۲۷ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۱
کد خبرنگار: 760
کد خبر: 83599055
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

خلیلزاد و ادامه سفرهای بی‌نتیجه برای مذاکرات صلح

تهران-ایرنا- "زلمی خلیلزاد"، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، به‌ منظور گفت‌وگو درباره مذاکرات صلح با رهبران افغان در پایتخت این کشور به‌سر می‌برد. این موضوع در حالی است که طالبان اعلام کرده است؛ تا زمانی که نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج نشده و توافقنامه امضا نشود حاضر به اجرای آتش‌بس نیست.

به گزارش شبکه طلوع، خلیلزاد در پی حمله ۱۱ دسامبر(۲۰ آذر) طالبان به فرودگاه بگرام که موجب توقف مذاکرات آمریکا و طالبان شد، به کابل سفر کرد.

مقامات آگاه، قبل از توقف مذاکرات آمریکا و طالبان گفته بودند، کاهش خشونت، اعلام آتش بس و مذاکرات بین گروه های افغان، در صدر دستور کار مذاکرات قرار دارد.

خلیلزاد در دیدار با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، از دیدارها و بحث‌های اخیرش در قطر و پاکستان، به رئیس جمهور غنی اطلاعات  داد.
 
 غنی، دراین دیدار نگرانی‌های خویش را مبنی بر ادامه‌ی خشونت‌ها از جانب طالبان، بیان داشت.

خلیلزاد ۱۴ دسامبر(۲۳ آذر) به پاکستان سفر و درباره اوضاع امنیتی و روند آشتی در افغانستان با "قمر جاوید باجوا"، فرمانده ارتش پاکستان گفت وگو کرد.

خلیلزاد همچنین با "شاه محمود قریشی"، وزیر خارجه پاکستان دیدار کرد و قریشی به او اطمینان داد کشورش نقش تسهیل کننده در روند صلح افغانستان ایفا خواهد کرد.

این در حالی است که "مارک اسپر"، وزیر دفاع آمریکا، دوشنبه از امکان خروج  چهار  هزار نیروی آمریکایی از افغانستان بدون دستیابی به توافقنامه صلح خبر داد.

به عقیده تحلیلگران و صاحبنظران مذاکرات آمریکا و طالبان به نتیجه مطلوبی نخواهد رسید. دبیر شورای امنیت ملی روسیه در همین مورد امروز، مذاکرات امریکا و طالبان را مسیری انحرافی و فاقد اثرگذاری برای تامین صلح دانسته‌است.

«ذبیح الله مجاهد»، سخنگوی طالبان هم به رسانه‌ها گفته است  مذاکرات فعلا متوقف است و صحبت های مطرح شده مبنی بر این که در مذاکرات توافقی صورت گرفته صحت ندارد.

وی گفت:آتش بس، پس از پایان اشغال افغانستان امکان پذیر است و بعد از خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان، افغان ها بین خود گفت‌وگو خواهند کرد و ممکن است در این مورد تصمیم گیری شود.

وی تاکید کرد که اخراج نیروهای امریکایی از افغانستان ضروری است و باید همه آمریکایی ها از افغانستان خارج شوند چرا که حضور آنها باعث تداوم جنگ در کشور ما شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha