تاکید ترامپ بر تعهدش برای عاری‌سازی شبه‌جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای

تهران- ایرنا- دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کرد، "دونالد ترامپ" در نامه ای به "مون جائه این"‌ بار دیگر تاکید کرد به "هدف مشترکش" با مون برای خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره متعهد است.

خبرگزاری یونهاپ امروز(سه شنبه) به نقل از دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی افزود، ترامپ در این نامه،‌ درگذشت مادر مون را تسلیت گفت و ابراز میدواری کرد، این هدف مشترک محقق و کره از تسلیحات هسته ای عاری شود و به صلح و آرامش برسد. 
ترامپ در این نامه که "رابرت اوبرین"، مشاور امنیت ملی آمریکا، در جریان دیدارش با مون در بانکوک در اختیارش گذاشت،‌ خاطر نشان کرد، تلاش ها برای روز به هم رسیدن خانواده های از هم جدا شده ای که آن سمت منطقه غیرنظامی زندگی می کنند، ادامه دارد.

تلاش های ترامپ برای خلع سلاح هسته ای کره شمالی تا کنون به توافقنامه ای منتهی نشده است. نشست اول ترامپ و کیم که سال گذشته در سنگاپور برگزار شد، به توافقنامه ای مبهم منتهی شده بود که مبتنی بر خلع سلاح کره شمالی در ازای لغو تحریم ها بود. این توافقنامه تا به امروز اجرایی نشده است.

دومین دیدار سران آمریکا و کره شمالی در فوریه امسال در هانوی ویتنام بدون نتیجه پایان یافت و به توقف مذاکرات کاری نمایندگان هسته ای دو کشور منتهی شد.

نمایندگان هسته ای آمریکا و کره شمالی اوایل اکتبر برای از سرگیری مذاکرات هسته ای دو کشور به سوئد سفر کردند.

نمایندگان ویژه دو کشور در مذاکرات هسته‌ای یک روز پیش از مذاکرات تیم های مذاکره کننده دو طرف، با یکدیگر دیدار و درباره جزییات بحث و مکان دیدار گروه ها به توافق رسیدند اما نماینده کره شمالی با استناد به دست خالی آمریکا در مذاکرات، از حضور در آن طفره رفت.

وزیر اطلاعات کره جنوبی دیروز(دوشنبه) از احتمال برگزاری نشست سوم ترامپ و "کیم جونگ اون"، رهبر کره شمالی تا قبل از پایان سال 2019 خبر داد.

سفیر کره‌جنوبی در آمریکا جمعه گفته بود، به نظر نمی‌رسد پس از مذاکرات ناموفق آمریکا و کره‌شمالی در سوئد، دو کشور پنهانی مذاکراتی انجام داده باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha