۳ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۱۲
کد خبرنگار: 2056
کد خبر: 83831538
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آستان قدس رضوی در دهه کرامت ۳۷۰ برنامه برگزار می‌کند

مشهد- ایرنا- قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: این آستان ۳۷۰ برنامه فرهنگی و تبلیغی در حوزه‌های خدماتی، فرهنگی و تبلیغی در ایام دهه کرامت برگزار می‌کند.

مصطفی خاکسار قهرودی روز سه‌شنبه در نشست خبری اعلام ویژه برنامه‌های دهه کرامت در مشهد افزود: با توجه به رعایت مسائل بهداشتی، برنامه‌های امسال آستان قدس رضوی در دهه کرامت بر خلاف سال‌های گذشته بدون حضور مردم برگزار خواهد شد مگر این که با پیگیری هایی که در حال انجام است بتوانیم با توجه به دستورالعمل های بهداشتی این برنامه‌ها را با حضور میهمانان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: این برنامه‌ها در سه سطح شهری، ملی و ۶ برنامه بین‌المللی برنامه ریزی شده است که احتمال دارد به خاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی این برنامه‌ها با تغییراتی همراه باشد.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: معرفی سه داروی جدید تولیدی شرکت داروسازی ثامن از برنامه‌هایی است که در این ایام برگزار می شود که برای معرفی آنها نیاز به اخذ مجوزهایی است که در حال پیگیری است. همچنین کارگاه تولید فرش دستی در راور استان کرمان نیز در این ایام مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
خاکسار قهرودی افزود: اصلاح نژاد دام و فرآورده‌های ژنتیکی در مورد دام سنگین از دیگر اقدامات جدید آستان قدس رضوی در حوزه خدمات دامپروی است و همچنین آبیاری زیر سطحی یکی دیگر از اقدامات است که در مزرعه نمونه آستان قدس رضوی با موفقیت به نتیجه رسیده است.
او ادامه داد: ساخت مدرسه‌ای در منطقه انابد هم به اتمام رسیده است که از سال تحصیلی آینده پذیرای دانش‌آموزان خواهد بود.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: در بیمارستان رضوی نیز به زودی شاهد افتتاح سه بخش دندان‌پزشکی، اتاق‌های عمل و آزمایشگاه جدید و همچنین رونمایی از سایت جدید بیمارستان خواهیم بود.
خاکسار افزود: آستان قدس رضوی به عنوان یک نهاد معرفتی و خدمت‌رسان، تقویت‌ باورهای دینی در جامعه را از وظایف خود می‌داند و به همین دلیل ۱۰۰ هزار دقیقه برنامه تبلیغی به صورت مستقیم از طریق رسانه‌ها در زمان بسته بودن درهای حرم رضوی برای ارتباط با مردم در نظر گرفته شد.
وی ادامه داد: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مبنای دینی دارد و باید به عنوان یک وظیفه دینی و شرعی مسائل بهداشتی رعایت شود که مطابق آموزه‌های دینی موکلف به انجام آن هستیم و امیدوارم با رعایت دقیق مسائل بهداشتی، ویروس کرونا هر چه زودتر از ایران و جهان رخت ببندد.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: ارائه خدمات به مناطق محروم یکی از برنامه‌های دهه کرامت امسال آستان قدس رضوی است و مجموعه آستان قدس رضوی در تلاش است با ارائه خدمات و برگزاری برنامه هایی در ایام دهه کرامت، شادی و نشاط را دربخش‌های مختلف جامعه افزایش دهد.

خاکسار قهرودی در پاسخ به سوالی در مورد نحوه خدمات رسانی آستان قدس رضوی به مستاجران خود در ایام کرونا افزود: آستان قدس رضوی در راستای کمک و همدلی به مستاجران خود، دو ماه از اجاره محلات تجاری را بخشید و در حوزه شعاع حرم نیز ماه سوم اجاره مغازه داران مستاجر بخشیده شد.
وی همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص احتمال بسته شدن مجدد درهای حرم مطهر رضوی گفت: بازگشایی رواق‌ها تصمیمی است که توسط ستاد ملی کرونا اتخاذ می‌شود و اگر ستاد کرونا اجازه بازگشایی رواق‌ها را صادر کند این آمادگی وجود دارد و امیدوارم آن روز را دیگر به چشم نبینم که در های حرم رضوی دوباره بسته شود.
خاکسار قهرودی افزود: با توجه به این که موقوفات به عنوان امانت در اختیار آستان قدس رضوی است باید به گونه ای برنامه ریزی شود تا بهترین نحوه استفاده برای خدمت رسانی به مردم در آن دیده شود.
او همچنین افزود: در ایام شیوع کرونا هیچ شرکت وابسته به این نهاد تعدیل نیرو به خاطر محدودیت های کرونا نداشته است و حتی آستان قدس رضوی برای کاهش ضرر کارکنان این شرکت ها هزینه هایی هم صرف کرده است.

 

هیچ یک از مراسم دهه کرامت حضوری برگزار نمی‌شود
معاون تبلیغات آستان قدس رضوی نیز در این نشست گفت: هیچ یک از برنامه‌ها و مراسم دهه کرامت امسال به‌صورت حضوری برگزار نمی‌شوند تا با رعایت چارچوب‌های بهداشتی از شیوع کرونا جلوگیری شود و به همین دلیل با بهره‌مندی از فعالیت‌های صدا و سیما می‌توان آنها را به‌صورت مجازی مشاهده کرد.
حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد افزود: این مراسم بر خلاف سالهای گذشته کوتاه تر برنامه ریزی شده است و بر همین اساس ۹۰ دقیقه پیش از نماز مغرب و عشاء  و همچنین پس از نماز ادامه خواهد یافت.  
وی ادامه داد: شعار دهه کرامت امسال " خدمت کریمانه" و با عنوان "هر چه دارم از تو دارم" نام گرفته  که از زیارت جامعه کبیره اقتباس شده است.
معاون تبلیغات آستان قدس رضوی گفت:اجرای صلوات خاصه توسط بهترین مداحان کشور، قرائت قرآن توسط قاریان نوجوان کشوی و همچنین بیان و شرح احادیث عیون اخبار الرضا(ع) توسط مراجع و علما از جمله این برنامه هاست.  
گنابادی نژاد افزود: برنامه‌هایی با عنوان ایران سرافراز، رزمایش همدلی، جهاد سلامت و مکتب حاج قاسم سلیمانی نیز در دست اقدام است همچنین گردهمایی ۸۸ نفر از فعالان خوشنویسی و نقاشی برای  خلق ۸۸۰ اثر هنری از دیگر برنامه های این معاونت است.
 

محدودیت ناشی از کرونا باعث محدود شدن برنامه‌ها نمی‌شود
رئیس سازمان علمی فرهنگی آستان قدس رضوی نیز در این نشست گفت: محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا سبب از بین رفتن و محدود شدن برنامه‌ها نمی‌شود و امسال بیشترین برنامه‌ها را به اجرا خواهیم رساند.
حجت‌الاسلام محمدحسن مهدوی‌مهر افزود: فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی، علمی، اجتماعی و خدمت‌رسانی، معنوی و نظایر آنها در دهه کرامت در دستور کار و برنامه ریزی شده است.
وی ادامه داد: از جمله اقدامات برنامه ریزی شده می توان به افتتاح ایستگاه مطالعات دیجیتال و رونمایی و افتتاح کتابخانه تخصصی سادات اشاره کرد.

 

۱۰ روز بین نخستین روز از ماه ذی‌القعده، سالروز میلاد حضرت معصومه (س) و  یازدهم ذی القعده سالروز ولادت امام رضا (ع) دهه کرامت نام گذاری شده است.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۲۰۹ هزار و ۹۷۰ نفر در ایران به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. این بیماری تاکنون جان ۹ هزار و ۸۶۳ نفر را در کشورمان گرفته است. همچنین تاکنون ۱۶۹ هزار و ۱۶۰ نفر از مبتلایان به کرونا در ایران بهبود یافته‌اند.  

"پاندمی کرونا" تاکنون در سطح جهان ۹ میلیون و ۹۸ هزار و ۵۹۶ نفر را بیمار کرده و جان ۴۷۴ هزار و ۴۶۷ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است. چهار میلیون و ۹۴۰ هزار و ۲۹۸ نفر از افراد مبتلا به کرونا در سطح جهان تاکنون درمان شده‌اند.

در این میان آمریکا با دو میلیون و۳۸۸ هزار و ۲۲۵ بیمار کرونا و ۱۲۲ هزار و ۶۱۱ قربانی بیشترین آمار را به خود اختصاص داده و پس از آن به ترتیب کشورهای برزیل، روسیه، هند و انگلستان قرار گرفته‌اند.

بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ایران در جدول شمار مبتلایان و قربانیان بیماری جهانگیر کرونا جایگاه دهم را در جهان دارد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha