۲۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۴۹
کد خبرنگار: 1235
کد خبر: 83479953
۱ نفر

برچسب‌ها

بارتایا، خسته نباشید؛ تجلیل از ایران شناس برجسته گرجی

باکو- ایرنا - مراسم تجلیل از ایران شناس سرشناس و برجسته گرجی پروفسور"نمادی بارتایا" روز سه شنبه در سالن اجتماعات اتحادیه نویسندگان گرجستان برگزار شد.

 در این مراسم که  به مناسبت هفتاد و پنجمین سالروز تولد پرفسور بارتایا  برپا شده بود جمعی از ایرانشناسان،اساتید دانشگاه ، نویسندگان ، مترجمین، شاعران گرجی و "حمید مصطفوی"  رایزن فرهنگی ایران در گرجستان حضور داشته و درباره از مقام و جایگاه علمی وفرهنگی  این ایران شناس برجسته سخنرانی کردند.

مصطفوی ضمن تبریک سالروز تولد بارتایا ، برگزاری مراسم تجلیل از چهره های ماندگار علمی و فرهنگی را یکی از ایده‌های نیک و سنت حسنه مردم قدرشناس و فهیم گرجستان دانست و به نقش وی در گسترش آموزش زبان و ادبیات فارسی و مطالعات ایرانشناسی در کرسی های علمی دانشگاه های جاواخویشویلی تفلیس و  آکاکی تسرتلی شهر کوتایسی اشاره کرد.

  وی همچنین نقش بارتایا  در ترجمه اشعار و ادبیات کلاسیک و معاصر زبان فارسی به زبان گرجی و تربیت ایرانشناسان جوان اشاره و  از زحمات وی قدردانی کرده است.

  مصطفوی افزود: استاد بارتایا از چهره‌های فاضل و فرهیخته زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی و دامنه کار و تحقیقاتش خیلی گسترده است و نه تنها درحوزه آموزش زبان فارسی بلکه در زمینه تاریخ، ادبیات و فرهنگ مشترک دو کشور تلاشی در خور ستایش داشته و با همکاری  سایر اساتید و ایران شناسان گرجی نقش موثری در توسعه و تحکیم روابط فرهنگی و ادبی دو کشور ایفا کرده است.

در پایان این مراسم از کتاب جدید پرفسور بارتایا با عنوان "روابط فرهنگی ایران و گرجستان ادامه دارد" که با حمایت رایزنی فرهنگی چاپ  شده بود ، رونمایی شد و از خدمات وی  تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

در حال حاضر پرفسور بارتایا بعنوان استاد دانشگاه و رئیس کرسی ایران شناسی دانشگاه آکاکی تسرتلی شهرکوتایسی فعالیت دارد و سالیان متمادی رئیس کرسی ایران شناسی دانشگاه دولتی  تفلیس بوده است.

   برخی از آثار و تالیف وی که چاپ شده  شامل کتاب  "واژگان فارسی در زبان گرجی" ، "پیوندهای ادبی و زبانی گرجستان و ایران" ،  "زبان وادبیات فارسی و ایران شناسی خارج ازکشور" ، " منتخبات فارسی" ، ترجمه رباعیات عمر خیام، ترجمه گلستان سعدی شیرازی، ترجمه کتاب  "سبزتر ازسبز"، چهل حکایت از زندگی امام خمینی (س)، ترجمه کتاب "زندگی محمد (ص)"،  رترجمه کتاب " تاریخ تحلیلی اسلام " دکترشهیدی، ترجمه اشعار حیدر بابا سلام محمد حسین شهریار  است.

این ایران شناس معروف گرجستان  همچنین مؤلف ۱۵ کتاب شعر و نثر به زبان گرجی است.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha