چه عاملی ترمز شاخص بورس را کشید؟

تهران - ایرنا - در نخستین دقایق معاملات بازار امروز، شاخص بورس قادر به کسب رشد بیش از ۶ هزار واحدی و ثبت رکورد جدید با کانال ۳۶۲ هزار واحد بود اما بعد از دقایقی از رشد پرسرعت خود فاصله گرفت و دوباره به کانال ۳۵۹ هزار واحد بازگشت.

علی صادقین امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به علت افت سرعت رشد شاخص بورس نسبت به ساعات نخست معاملات امروز اشاره کرد و افزود: اتفاق چندان خاصی برای معاملات امروز رخ نداد و حجم معاملات را می‌توان تا حدودی مطلوب اعلام کرد.

وی ادامه داد: از نظر رفتارشناسی بازار،  شاخص بورس اکنون در محدوده مقاومت قرار دارد و به تبع شاخص، اصلاحاتی را از نظر تکنیکالی خواهد داشت تا بتواند انرژی لازم برای معاملات روزهای آینده را به دست آورد.

صادقین قرار گرفتن و نزدیک شدن به محدوده تکنیکالی، ایجاد هیجان در فروش سهم‌های کوچک فروش را از جمله عواملی دانست که زمینه عقب نشینی شاخص بورس در معاملات امروز را فراهم کرد.

 این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: افزایش عرضه در سهم‌های کوچک به معنای آن است که سهامداران این گروه جزو سهامداران حقیقی به نسبت کم تجربه‌ای هستند که تا حدودی از ریسک گریزی بالایی برخوردارند و به طور معمول با یک رفتار هیجانی به روند منفی بازار دامن می‌زنند.

وی با بیان اینکه اتفاق بنیادی خطرناک و پرریسکی که بتواند زمینه ریزش شاخص بورس را فراهم کند رخ نداده است، گفت: اصلاح شاخص بورس همیشه بوده و در تمام بازارهای مالی جهان این اتفاق منطقی محسوب می‌شود.

صادقین علت سبزپوش بودن شاخص بورس در بازار امروز را اینگونه بیان کرد: مثبت بودن شاخص کل در بازار امروز ناشی از سهم‌های بزرگ، شاخص ساز و اقبال به سمت سهم‌های بنیادی و بزرگ بوده که در چند ماه گذشته رشد چندان زیادی هم نداشته است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم روند کلی بازار امروز را با درنظر گرفتن شاخص هم وزن در نظر بگیریم باید گفت که بازار امروز تا حدودی منفی بوده است، اگرچه در آخر معاملات تا حدودی صف‌های فروش برداشته شد اما این موضوع نشان‌دهنده وجود رفتار هیجانی در بازار است، اکنون اتفاق پرریسکی که سهامداران بخواهند از آن بترسند در بازار وجود ندارد.

وی با بیان اینکه افت شاخص هم وزن در بازار امروز نشان دهنده آن است که سهم‌های کوچک‌تر و حاشیه‌ای با صف فروش مواجه شدند و سهام شاخص ساز و بزرگ مانند تاپیکو و فولاد مورد اقبال سهامداران قرار داشتند، گفت: رشد شاخص کل در بازار امروز مدیون رشد کلی بازار نیست بلکه فقط ناشی از رشد سهام شرکت‌های بزرگ در بازار بوده است.

صادقین به علت افت رشد در سهام گروه خودرو و بانک اشاره کرد و گفت: این دو گروه در ماه گذشته رشد داشتند و نمی توان انتظار داشت که سهام این گروه ها هر ماه ادامه دار باشند.

 این کارشناس بازار سرمایه گفت: همیشه در تمامی سهم‌ها بعد از یک دوره رشد چند هفته‌ای نیازمند اصلاح و گرفتن انرژی برای رشدهای بعدی هستیم که اگر رشدهای بعدی توام با اخبار بنیادی باشد باعث تقویت رشد این گروه خواهند شد.

وی افزود: گروه خودرو و بانک به علت رشد چند هفته اخیر اکنون در اصلاح به سر می‌برند که در آینده با اخباری مانند افزایش سرمایه می‌توانند دوباره رشد را تجربه کنند.

صادقین روند معاملات در بازار فردا را اینگونه بیان کرد: بازار فردا بازاری است که در ابتدا منفی اما به مرور روند مثبتی را در پیش میگیرد.

 این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در بازار فردا احتیاط در معاملات و خرید پیش بینی می‌شود و ممکن است نقدینگی که از بازار خارج شده وارد این بازار نشود اما این به معنای خروج نقدینگی از کل بازار نیست .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha