چرا از حقوق دانشجومعلمان کسر می‌شود؟

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه فرهنگیان گفت: مطابق قانون از حقوق دانشجومعلمان ۴۵ درصد کسر می شود اما در تابستان به شرط ثبت‌نام نکردن در ترم تابستانی تنها ۱۰ درصد از حقوق آنها کسر خواهد شد.

حسین خنیفر با توجه به برخی سوالات دانشجومعلمان مبنی بر کسر ۴۵ درصدی این موضوع را شفاف سازی کرد.

دانشگاه فرهنگیان در سال ۱۳۹۰ با تجمیع تمامی مراکز تربیت معلم سراسر کشور تأسیس و دارای ۹۸ واحد دانشگاهی (در قالب ۶۴ پردیس دانشگاهی و ۳۴ دانشکده) در سراسر کشور است.

در ماده ۶ قانون متعهدین به خدمت وزارت آموزش و پرورش در سال ۶۹ آمده است: دانشجویان متعهد به خدمت این قانون از آغاز تحصیل خود به استخدام آزمایشی وزارت آموزش و پرورش درآمده و از حقوق ‌فوق‌العاده شغل مربوط به مدارک تحصیلی لازم جهت ورود به دوره تحصیلی مورد نظر برخوردار خواهند شد. ضمناً حقوق کارآموزی دانش‌آموزان‌ دانش سراهای تربیت معلم معادل حقوق و فوق‌العاده شغل مربوط به مدرک تحصیلی لازم جهت ورود به دوره تحصیلی مورد نظر پرداخت خواهد شد.

پرداخت حقوق کارآموزی و حقوق به دانشجویان مذکور مانع از استفاده آنان از امکانات رفاهی عمومی از قبیل خوابگاه و وام صندوق رفاه و غیره که دانشسراها، مراکز تربیت معلم، آموزشکده‌های فنی، دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی و حوزه‌های علمیه معمولاً در اختیار آنان قرار می‌دهند، نخواهد بود. اما هزینه‌های شبانه‌روزی و هزینه خوابگاه از وجوه پرداختی کسر می شود.

رییس دانشگاه فرهنگیان در این زمینه اظهار داشت: در اساسنامه و دستگاه های بالادستی مطابق ماده ۶ قانون متعهدین خدمت مصوب سال ۶۹ آمده است که دانشجویان متعهد خدمت این قانون از آغاز تحصیل به استخدام آزمایشی وزارت آموزش و پرورش درآمده و از حقوق فوق العاده شغل (حق شغل، حق شاغل) برخوردار و به استناد همان ماده هزینه های شبانه روزی خوابگاه بابت استفاده از امکانات دانشگاه از وجه پرداختی کسر خواهد شد.

خنیفر توضیح داد: قانونگذار در کنار شهریه دانشجو با فرض این که یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد، ۷۰۰ هزار تومان هزینه های دانشگاه را قرار داده است اما دانشجویان به مرور تصور کردند که این وجه پرداختی کاملا حقوق است، در حالی که این مبلغ شامل ۲ بخش (دانشجو و دانشگاه) است که در یک قانون و فایل قرار گرفته است.

وی در پاسخ به این که چرا هزینه های دانشگاه و حقوق دانشجومعلمان در یک ماده قانونی قرار گرفته است، تصریح کرد: اگر قانونگذار برای این قسمت هزینه های دانشگاه ردیف تعیین می کرد و به جای یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دانشجو، حقوق او را ۸۰۰ هزار تومان تعیین می کرد، دولت ها در برخی سال هایی که بودجه اندک است، ردیف بودجه ای دانشگاه را پرداخت نمی کردند و به مرور این ردیف بودجه کسر می شد؛ اما زمانی که بودجه در درون حقوق اشخاص باشد هیچ دولتی نمی تواند این هزینه را حذف کند.

رییس دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: قانونگذار زیرکانه برای دوام و قوام این دانشگاه قانون را به این صورت وضع کرده است، دانشجویان به مرور زمان تصور کردند مبلغ یک و نیم میلیون تومان که اخیرا به ۲ میلیون ۸۰۰ هزار تومان رسیده است تماما به آنها تعلق دارد در حالی که ۴۵ درصد حقوق دانشجو به دانشگاه و ۵۵ درصد به خود دانشجو تعلق دارد.

خنیفر تصریح کرد: همچنین تنها از دانشجویانی که از ابتدا ساکن سراهای دانشجویی هستند و از غذای دانشگاه استفاده می کنند ۴۵ درصد کسر شده است و از دانشجویان بومی تنها ۲۵ درصد کسر می شود.

در دوران کرونا تنها ۲۵ درصد از حقوق دانشجویان کسر شد

وی در مورد این که دانشجویان می گویند که در دوران کرونا از خوابگاه و غذا استفاده نکرده اند، توضیح داد: برخی مراکز دانشگاه استیجاری است و باید اجاره بها و هزینه پرسنلی و اساتید پرداخت شود اما دانشگاه به دلیل رعایت عدالت در دوران کرونا تنها ۲۵ درصد از ۴۵ درصد حقوق دانشجویان را کسر کرد و مابقی را به دانشجویان برگرداند و این اقدام با تصویب هیات امنا انجام شد.

رییس دانشگاه فرهنگیان همچنین گفت: در تابستان از کل دانشجومعلمان به شرط عدم ثبت نام در ترم تابستانی تنها ۱۰ درصد کسر می شود و ۴۵ درصد در صورت ثبت نام در ترم تابستان و استفاده از خوابگاه کسر می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha