چرا ترمز رشد شاخص بورس در ماه اسفند کشیده شد؟

تهران - ایرنا - بازار سرمایه روزهای پایانی سال را متفاوت با دیگر روزهای سال آغاز کار کرد که به گفته کارشناسان عواملی مانند ویروس کرونا و کاهش شدید قیمت نفت در ریزش چند روز اخیر شاخص بورس بی تاثیر نبوده است.

«احسان حیدری» کارشناس بازار سرمایه  امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به روند معاملات بورس در ماه اسفند اشاره کرد و گفت: مساله کرونا از جمله اتفاقاتی بود که در اسفند ماه، بازارهای ایران و دیگر بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار داد.

وی ادامه داد: بازار سرمایه در نخستین روزهای شیوع ویروس کرونا به دلیل وجود حجم گسترده‌ای از نقدینگی در بازار، اصلاح چندانی را تجربه نکرد.

حیدری خاطرنشان کرد: معاملات بازارهایی با حجم گسترده‌ای از نقدینگی بسیار حساس هستند و با کوچکترین اتفاقی به سرعت از خود واکنش نشان می‌دهند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بورس در ابتدا با انتشار خبر ویروس کرونا واکنش چندان بدی از خود نشان نداد، حتی ۱۰ روز طول کشید تا شاهد واکنش این اتفاق در بازار داخلی باشیم.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه ۶۰ درصد از بازار سرمایه شامل کامودیتی‌ها می‌شود، هر گونه اتفاق می‌تواند به لحاظ روانی بر بازار سرمایه تاثیرگذار باشد اما با توجه به نقدینگی‌های موجود در بورس ترس زیادی از تاثیرگذاری کرونا در بازار وجود نداشت.

حیدری افزود: از هفته دوم اسفند ماه که بازار جهانی ترس ویروس کرونا را به خود گرفت و اصلاح های عجیب قیمتی در قیمت نفت را به خود گرفت، شاخص بورس از لحاظ سهام کامودیتی محور وارد فاز اصلاح شد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه قیمت جهانی نفت و نرخ دلار به عنوان عامل تاثیرگذار بر روند معاملات بازار سرمایه محسوب می شوند، اظهار داشت: قیمت دلار از اوایل اسفند وارد فاز صعودی شد که این موضوع بر روند بازار بی تاثیر نبود.

حیدری خاطرنشان کرد: سهام پتروشیمی و فولادی‌ها که به دنبال افت قیمت‌های جهانی اصلاحی را تجربه کردند اکنون به دلیل افزایش قیمت دلار با رشد همراه شدند و به نظر می‌رسد رشد قیمت سهام کامودیتی‌محور که وابسته به نرخ دلار هستند ادامه‌دار باشد.

وی گفت: تحلیل جهانی نشان می‌دهد که بین ۶ تا ۸ ماه طول می‌کشد تا واکسن معتبری برای مقابله با این بیماری ساخته شود؛ بنابراین به نظر می‌رسد تا ۶ ماه آینده شاهد تاثیر کرونا بر اقتصاد جهانی خواهیم بود.

حیدری خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه چین قادر به کنترل و مقابله با کرونا بوده نقطه امیدی برای جبران ریزش‌های صورت گرفته بود اما در کشورهایی مانند ایتالیا ، آلمان و دیگر کشورها که کنترل کرونا به سختی صورت می‌گیرد تا حدودی وضعیت معاملات بازارها را ترسناک کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه اصلا مشخص نیست که تا دو ماه آینده چه اتفاقی در زمینه ویروس کرونا رخ می‌دهد، افزود: این موضوع تاثیر مستقیمی را در بازار جهانی و بازارهای ایران خواهد گذاشت در حالی که اگر امروز اعلام می‌کردند واکسنی برای کنترل این بیماری اختراع شده می‌توانست این بیماری را به ثبات برساند و بحران‌هایی که بر شاخص بورس‌های جهان و اقتصاد جهانی تاثیر گذاشته است برگشت مثبتی را به خود بگیرند.

وی به صنایع برتردر ماه اسفند اشاره کرد و گفت: در این ماه در بورس، سهام بانکی‌ها ریزش عجیبی نداشت و بیشترین ریزش شامل پتروشیمی‌ها بود.

حیدری خاطرنشان کرد: تحلیل جهانی نشان داده اگر بحران  ویروس کرونا به پایان برسد و بخواهیم شاهد تاثیر مثبت بر بازار سرمایه باشیم سهام خرده فروشی به زودی به مسیر رشد باز می گردند و اما صنعتی مانند صنعت گردشگری دیرتر به روال طبیعی خود باز می‌گردند.

بورس ، گزینه جذاب سرمایه گذاری در سال ۹۹

در این زمینه «علیرضا تاج‌بر»، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: تسویه اعتبار کارگزاری‌ها و فروش سهام از سوی سهامداران حقیقی و حقوقی برای شناسایی سود، زمینه افت شاخص بورس در بازار را فراهم کرد.

وی خاطر نشان کرد: همیشه نیمه دوم اسفند ماه، روند بازار منفی می‌شود اما در ایام نوروز بعد از تسویه اعتباری کارگزاری‌ها و فروش سهام از سوی سهامداران عموما روند بازار مثبت خواهد شد.

تاج‌بر اظهار داشت: امسال در ماه اسفند با حاشیه‌هایی از جمله  تغییر حجم مبنا، صحبت‌های مطرح شده در مورد کاهش دامنه نوسان و کاهش قیمت جهانی و بیماری کرونا در بازار مواجه بودیم که این عوامل نتوانست روند بازار سرمایه را به صورت پرشتاب منفی کند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه گزینه دیگری به جز بازار سرمایه برای سرمایه گذاری بین مردم وجود ندارد، گفت: در ماه اسفند حجم معاملات بالا بود که این موضوع نشان می دهد بازار سرمایه بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری است و همچنان پول خاصی از حجم نقدینگی از بازار خارج نشده است.

وی با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد روند صعودی بازار در فروردین ماه ادامه دار باشد، افزود: در بلندمدت و در سال ۹۹ سال خوبی را برای بازار سرمایه خواهیم داشت و در این سال نه به سرعت رشد سال ۹۸ اما روند بازار در سال جدید صعودی خواهد بود.

تاج بر افزود: عمده‌ترین عامل این رشد در سال ۹۹ انتظار تورمی موجود در بازار سرمایه وجود و عدم وجود گزینه جایگزینی برای سرمایه گذاری است.

وی به کاهش قیمت‌های جهانی در بازار اشاره کرد و افزود: این موضوع باعث شد تا اقبال به سمت سهامی که به قیمت جهانی مرتبط هستند کاهش یابد و براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته بانک‌ها و شرکت هایی که تولید داخلی دارند به عنوان صنایع برتر خواهند بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha