«افتتاح»، دعای منتظران ظهور است

تهران- ایرنا- استاد حوزه علمیه قم از دعای افتتاح به عنوان دعای منتظران امام زمان (عج) یاد کرد که تمام آرمان‌های منتظران ظهور در آن آمده است. 

حجت الاسلام مجتبی کلباسی به خبرنگار معارف ایرنا گفت: ماه مبارک رمضان ارتباط عمیقی با مساله امام عصر (عج) دارد و اگر بخواهیم این ارتباط را در ماه رمضان برقرار کنیم، می توانیم شب ها در حد توان خود در دعای افتتاح تعمق کنیم.

وی افزود: دعای افتتاح در واقع این یک دعای مهدوی است که با تامل در مقدمات و فرازهای آن می توان به این موضوع پی برد. چون در خواسته های خود از خدا می خواهیم به واسطه آن حضرت مشکلات را حل کند.

رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم از این دعا به عنوان دعای منتظران ظهور امام زمان (عج) یاد کرد و گفت: همه فرازهای دعای افتتاح مهم است چون این دعا یک مجموعه به هم پیوسته است. یعنی از موضوع توحید شروع می شود و به امامت و انتظار ختم می شود و مجموعه کاملی برای اهل انتظار است و در نهایت می گوییم اللهم إنا نرغب الیک فی دوله کریمه (خدایا در آرزوی تو برای یافتن دولت کریمه هستیم) و تمام آرمان های منتظران در این دعا آمده است. 

دعای افتتاح را محمد بن عثمان دومین نایب امام زمان نقل کرده و این دعا با حمد و ستایش الهی آغاز می شود و در آن به موضوع هایی همچون رحمت و غضب حکیمانه الهی، ضرورت خوف و رجاء، توفیق عبادت الهی، گناه انسان و دوام فیض الهی، یادآوری نعمت‌های پروردگار، بقای نعمت‌ها به دست خدا و لزوم تفکر در نعمت‌های الهی اشاره شده است.

حکمت تاخیر در استجابت دعا، تکبّر و بی‌توجهّی انسان به خدا، ارزش انس و مناجات با پروردگار و باز بودن همیشگی درهای رحمت الهی از دیگر مطالب این دعاست و بخش پایانی دعای افتتاح درباره اظهار علاقه نسبت به دولت اسلامی است که در پرتو ظهور حضرت مهدی (عج) برقرار خواهد شد و وظیفه شیعیان نیز در این زمینه بیان شده است.

علامه مجلسی در کتاب زاد المعاد نوشته است که امام زمان (عج) خطاب به شیعیان نوشتند که در هر شب ماه رمضان این دعا را بخوانند که فرشتگان دعای این ماه را می‌شنوند و برای صاحب آن استغفار می‌کنند .

در بخشی از این دعا آمده است: اللهم انا نرغب الیک فی دوله کریمه... خدایا به سوی تو مشتاقیم برای یافتن دولت کریمه‌ای که اسلام و اهلش را به آن عزیز گردانی، و نفاق و اهلش را به وسیله آن خوار سازی، و ما را در آن دولت از دعوت‌کنندگان به سوی طاعتت، و رهبران به سوی راهت قرار دهی، و کرامت دنیا و آخرت را از برکت آن روزیمان فرمایی.

در پایان دعای افتتاح می خوانیم: خدایا به درگاه تو شکوه می آوریم به خاطر نبود پیامبر که درودهای تو بر او و خاندانش و از ناپیدایی مولایمان و بسیاری دشمنانمان و کمی نفراتمان و سختی فتنه‌ها به سویمان، و از جریان زمان بر زیانمان. پس بر محمّد و خاندانش درود فرست و ما را به گشایشی از جانب خویش در برابر این همه یاری فرما.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha