حزب کارگر استرالیا، کانبرا را از پیوستن به ائتلاف دریایی با آمریکا منع کرد

تهران - ایرنا - رهبر حزب کارگر استرالیا از دولت خواست با درنظر گرفتن منافع ملی، از پیوستن به ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا در تنگه هرمز بپرهیزد.

روزنامه کانبرا تایمز استرالیا گزارش داد که آنتونی آلبانیز امروز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در ملبورن این کشور ضمن دعوت از طرفین مناقشه در خلیج فارس گفت که در این مقطع زمانی حساس، دعوت به آرامش بهترین راهبرد است چون به نفع هیچ کس نیست در افزایش تنش با ایران وارد این منازعه شود.

وی در این خصوص اظهار داشت: اگرچه این هفته دولت انگلیس نیز به این ائتلاف دریایی برای حمایت از کشتی های تجاری در خلیج فارس پیوست اما به نفع استرالیا است تا در اتحاذ تصمیم در این خصوص تعجیل نکند، بنابر این از دولت می خواهم با در نظر گرفتن ادبیات صلح و نه جنگ، با حزب کارگر همفکری کرده و به درخواست آمریکا برای پیوستن به این ائتلاف خودداری ورزد.
 


آلبانیز" رهبر حزب کارگر استرالیا پنجشنبه گذشته در گفت وگو با شبکه اسکای نیوز نیز گفته بود که قرار است او روز یکشنبه و دوشنبه ۵- ۴ اوت (۱۴-۱۳ مرداد) بطور جداگانه با وزیران خارجه و دفاع آمریکا در باره ایران مذاکره کند.

وی تاکید کرد که در دیدارش با مایک پمپئو و مارک اسپر در نشست وزارتی دو کشور در سیدنی از آنها خواهد خواست تا در گفت وگو با همتایان استرالیایی خود در باره ایران با رویکردی صلح آمیز تر رفتار کنند.  

آلبانیز که پیشتر وزیر ارتباطات و امنیت سایبری استرالیا گفت: از قدرتهای بزرگ می خواهم تا لحن و موضع خود را در برابر ایران نرم کنند و از جامعه بین المللی نیز می خواهم تا یک راه حل صلح آمیزی برای مناقشه موجود در خاورمیانه پیدا کنند.

وی ایرانیان را ملتی مهم و محق در دنیا ارزیابی کرد گفت: به نفع آمریکا نیست با ایران وارد یک وضعیت تقابل قرار گیرد.  
 


با این وجود "ماتیاس کورمان" وزیر کابینه استرالیا شنبه گذشته به روزنامه کانبرا تایمز گفته بود که هنوز تصمیم قاطعی در این کابینه مبنی بر پیوستن و یا نپیوستن استرالیا به ائتلاف ضد ایرانی در خلیج فارس اتخاذ نشده است.

وزیر خارجه استرالیا نیز جمعه گذشته در سخنانی گفت: "دولت کانبرا قبل از اینکه به هرگونه تلاش نظامی برای محافظت از حمل و نقل در خلیج فارس بپیوندد، مشاوره و تفکر بسیار بیشتری لازم دارد".
به گزارش شبکه خبری ۷ سیدنی، ماریس پاینه، گفت: "تاکنون هیچ تصمیمی در مورد پیوستن استرالیا به ائتلاف دریایی امریکا در خلیج فارس گرفته نشده است".

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha