۲۵ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۵۰
کد خبرنگار: 3058
کد خبر: 83856869
۱ نفر

برچسب‌ها

پرستاران  فرانسوی شعار "جنگ با مکرونا-ویروس" سر دادند

تهران – ایرنا– اعتراضات شدید پرستاران فرانسوی، برنامه نمایشی تقدیر مکرون از کادر درمانی این کشور در جریان جشن ملی فرانسه را زیر سوال برد.

در جریان برگزاری جشن ملی فرانسه در ۱۴ ژوئیه(۲۴ تیر)، مکرون برای تقدیر از کادر درمانی این کشور برنامه ای ویژه ای را ترتیب داده بود. ولی این تقدیر نمایشی کاخ الیزه، با تظاهرات گسترده پرستاران فرانسوی در شهرهای مختلف فرانسه همراه شد.

در پاریس با فراخوان اصناف مشاغل بیمارستانی  و با حمایت جنبش جلیقه زرد ها، تظاهرات ۱۸ هزار نفری در مسیر میدان جمهوری تا میدان باستی برگزار شد. این در حالی بود که دولت فرانسه روز دوشنبه همین هفته طرح ۸ میلیارد یورویی افزایش حقوق کادر درمانی را برای کاهش اعتراضات در بین پرستاران و سایر کارکنان بیمارستانی این کشور اعلام کرده بود. ولی این برنامه های اصلاحی از نظر کادر درمانی فرانسه ناکارآمد توصیف شده بود. در جریان بحران کرونا، ضعف شدید زیرساخت های پزشکی فرانسه بیش از پیش نمایان شده بود.

به همین دلیل فقط چند ساعت پس از برنامه نمایشی تقدیر دولت از کادر درمانی که در میدان کنکورد پاریس برگزار شد، پرستاران خشمگین فرانسوی با حضور در میدان باستی که نماد و یادواره انقلاب فرانسه است، اعتراض شدید خود را به سیاست های دولت مکرون ابراز کردند. این تظاهرات کادر درمانی با برخورد خشونت آمیز پلیس فرانسه مواجه شد. نیروهای پلیس فرانسه برای پراکنده کردن پرستاران معترض از گاز اشک آور استفاده کردند. ده ها نفر نیز در جریان این اعتراضات بازداشت شدند.

در شهرهای دیگر فرانسه چون بوردو، لیون، تولوز و مارسی نیز تظاهرات مشابه ای برای اعتراض به سیاست های درمانی کاخ الیزه برپا شد. در مجموع به گزارش پلیس فرانسه در جریان جشن ۱۴ ژوئیه، ۲۵۰ تظاهرات اعتراضی در سراسر این کشور برگزار شد. پرستاران معترض پلاکارد هایی را با شعار "جنگ با مکرونا-ویروس" را در دست داشتند.

بیماری کرونا در کشور فرانسه تا این زمان بیش از ۱۷۰ هزار مبتلا و ۳۰ هزار جان باخته داشته است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha