گسترش تمایل مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس

تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بورس از جمله بازارهایی است که مردم پس‌انداز خود را برای کسب سود به سمت این بازار می‌آورند، گفت: تا زمانی که در بازارهای موازی خبر مثبتی ابلاغ نشود، این سرمایه‌ها در بورس خواهد ماند و اکنون تمایل مردم برای سرمایه‌گذاری در این بازار رو به گسترش است.

عرفان هودی امروز (یکشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا به افت و خیزهای چند روز اخیر بازار سرمایه اشاره و بیان کرد: اینکه گفته شود بازار سرمایه دارای حباب است اشتباه به نظر می‌رسد، با توجه به اینکه خواسته بازار سرمایه عرضه و تقاضا است بنابراین نمی‌توان چنین موضوعی را مورد قبول قرار داد.

وی ادامه داد: سهم‌هایی در بازار وجود دارند که برخی از افراد به عنوان بازیگران اصلی، حجم گسترده‌ای از نقدینگی را وارد این سهم‌ها می‌کنند و به دلیل اینکه اتفاق خاصی در آن شرکت رخ نمی‌دهد بنابراین روند معامله آنها به دلیل ورود حجم نقدینگی به این سهم صعودی خواهد بود.

هودی با بیان اینکه اسم این نوع معاملات را نمی‌توان حباب گذاشت بلکه نوسان ذات بازار سرمایه است، گفت: در بازارهایی مانند طلا و سکه ممکن است نوسان وجود داشته باشد اما در بازار سرمایه وجود حباب دور از ذهن به نظر می‌رسد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در برخی از سهم‌ها که در بازار با رشد چشمگیر همراه بودند، اتفاق خاصی رخ نداد، در چند وقت اخیر افراد حرفه‌ای بازار به دنبال تحلیل سهم نبودند بلکه بیشتر ورود و خروج نقدینگی از سهم‌ها را مورد نظر قرار داده بودند.

وی با بیان اینکه نقدینگی در چند وقت اخیر بیشتر به سمت سهم‌های کوچک و یا سهم‌هایی که به دنبال افزایش سرمایه بودند پیش رفت، افزود: با توجه به اینکه سهم‌های بزرگ نیازمند نقدینگی بیشتری هستند بنابراین سفته بازان و نوسان گیران کمتر به سراغ این سهم‌ها رفتند.

هودی اظهار داشت: به دلیل پیشی گرفتن قیمت سهام در بازار از صورت‌های مالی، بازار نیاز به اصلاح پیدا کرد و این امر زمینه ورود شاخص بورس به فاز اصلاحی را فراهم کرد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: شاخص بر روی کانال ۳۰۰ هزار واحد قرار گرفته و هر چقدر هم بازار ریزش داشته باشد باز هم به کانال کمتر از ۳۰۰ هزار واحد نخواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: از اواخر آذر ماه گزارش مجامع و گزارش ۳ ماه و ۶ ماهه که منتشر شود بازار یک واکنشی را به خود می‌گیرد که ادامه دهنده روند صعودی بازار خواهد بود.

ارتباط تغییر قوانین بازار پایه و اصلاح شاخص بورس

هودی به ارتباط بین اصلاح شاخص بورس و تغییر قوانین بازار پایه اشاره و بیان کرد: بازار پایه درصد کمی از کل بازار را در اختیار گرفته و بیشتر سهم‌های کوچک در این بازار هستند به همین منظور تاثیر چندانی را بر کل بازار نداشت.

هودی با اشاره به اینکه ضعف اطلاع رسانی در تغییر قوانین بازار پایه از جمله مسایلی بود که بر روند منفی معاملات اینگونه سهم‌ها تاثیرگذار بود، اظهار داشت: اطلاع رسانی تغییر قوانین بازار پایه تا قبل از تصویب آن، زمینه سودجویی برخی از افراد در بازار را فراهم کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با اعتقاد بر اینکه کلیت قانون خوب بود اما نحوه اجرا و اطلاع رسانی آن بد بود، گفت: همین موضوع باعث شد تا یک سری از سهامداران این وسط متضرر شوند.

وی ادامه داد: ضرر و زیان بسیاری از افراد در بازار ناشی از عدم وجود دانش و زمان کافی برای کنترل سهم‌های خود است.

صندوق‌های سرمایه گذاری گزینه مناسب برای افراد تازه وارد

هودی با اشاره به اینکه در دنیا برای معاملات یک سری از صندوق‌ها ایجاد شده که گروهی خبره وظیفه مدیریت آن را بر عهده دارند و براساس آن اقدام به معامله می‌کنند، اظهار داشت: اکنون یک سری از صندوق‌ها در ایران ایجاد شده است که سود آن به دلیل مدیریت آن توسط افراد خبره بیش از بانک‌ها است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری افراد از طریق صندوق سرمایه‌گذاری در بازار باعث می‌شود تا ضمن تقویت صندوق‌ها، فرهنگ سرمایه‌گذاری از طریق این صندوق‌ها گسترش یابد.

به گفته وی، اگر بتوان فرهنگ سازی و آموزش‌ها در زمینه نحوه سرمایه گذاری در  بورس را افزایش دهیم دیگر شاهد چنین ضرر و زیان های سنگینی از سوی سهامداران نخواهیم بود.

تمایل مردم برای سرمایه گذاری در بورس

هودی با بیان اینکه بازار سرمایه از جمله بازارهایی است که مردم پس انداز خود را برای کسب سود به سمت این بازار می‌آورند، گفت: تا زمانی که در بازارهای موازی خبر مثبتی ابلاغ نشود این سرمایه‌ها در بورس خواهد ماند و اکنون تمایل مردم برای سرمایه گذاری در این بازار رو به گسترش است.

وی با تاکید بر اینکه بازار سرمایه بازار پرریسکی است که مردم به لحاظ ذاتی تمایل دارند پول خود را در بانک سرمایه گذاری کنند، گفت: تا زمانی که به مردم اعلام نکنیم بانک سود ۱۵ درصدی ارائه می‌دهد در حالی که در صندوق های سرمایه گذاری موجود در بازار سرمایه می توانند تا ۲۰ درصد سود به صورت تضمین شده  کسب کنند به سمت این صندوق‌ها نمی‌آیند و امکان دارد پول از بازار سرمایه خارج و به سمت بانک‌ها بروند.

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است: افرادی که اکنون در بازار سرمایه حضور دارند و سود و زیان آن را چشیده‌اند به راحتی از بازار سرمایه دل نمی‌کنند و به سمت سرمایه گذاری در دیگر بازارها نخواهند رفت.

وی پیش بینی خود از روند معاملات بازار سرمایه در ماه های پایانی سال جاری را اینگونه بیان کرد: اتمام جنگ تجاری چین و آمریکا، افزایش قیمت‌های جهانی و افزایش سرمایه از محل تجدید از جمله عواملی هستند که زمینه رشد بازار را فراهم می کنند بنابراین به نظر می رسد که شاخص بورس تا پایان سال به بیش از ۳۵۰ هزار واحد خواهد رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha