هنر بورس حفظ سهامداران در بازار سرمایه است

تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه صدور کد سهامداری در چند ماه گذشته با رشد بسیار زیادی همراه بود، اما مساله مدنظر این است که سرمایه‌گذاران بیشتر بابت عرضه اولیه‌ها روانه بازار سرمایه شدند، گفت: هنر بازار سرمایه این است که بتواند این افراد را در بازار حفظ کند تا به دلیل ضرر از این بازار خارج نشوند.

حمید مهرآور امروز (شنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه نقدینگی افسار گسیخته در سطح کلان کشور منجر به اقبال این بازارها در مقابل دیگر بازارهای سرمایه گذاری شد، افزود: بازار سرمایه بازاری است که افراد با هر رقم سرمایه‌ای می‌توانند جذب این بازار شوند و ورود آن نسبت به سایر بازارها راحت‌تر است، بازاری مانند مسکن هم نیازمند سرمایه‌گذاری کلان است به همین دلیل همه اقشار جامعه قادر به سرمایه‌گذاری در آن نیستند.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته شاهد افزایش چشمگیر در قیمت سایر بازارها مانند بازار سکه و ارز بودیم، خاطرنشان کرد: روند معاملات بازار ارز به دلیل  تغییرات ایجاد شده در زمینه مدیریت بانک مرکزی و تحت کنترل قرار گرفتن سیستم ارز، شرایطی را ایجاد کرد که سفته بازان و سوداگران متوجه شدند بازار ارز دیگر بازار مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیست.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده در بازارها، بازار سرمایه تنها بازاری بود که برای سرمایه‌گذاری باقی ماند، زیرا بازار خودرو هم در کنار دیگر بازارها جذابیت خود را برای سرمایه‌گذاری از دست داد.

وی پیرامون وضعیت مالی شرکت‌ها گفت: مدیران شرکت‌ها به تبع شعار اقتصاد مقاومتی تلاش زیادی را برای بهبود روند معاملات از خود نشان دادند که این امر باعث شد تا آمار تولید و فروش نسبت به سال گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار شود.

مهرآور با بیان اینکه مجموع این عوامل در کنار یکدیگر مردم را ترغیب به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کرد و باعث رشد چشمگیر شاخص بورس در سال جاری شد، افزود: امسال تلاش شد تا شرکت‌هایی که قرار است برای نخستین بار در بازار عرضه شوند با ارزیابی بیشتری انتخاب و قیمت‌گذاری شوند

این امر زمینه اقبال سهم‌های عرضه شده در بازار سرمایه را فراهم کرد و شرایط به گونه‌ای در کنار یکدیگر قرار گرفت تا افرادی که وارد بورس شدند از این بازار سود ببرند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: این رویه در تمام دنیا حاکم است، شرکت‌هایی که قرار است برای نخستین بار در بورس عرضه شوند باید با قیمتی به این بازار ورود پیدا کنند که برای افراد جذابیت داشته باشند.

وی ابراز امیدواری کرد رشد شاخص بورس تا پایان سال ادامه دار باشد و گفت: چنانچه روند سیاسی و عواملی خارجی دخالتی در روند بازار نداشته باشد، هیچ دلیلی وجود ندارد که بازار به روند صعودی خود بازگشت نکند.

مهرآور معتقد است،  امکان دارد رشد پرشتاب ۶ ماه نخست امسال در ۶ ماه دوم کمتر شود، اما اینکه در کل رشد بازار سرمایه از بین برود، امکان پذیر نیست.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار طلا متاثر از بازار جهانی و نیز قیمت برابری ارزها در داخل کشور است و اکنون پیش بینی برای افزایش فلز در سطح بازار جهانی وجود ندارد، گفت: چنانچه بتوان دلار را با توجه به سیاست‌های موفقیت آمیز اتخاذ شده در همین سطح نگه داشت، قیمت طلا و

ارز رشد نخواهند کرد؛ بنابراین بازار سرمایه همچنان بهترین بازار برای سرمایه گذاری است.

هنر بورس حفظ سهامداران در بازار سرمایه 

وی افزود: صدور کد سهامداری در چند ماه گذشته با رشد بسیار زیادی همراه بود، اما مساله موردنظر اینکه  سرمایه‌گذاران بیشتر بابت عرضه اولیه‌ها روانه بازار سرمایه شدند.

مهرآور با بیان اینکه در سال ۹۸ چیزی حدود یک هزار کد جدید در این کارگزاری صادر شد، خاطرنشان کرد: هنر بازار سرمایه این است که بتواند این افراد را در بازار حفظ کند تا به دلیل ضرر از این بازار خارج نشوند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار سرمایه بازار بسیار حرفه‌ای است و بدین صورت نیست که بتوان براساس شنیده‌ها سهامی را خرید و فروش کرد، گفت: این بازار نیازمند دانش است و افراد باید برای سرمایه‌گذاری در این بازار مثل هر کار و حرفه دیگری خود را به دانش مربوط مسلح کنند.

وی ضمن تاکید بر اینکه نرخ سودی که اکنون بانک‌ها به سپرده‌ها می‌دهند، برخلاف سال‌های گذشته کمتر از نرخ تورم شده است، افزود: تقاضا از مسئولین این است که  فکری به حال قشر آسیب پذیر جامعه داشته باشند، اما خوشحالیم که این پول را می‌توان از طریق ابزار بورس سرمایه‌گذاری کرد و سودی را در اختیار این افراد قرار داد.

به گفته مهرآور، افراد تازه وارد در بازار سرمایه باید برای خود یک حد سود و زیان در نظر بگیرند، روند مثبت و منفی بازار سرمایه دائمی نیست و زمانی که سهام مدنظر به سود رسید باید از سهم خارج شوند و به سر اغ سهم دیگری بروند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه سهام داران تازه وارد بیشتر از روی طمع وارد بازار شدند، گفت: همیشه شتاب تند با بازگشت همراه می شود، اما شرایط به گونه ای است که ادامه احتمال روند صعودی بازار بیش از روند نزولی است.

صندوق های سرمایه گذاری مناسب افراد تازه وارد

مهرآور به سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری برای افراد تازه افراد در بازار سرمایه را یادآور شد و گفت : صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ایران مانند تمام دنیا برای دو قشر افراد تشکیل می‌شود، ابتدا افرادی که باوجود داشتن دانش از وقت کافی برای مدیریت پرتفو خود برخوردار نیستند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، خرید و فروش سهم در بازار سرمایه باید به دقت مورد توجه و رسیدگی قرار گیرد تا در آینده آسیب جدی نبیند.

وی اضافه کرد: دسته دوم افرادی هستند که شاید زمان داشته باشند، اما در این زمینه دانش کافی ندارند، بنابراین سرمایه خود را در اختیار افراد باتجربه بازار قرار می‌دهند  و آنها در قالب صندوق سرمایه‌گذاری به این افراد ارائه خدمت می کنند.

مهرآور با بیان اینکه خرید و فروش سهم در بازار سرمایه نیازمند تحلیل بنیادی و تکنیکالی است، گفت: روش بنیادی روشی است که کلیه اجزای صورت مالی بررسی و بعد نسبت به سوددهی آن سهم تصمیم‌گیری می‌شود.

وی پیرامون صندوق طلا هم گفت: براساس اختلاف نظری که با بانک مرکزی وجود داشت، سازمان بورس اجازه شکوفایی این صندوق را نداد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha