ظرفیت پهنای باند اینترنت در کردستان ۲۴ برابر افزایش یافت

سنندج - ایرنا - مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات کردستان گفت: ظرفیت پهنای باند اینترنت این استان از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون ۲۴ برابر افزایش یافته است.

فردین سعیدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ظرفیت پهنای باند اینترنت کردستان در آغاز دولت یازدهم ۶.۳ گیگابایت بر ثانیه بود که در حال حاضر به ۱۵۳ گیگابایت رسیده است.

وی تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت ثابت و سیار استان در سال ۹۲ را ۴۲ هزار و ۴۲۵ مشترک اعلام کرد و افزود: این رقم اکنون به یک میلیون و ۳۰۵ هزار و ۵۲۴ مشترک افزایش یافته است که رشدی ۳۰ برابری را نشان می‌دهد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات کردستان یادآور شد: ضریب نفوذ مشترکان اینترنت پرسرعت ثابت و سیار در آغاز فعالیت دولت یازدهم ۲.۸۴ درصد بود و اکنون  ۷۸.۷۴ درصد است.

سعیدی با بیان اینکه تعداد Bts یا ایستگاه پایه فرستنده-گیرندههای تلفن همراه در سال ۹۲، ۳۰۵ مورد بود، اضافه کرد: براساس آخرین آمار، این تجهیزات به ۲ هزار ۴۵۵ مورد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه طول شبکه فیبر نوری از یک هزار و ۹۹ کیلومتر در سال ۹۲ به ۲ هزار و ۵۴۴ کیلومتر در پایان اسفند پارسال رسیده است، اظهار داشت: در سال ۹۲ تعداد شهرهای تحت پوشش ۳G و ۴G در استان ۲ شهر بود که به ۳۰ شهر در پایان سال ۹۸ رشد یافت.

در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار مشترک در کردستان از اینترنت پرسرعت و ۶۳۲ روستای کردستان از پهن باند اینترنت بهره‌مند و به شبکه ملی اطلاعات کشور متصل شده‌اند، ضمن اینکه تمام شهرهای استان زیر پوشش نسل سه و چهار تلفن همراه هستند.

استان کردستان براساس سرشماری سال ۹۵، یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت، ۱۰ شهرستان، ۲۹ شهر، ۳۱ بخش، ۸۶ دهستان و یک هزار و ۶۹۷ روستای دارای سکنه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha