیه و سایر وزیران خارجه شرکت کننده دراجلاس به طور جداگانه دیدار و درمورد مسائل دوجانبه وبین المللی گفت وگوهای مستقیم داشته باشد.

وزیر امورخارجه آمریکا درصدد است راههای ایجاد فاصله بیشتر میان اعضای آسه آن با چین را دراین سفر بیش از گذشته مورد پیگیری قرار دهد.

اعضای آسه آن در سه اجلاس منطقه ای شامل 52 امین اجلاس وزیران  خارجه کشورهای جنوب شرق آسیا ، بیستمین  نشست آسه آن و تری پلاس (چین ، ژاپن و کره جنوبی به عنوان شرکای گفت وگویی آسه آن) و  نهمین اجلاس وزیران امورخارجه شرق آسیا در بانکوک تجمع می کنند.

طبق گزارش کاخ سفید مایک پمپئو وزیرامور خارجه آمریکا احتمالا در حاشیه این نشست های امنیتی منطقه ای با " ریو یونگ هو"  وزیرامور خارجه کره شمالی نیز دیدار و گفت وگو خواهد کرد. علاوه براین پمپئو ریاست مشترک اجلاس دو جانبه آمریکا- آسه آن را نیز برگزار خواهد کرد و با دیگر همتایان خود از جمله استرالیا و کشورهای شرق آسیا دیدار و گفت وگوهای جداگانه خواهد داشت.

آسه‌آن» مجموعه‌ای از ۱۰ کشور واقع در جنوب شرقی آسیا است که برای توسعه اقتصادی، برقراری ثبات سیاسی کشورهای عضو انجمن و ثبات منطقه تلاش می‌کنند این بلوک در سال ۱۹۶۷ توسط تایلند، سنگاپور، فیلیپین، مالزی و اندونزی شکل گرفت، سپس کشورهای ویتنام، میانمار، لائوس، کامبوج و برونئی نیز به آن پیوستند. «آسه‌آن» علاوه بر رشد سیاسی و اقتصادی، بر پیشرفت‌های اجتماعی، تکامل روابط اجتماعی-فرهنگی بین کشورهای عضو و تعیین راهبردهایی برای حل مشکلات منطقه نیز تأکید دارد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha