۱۱ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۲۵
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 83892592
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

 تشدید شیوع کرونا در شرق اروپا

تهران – ایرنا – همه‌گیری ویروس کرونا در کشورهای شرق اروپا پس از یک دوره کوتاه فروکش، دوباره اوج گرفته است.

به گزارش ایرنا،  با گذشت حدود ۶ ماه از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در جهان، دولت‌های اروپایی که با گام هایی لرزان در مسیر کاهش محدودیت‌ها قرار داشتند، با موج دوم بیماری کووید - ۱۹ روبه رو شده اند.

در حالی که اروپا با سپری کردن سه ماه دشوار از شرایط قرنطینه اجباری و اعمال محدودیت‌های شدید برای مهار این بیماری همه‌گیر، قصد داشت کم کم به دوره زندگی عادی بازگردد، مشاهده افزایش آمار مبتلایان در برخی کشورهای قاره سبز، زنگ خطرها از آغاز احتمالی موج دوم بیماری را به صدا در آورده است.  

خبرگزاری رویترز روز شنبه از ورشو به نقل از وزارت بهداشت لهستان گزارش داد که این کشور شرق اروپا در ۲۴ ساعت گذشته با ۶۵۸ مورد ابتلاء به ویروس کرونا، بالاترین میزان همه گیری را برای سومین روز پیاپی ثبت کرده است.

بیش از ۲۰۰ مورد از این ابتلائات در منطقه معدنکاری سیلسیا در جنوب لهستان ثبت شده که این ویروس در میان معدنچیان و کارگران معدن شیوع یافته است.

به این ترتیب شمار کل مبتلایان این کشور به ۴۶ هزار و ۳۴۶ مورد رسید.

این وزارتخانه همچنین پنج مورد مرگ ناشی از بیماری کووید - ۱۹ را گزارش داده است که به این ترتیب آمار تلفات این کشور به یک هزار و ۷۲۱ مورد رسید.

نخست وزیر لهستان در روزهای گذشته به احتمال تشدید برخی محدودیت ها در صورت وخیم تر شد وضع اشاره کرد.

لوکاس سوماسکی وزیر بهداشت لهستان روز شنبه ازسرگیری اعمال محدودیت ها بر جش های عروسی و ازدواج را محتمل دانست که در هفته های گذشته منبع اصلی بسیاری از انتشار بیماری کووید -۱۹ بوده است.

سوماسکی به یک شبکه رادیویی خصوصی کشورش گفت: ما اجرای محدودیت هایی را مانند کاهش شمار میهمانانی که مجوز حضور در جشن های ازدواج دارند یا تدابیر دیگری به منظور نظارت بیشتر بر این مراسم در نقاطی که بالاترین آمار ابتلاء را دارد،  بررسی می کنیم.

اکنون حداکثر شمار میهمانان حاضر در مراسم ازدواج در لهستان، ۱۵۰ نفر است.

سازمان ها و نهادهای خدمات بهداشتی،  از سرگرفته شدن بیماری کووید – ۱۹ را در میان معدنچیان، نتیجه کاهش محدودیت ها و شرایط کاری در معدن های زغال سنگ می دانند که اجرای دقیق مقررات فاصله گزاری اجتماعی در آنها دشوار است.

به گزارش ایرنا؛ در حالی که موج جدید همه گیری ویروس کرونا، قاره اروپا را فرا می گیرد، محدودیت‌های مقابله با همه‌گیری این ویروس در کشورهای اروپایی موجب‌ گستردگی رکود اقتصادی در این کشورها تا بالاترین میزان در سه دهه اخیر شده است.

اداره آمار کشورهای اروپایی حوزه یورو در تازه‌ترین گزارش اعلام کرده که رکود اقتصادی در این کشورها و در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ به بالاترین میزان در ربع قرن اخیر رسیده است.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا به تازگی و پس از مذاکرات و چالش‌های فراوان بر سر یک بسته حمایتی ۷۵۰ میلیارد یورویی برای کمک به احیای اقتصادهایشان توافق کرده اند که به گمان کارشناسان در صورت بروز موج دوم شیوع کرونا کفایت نخواهد کرد.

بر اساس تازه ترین آمار کرونا در کشورهای شرق اروپا، اوکراین با بیش از ۷۱ هزار مبتلا و ۱۷۰۹ فوتی در ردیف نخست و پس از آن بلاروس با بیش از ۶۷ هزار ابتلا و ۵۵۹ مرگ و رومانی با حدود ۵۲ هزار مبتلا و ۲۳۷۹ مرگ قرار دارند.   

لهستان با ۴۶ هزار و ۳۴۶ مبتلا و ۱۷۲۱ فوتی در جایگاه چهارم کشورهای درگیر کرونا در اروپای شرقی ایستاده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان