تاکید بر ایجاد زیرساخت‌های رسانه‌ای اربعین

تهران- ایرنا- معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه در بُعد رسانه‌ای اربعین عقب هستیم،‌ بر ایجاد زیرساخت‌های رسانه‌ای متناسب با این ظرفیت تاکید کرد.

محمد خدادی روز سه شنبه در مراسم تجلیل از رسانه‌های برخط فعال دراربعین حسینی (ع) در موسسه نشرآوران، با اشاره به عظمت و اقتدار اربعین که منجر به گردهمایی چندین میلیونی از اقصی نقاط جهان می شود، گفت: ماهیت اربعین متفاوت با دیگر آئین ها و مراسم مذهبی دنیاست.

وی در ادامه حضور در اربعین و راهپیمایی عظیم این رویداد بزرگ مذهبی و اسلامی را دلی و معرفتی توصیف کرد که براساس عقاید و اعتقادات افراد شکل می گیرد.

معاون وزیر فرهنگ در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در بُعد رسانه ای اربعین قاصر و عقب هستیم و متناسب با این رویداد مذهبی زیرساخت های لازم شکل نگرفته است، تاکید کرد:‌ باید با کمک هم زیرساخت های رسانه ای اربعین را هماهنگ با ظرفیت عظیم این رویداد بزرگ دینی و مذهبی ایجاد کنیم. با توجه به همین نبود زیرساخت های رسانه ای اربعین، صداها آنچه باید باشد نیست و از این رو زوایای پنهان اربعین را نمی دانیم.

وی با یادآوری این نکته که کارکرد رسانه ای ما بیشتر به سمت و سوی کمک به رفت و آمد زوار اربعین شده تا توجه به مسائل مهم و ضروری، بر مهندسی مخاطب شناسی، کارکردن روی خود افراد، آسیب شناسی و هم افزایی رسانه ای تاکید کرد.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:‌ بازخوانی کارکرد رسانه ای اربعین را در دستور کار خود قرارمی دهیم تا با ایجاد قرارگاه رسانه ای قویف خلاء های رسانه ای اربعین را پرکرده و با برنامه ریزی جدی و بهتری به استقبال اربعین سال آینده برویم.

خدادی با تاکید برهم‌افزایی رسانه ای در موضوع اربعین، تصریح کرد:‌ همگرایی رسانه ای می تواند مانع از سوء استفاده دیگر رسانه‌های معاند و حاشیه‌ساز علیه اربعین شود.

کاش در مسائل ملی کشور هم از الگوی اربعین بهره می‌بردیم

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی هم در این مراسم، گفت: همکاری بسیار ارزشمند با حضور رسانه‌ها چیزی بود که امسال شاهد آن بوده و این مهم یک هم سویی شیرین ایجاد کرد.

امیرخوراکیان، در ادامه ایجاد نکردن کمیته های موازی توسط وزارت کشور و در مقابل ایجاد وحدت و انجام کارها توسط نهادها و مراکز خاص و تقسیم کار و همکاری رسانه‌ها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دو نکته مهم و قابل تقدیر در اربعین امسال عنوان کرد.

وی اظهار داشت: تمام این همکاری‌ها و همدلی ها باعث شیرینی کارها و فعالیت ها شد از این رو باید به این مهم فکر کرد کاش در مسائل ملی کشور هم از الگوی اربعین بهره می‌بردیم و قطعا در این صورت با مشکلات کمتری مواجه می شدیم.

دبیر ستاد مرکزی اربعین نیز در این مراسم گفت: اربعین امسال با توجه به وضعیت عراق شرایط سخت و متفاوتی بود و نمی‌دانستیم استقبال مردم عراق از ایرانی ها چگونه خواهد بود؛ علی‌رغم همه اینها ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در اربعین شرکت کردند. آن هم با توجه به شرایطی که در عراق پیش آمده بود و خوشبختانه مردم عراق هم عاشقانه میزبان ما بودند و نه تنها تفاوتی با سال‌های پیش نداشت بلکه موکب‌هایی که تا ظهر اربعین بودند، امسال بیشتر برپا ماندند و این وحدت زائران امام حسین (علیه السلام) امسال بسیار بیشتر از همیشه بود.

احمد محمدی فر تاکید کرد: امسال احساس کردیم رسانه به عنوان بازوی اساسی نقش بسیار مهمی می‌تواند برای ما داشته باشد، بسیار مشفقانه و همدلانه بود جا دارد از طرف خودم و ریاست مرکزی ستاد اربعین از همکاری و همدلی اربعینی که برگزار شد تشکر و تقاضا کنم سال آینده هم در کنارما باشید؛ زیرا ماهیت اصلی اربعین کاملا فرهنگی است.

دربخش دیگری از مراسم مدیرآموزش معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری نیز با تبریک هفته وحدت اظهار داشت: کاری که امسال صورت گرفت، کار جدیدی بود و ما همواره شاهد زحمات بسیاری از سوی رسانه‌ها بودیم ولی امسال این هماهنگی بسیار بیشتر بود.

حجت الاسلام حمید احمدی البته ما می‌توانیم به خوانش‌های جدیدی هم در این زمینه برسیم. در حقیقت کارهایی در این زمینه شده ولی بسیار اندک است. 

همچنین در این مراسم مدیرعامل خبرگزاری ایسنا با اشاره به اینکه امام حسین (ع) حرکت خود از مدینه را  همراه خانواده آغاز کرد،‌ گفت: همه دوراندیشان و خیران گفتند خانواده را با خود نبرید. تمام این مدت خانواده در کنارشان بودند و امام حرکتشان را همراه با خبرنگارانی آغاز کرد که از ابتدا تا انتها و تمام مراحل همراه ایشان بودند و این خبرنگاران شاهد ماجرا بودند.

علی متقیان خاطرنشان کرد: چیزی هایی که از قیام امام حسین (ع) مانده، همه حاصل تلاش خبرنگارانی است که همراه امام بودند و به مردم آگاهی دادند. آنچه از قیام امام حسین (ع) مانده، توسط خبرنگاران حاضر در معرکه ماندگار شد و در حقیقت قیام امام حسین (ع) در اربعین به ثمر نشست.

تجلیل از رسانه‌های برخط فعال در اربعین حسینی

در ادامه این مراسم با حضور معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدخوراکیان معاون شورای عالی فضای مجازی، محمدی‌فر دبیر ستاد اربعین، حجت‌الاسلام احمدی رئیس کمیته فرهنگی بعثه رهبر معظم انقلاب اسلامی و نمایندگان رسانه‌ها از رسانه های برخط فعال در اربعین تجلیل شد.

در این مراسم براساس اعلام مدیر کل روابط عمومی معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی، رسانه ها در دو گروه الف و ب تجلیل شدند.

محسن حدادی افزود: در گروه الف، خبرگزاری‌های ایرنا، ایلنا، مهر، فارس، شفقنا و ایسنا و همچنین در گروه ب، از خبرگزاری‌های اهل بیت، تسنیم، جماران، عقیق، جماران، خبرآنلاین، و عصر ایران تجلیل شدند.

وی یادآورشد: بیش‌از ۲۲ هزار خبر توسط کارگروه تشکیل شده در مدت زمان ۲۰ روز قبل از اربعین منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha