وزیر دفاع استرالیا: برای پیوستن به آمریکا در خلیج فارس تصمیمی نگرفته ایم

تهران- ایرنا- "لیندا رینولدز" وزیردفاع استرالیا پس از دیدار با مایک پمپئو و مارک اسپر وزیر امورخارجه آمریکا در سیدنی گفت: کانبرا هنوز در مورد درخواست واشنگتن مبنی بر پیوستن به ائتلاف تحت رهبری آمریکا درخلیج فارس تصمیمی نگرفته است.

شبکه خبری بلومبرگ آسیا در این زمینه گزارش داد : رینولدز امروز- یکشنبه - پس از دیدار با این دو مقام ارشد آمریکا  تاکید کرد که این کشور عمیقا در مورد شدت تنش ها در منطقه بسیار نگران و  درخواست واشنگتن مبنی بر پیوستن  نیروهای استرالیا به آمریکا در خلیج فارس یک مساله بسیار جدی و پیچیده است.

وزیردفاع استرالیا افزود: به همین دلیل ما در حال حاضر اعلام می کنیم  که توجه بسیار جدی به این درخواست آمریکا خواهیم داشت اما درنهایت مثل همیشه" تصمیم خواهیم گرفت که چه چیزی به نفع منافع ملی ماست. اما دوباره اعلام می کنیم که هنوز در مورد درخواست واشنگتن از کانبرا تصمیمی اتخاذ نشده است.

رینولدز این پاسخ صریح را پس از دیدارهای مشترک  وزرای خارجه و دفاع آمریکا با وزیران خارجه و دفاع استرالیا در پایتخت این کشور اعلام کرد.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا نیز در یک کنفرانس مطبوعاتی درسیدنی ادعا کرد: هدف از عملیات آمریکا در خلیج فارس افزایش آزادی ناوبری دراین آبراه و همچنین جلوگیری از اقدامات تحریک آمیز ایران ست.

این شبکه خبری گزارش داد: شرکای ایالات متحده شامل انگلیس و فرانسه در ماه گذشته ابراز تمایل کردند که یک طرح ابتکاری امنیتی دریایی اروپایی تقریباً مشابه پروژه آمریکا - اما جدا از آن - داشته باشند. این شکاف نشان دهنده ناراحتی متحدان کلیدی آمریکا در پروژه کمپین "فشار حداکثری" واشنگتن علیه ایران است.

اسپر در روز یکشنبه گفت که صرف نظر از اینکه این عملیات توسط ایالات متحده یا اروپا انجام شود ، هر دو بر "وحدت تلاش" و اطمینان از آزادی ناوبری و جلوگیری از رفتار تحریک آمیز تمرکز دارند.

تاکنون تلاش های ایالات متحده برای ایجاد ائتلاف جهانی با ادعای محافظت از کشتی هایی که از خلیج فارس عبور می کنند ،  ثمرنداشته و استرالیا  متحد کلیدی آمریکا نیز امروز اعلام کرد که هنوز در این زمینه تصمیمی نگرفته است.

هیات آمریکایی به هدایت پمپئو از روز گذشته برای گفت وگو با مقام های کانبرا  در استرالیا حضور دارند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha