طراحی اپلیکیشن‌های رسید ساز جعلی

تهران- ایرنا- پلیس با اعلام مهم ترین حوادث ۲۴ ساعت گذشته از طراحی اپلیکیشن‌های رسید ساز جعلی خبر داد که برخی از مجرمان سایبری با نصب بر روی گوشی خود و سوءاستفاده از قابلیت‌های آن اقدام به کلاهبرداری از هموطنان در هنگام خرید از فروشگاه‌ها می‌کنند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه خبری پلیس،  سرهنگ روح اله شهبازی‌پور رئیس پلیس فتا استان کهگیلویه و بویراحمد در مورد پرونده ای که در این زمینه تشکیل شد، گفت: فردی که رسیدهای جعلی بانکی را در فضای مجازی فروخته و اقدام به کلاهبرداری میکرد، دستگیر کرد.

وی ادامه داد: بابررسی های فنی شاهد فروش رسیدهای جعلی بانکی با شماره مجازی در شبکه‌های اجتماعی بودیم که با توجه به گستردگی مخاطبان فضای مجازی و احتمال کلاهبرداری‌های اینترنتی از سوی مجرمان سایبری، موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان این پلیس قرارگرفت.

سرهنگ شهبازی پور افزود: با بررسی‌های اولیه و اقدامات تخصصی صورت گرفته توسط تیم کارشناسان این پلیس مشخص شد، متهم با طراحی اپلیکیشن‌های رسیدساز بانکی جعلی از طریق شماره مجازی در شبکه‌های اجتماعی اقدام به فروش این برنامه‌ها می‌نمود، که با هماهنگی مقام محترم قضایی فرد شناسایی شده دستگیر و تحویل مراجعه قضایی گردید.

رئیس پلیس فتا کهگیلویه و بویراحمدادامه داد: در تحقیق از متهم، ابتدا منکر هرگونه بزه انتسابی بود که درنهایت با مشاهده ادله و مستندات جمع آوری شده توسط کارشناسان به جرم ارتکابی خود اعتراف نموده و از کار خود ابراز پشیمانی کرد.

این مقام مسئول هشدار داد: یکی از مهمترین راه‌ها برای جلوگیری از سوء استفاده اپلیکیشن‌های جعلی رسید ساز بانکی، فعال بودن سامانه پیامک حساب بانکی است که از هرگونه تراکنش بانکی، دریافت یا برداشت از حسابتان مطلع خواهید شد.

انتشار تصاویر بیمار توسط کلینیک زیبایی در فضای مجازی

سرهنگ داود معظمی گودرزی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ از شناسایی و کشف پرونده با موضوع انتشار تصاویر خصوصی در شبکه های  اجتماعی مختلف خبر داد و گفت: متهم با سوء استفاده از اعتماد شاکی اهداف مجرمانه خود را عملی می ‌کرد.

وی در تشریح این پرونده گفت: در تاریخ دوازدهم اسفند ماه ۱۳۹۸ خانمی ۳۰ ساله ساکن حوالی جنت آباد با در دست داشتن شکایتی از دادسرای مبارزه با جرایم رایانه ای «ناحیه ۳۱ تهران» به پلیس، گفت: مدتی قبل جهت انجام عمل زیبایی به کلینیکی مراجعه کردم ولی پس از مدتی متوجه شدم که تصاویر قبل و بعد از عمل بنده بدون اجازه من به صورت گسترده در شبکه های اجتماعی و بروشور های مختلف به جهت تبلیغات کلینیک مورد استفاده قرار گرفته است.

این مقام انتظامی ادامه داد: پرونده با هماهنگی دادسرای مبارزه با جرایم رایانه ای در دستور کار مهندسین فتا قرار گرفت کارآگاهان پلیس تحقیقات خود را آغاز کردند.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ افزود: با ارائه مشخصاتی که شاکی به پلیس داده بود مالک کلینیک که فردی ۳۸ ساله ساکن خیابان شریعتی بود، مورد شناسایی قرار گرفت و به پلیس فتا احضار شد.  

گودرزی ادامه داد: در تحقیقات صورت گرفته متهم به صراحت عنوان کرد قبول دارم تصاویر شاکی را  در فضای مجازی منتشر کردم و هدفم تبلیغات به جهت افزایش مراجعه کنندگان به کلینیک به جهت کسب درآمد بیشتر بود.

وی با اشاره به اینکه پرونده به همراه متهم و شاکی به دادسرای مبارزه با جرایم رایانه ای ارسال شد به شهروندان  توصیه کرد: هر گونه انتشار تصاویر خصوصی اشخاص بدون اجازه صاحب آن در فضای مجازی جرم بوده و با مجرمان برخورد قانونی لازم صورت می پذیرد.

این مقام مسئول به مالکان کلینیکها و سالنهای زیبایی هشدار داد : از انتشار تصاویر بیماران و مراجعه کنندگان به مرکز خود جدا خودداری کنند.

برداشت غیر مجاز با ترفند " فروش سهام عدالت از طریق سامانه‌های بورسی "

سرگرد یوسف شاکری رئیس پلیس فتا خراسان شمالی از شناسایی و دستگیری شخصی که با سوءاستفاده از اعتماد شاکی پرونده اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی وی کرده بود، خبر داد.

وی ادامه داد: با مراجعه فردی مبنی بر اینکه از حساب بانکی وی در چندین مرحله برداشت صورت گرفته است، موضوع در اسرع وقت در دستور کار کارگاهان پلیس فتا قرار گرفت.

شاکری افزود: با توجه به اینکه تمامی برداشت‌ها به ‌صورت خرید اینترنتی بوده است، با اقدامات فنی و پلیسی خاص متهم مورد شناسایی  قرار گرفت و دستگیر شد.

رئیس پلیس فتا خراسان شمالی گفت: درروند رسیدگی به این پرونده مشخص شد که شاکی جهت ثبت ‌نام و فروش سهام عدالت از طریق سامانه‌های بورسی به متهم مراجعه کرده که وی نیز با سوءاستفاده از اعتماد شاکی،  اطلاعات شخصی و بانکی وی را به سرقت برده و به ‌مرور اقدام به برداشت از حساب بانکی او کرده است.  

سرگرد یوسف شاکری اضافه کرد:  با توجه به رونق بازار بورس در هفته‌های اخیر، به افراد مبتدی و ناآشنا به فضای معاملات بورس توصیه می‌شود ابتدا مهارت و دانش خود در خصوص سرمایه‌گذاری‌های بورسی  افزایش  دهند و سپس وارد این بازار مالی شوند و سرمایه‌گذاری کنند.

این مقام انتظامی ضمن تأکید برافزایش امنیت کاربری‌ها و حفظ و نگهداری اطلاعات  بیان داشت : مشخصات فردی و حساب بانکی افراد جزء اسناد محرمانه است و شهروندان به‌هیچ‌عنوان نباید اطلاعات حساب بانکی خود را در اختیار دیگران و حتی آشنایان خود قرار دهند.

۵۱ میلیارد لوازم سنگ بری قاچاق در اصفهان

سرهنگ کامران ریاحی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی استان از کشف یک محموله لوازم سنگ بری خارجی قاچاق به ارزش ۵۱ میلیارد ریال که در انباری واقع در حاشیه شهر اصفهان دپو شده بود، خبر داد.

وی ادامه داد: ماموران پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی استان در راستای مبارزه با قاچاق کالا و احتکار کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم با اشرافیت اطلاعاتی و هوشمندی بالای خود از دپوی محموله ای از لوازم سنگ بری خارجی قاچاق در یک انبار واقع در حاشیه شهر اصفهان مطلع و موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.

ریاحی افزود: ماموران پس از کسب اطلاعات لازم با هماهنگی مقام قضائی از انبار مذکور بازدید به عمل آوردند که در نتیجه این عملیات ۳۴۸ هزار و ۳۹۰ عدد انواع لوازم سنگ بری کشف شد.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی استان اصفهان، ارزش این محموله مکشوفه را برابر اعلام کارشناسان مربوطه ۵۱ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: در این رابطه یک نفر دستگیر و تحویل مرجع قضائی شد.

سرهنگ ریاحی افزود: پلیس به افراد فرصت طلب و سودجو که با سوء استفاده از شرایط اقتصادی کشور اقدام به وارد کردن لوازم مورد نیاز صنعتگران و احتکار آن ها کرده و با این کار در روند فعالیت تولید و صادرات آن ها اخلال ایجاد می کنند هشدار می دهد که اقدامات مجرمانه آنها به صورت ویژه پیگیری و این سودجویان با اقدام قاطع پلیس و دستگاه قضائی مواجه خواهند شد. 

۲۳ میلیارد لاستیک احتکاری در یک انبار

سردار عباسعلی بهدانی فرد فرمانده انتظامی استان از شناسایی یک انبار و کشف ۲۳ میلیارد ریالی لاستیک های احتکار شده خودروهای سنگین خبر داد و گفت: در راستای مبارزه با احتکار کالاهای اولیه و ضروری مردم، ماموران پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان با انجام کار اطلاعاتی از خبرهایی مبنی بر وجود یک انبار احتکار لاستیک خودرو در شهر یزد مطلع شدند.

سردار بهدانی فرد با اشاره به کار گسترده اطلاعاتی ماموران و شناسایی محل دقیق این انبار افزود: ماموران در بازرسی از این انبار ۱۶۴ حلقه لاستیک احتکار شده خودروهای سنگین کشف و یک متهم را دستگیر کردند.

فرمانده انتظامی استان یزد با بیان اینکه کارشناسان ارزش این محموله را ۲۳ میلیارد ریال برآورد کرده اند، گفت: با تحقیقات پلیس مشخص شد که متهم اقدام به دپوی لاستیک های خودرو در این انبار کرده بود تا با سوء استفاده از وضعیت اقتصادی و ایجاد اخلال در بازار، در فرصتی مناسب آن را در قیمت های بسیار بالاتری عرضه کند.

وی با بیان اینکه در این زمینه پرونده تشکیل و متهم به مراجع قانونی، معرفی شد، افزود: محموله لاستیک کشف شده از طریق اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان یزد در چرخه توزیع در بازار قرار خواهد گرفت.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha