انتشار فراخوان دو بخش از سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

تهران - ایرنا - فراخوان بخش‌های «مسابقه نمایشنامه‌نویسی» و «مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر» سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منتشر شد.

ستاد و دبیرخانه برگزاری سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر جلسات متعددی را به منظور تدوین فراخوان این دوره از جشنواره با توجه به شرایط کنونی ایران و جهان به جهت شیوع ویروس کرونا و تبعات گوناگون آن برگزار کرده است. در این میان صیانت از سلامت هنرمندان، مخاطبان و همکاران مجموعه‌های اجرایی در اولویت برنامه‌ریزی‌های این دبیرخانه بوده است.

با توجه به موارد فوق و به جهت پیشبرد برنامه‌های اجرایی و آگاهی هنرمندان متقاضی شرکت در بخش‌های مختلف این رویداد، ستاد برگزاری جشنواره تصمیم به انتشار فراخوان این جشنواره در چند بخش مجزا گرفته است. این امر با توجه به ابهامات پیش رو در مورد شرایط گسترش کرونا و تصمیم‌های مراجع ذی‌صلاح در خصوص برگزاری جشنواره‌های هنری انجام می‌شود.

به گزارش دبیرخانه سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، در این مرحله فراخوان ۲ بخش از جشنواره که امکان برگزاری آن در شرایط فعلی و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی اعلامی مقدور است اعلام می‌شود.

از این رو، فراخوان "مسابقه نمایشنامه نویسی" و "مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر" برای آگاهی گروه‌های نمایشی، هنرمندان و علاقه‌مندان در قالب فایل pdf منتشر شده است.

فراخوان دیگر بخش‌ها نیز پس از بررسی نهایی اعلام می‌شود. 

مسابقه نمایشنامه‌نویسی

بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر با هدف تشویق تولید و حمایت از نمایشنامه‌های ایرانیِ برگرفته از مضامین و بنیان‌های فرهنگی و اجتماعی ایران‌زمین برگزار می شود.

پرداختن به میراث گران‌بهای تاریخی، فرهنگی، ادبی و دینی ایران و همچنین محورهای موضوعی مورد تأکید و مذکور در این فراخوان در اولویت خواهند بود.

جشنواره تئاتر فجر در پی آن است که به یمن حضور نمایشنامه‌نویسان حرفه‌ای و پر تجربه تئاتر ایران و نیز جوانان خلاق و توانمند این حوزه بانی رخدادی اثرگذار در نمایشنامه نویسی ایران باشد.

در این بخش نمایشنامه‌هایی پذیرفته می‌شوند که تا به حال در هیچ مسابقه نمایشنامه‌نویسی حائز رتبه نشده و به چاپ نرسیده باشند. هر نمایشنامه‌نویسی می‌تواند تنها با سه اثر، متقاضی حضور در این مسابقه باشد.

مهلت بارگذاری نمایشنامه ( پی دی اف، با فونت زر شماره۴۱) به همراه ثبت نام الکترونیکی و تکمیل فرم درخواست در تارنمای جشنواره www.fitf.ir تا تاریخ دوم آبان ماه ۱۳۹۹ خواهد بود.

در این بخش علاوه بر اعلام برگزیدگان اول تا سوم در صورت تصویب هیأت داوران نمایشنامه‌های برگزیده پس از طی مراحل لازم، از سوی انتشارات نمایش منتشر خواهد.

بخش مسابقه عکس و پوستر

جشنواره سی‌ونهم تئاتر فجر در پی برگزاری چندین دوره موفق «مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر» و کمک به ثبت لحظات و دقایق هنر زنده تئاتر در قاب هنرهای تجسمی و هموار ساختن مسیر همراهی و همنوایی تئاتر و هنرهای تجسمی، با توجه به شرایط ویژه سال جاری به جهت همه‌گیری بیماری کرونا و به تبع آن تقلیل کمی اجراهای تئاتر در کشور با توجه به اهمیت عکس و پوستر تئاتر بر مبنای سال‌های گذشته اقدام به برگزاری مسابقه و نمایشگاه می‌کند.

مسابقه و نمایشگاه عکس

این بخش مربوط به نمایش‌هایی است که از تاریخ اول آبان ۱۳۹۸ تا اول آذر ۱۳۹۹ در سراسر کشور اجرای عمومی و جشنواره ای شده‌اند.

هر عکاس می‌تواند با حداکثر ۵ اثر رنگی یا سیاه و سفید متقاضی حضور در مسابقه و نمایشگاه باشد. فرایند تقاضا از طریق سایت جشنواره خواهد بود. ویرایش عکس‌ها فقط در حد اصلاح رنگ، نور، وضوح و کادربندی مجاز است. جابجایی عناصر تصویر یا تلفیق چند عکس با یکدیگر مورد قبول دبیرخانه نیست و اثر مورد نظر مورد داوری قرار نخواهد گرفت.

به آثار راه یافته به بخش مسابقه دو میلیون و پانصد هزار ریال بابت حق التصویر تعلق می‌گیرد. کتاب برگزیده آثار راه یافته به نمایشگاه توسط جشنواره چاپ و منتشر خواهد شد. آثار برگزیده در قالب یک نمایشگاه در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

مسابقه و نمایشگاه پوستر

این بخش به جز پوستر هر نوع اجرای نمایش در قالب اجرای عمومی و جشنواره‌ای، رویدادهای مرتبط با تئاتر را نیز در بر می گیرد. بازه زمانی مد نظر پوستر ها، اجرا ها و رویدادهای برگزار شده از تاریخ اول آبان ۱۳۹۸ تا اول آذر ۱۳۹۹ است.

هر متقاضی مجاز است با حداکثر تا ۵ اثر در این مسابقه شرکت کند. فرایند تقاضا از طریق سایت جشنواره خواهد بود. تنها آثاری مورد داوری قرار خواهد گرفت که توسط سرپرست یا نماینده گروه نمایشی تایید و تکثیر شده باشد.

جشنواره با ذکر نام صاحب اثر، مجاز به استفاده از آثار منتخب نهایی در قالب کتاب نمایشگاه و دیگر برنامه‌های فرهنگی است.  کتاب برگزیده آثار راه یافته به نمایشگاه توسط جشنواره چاپ و منتشر خواهد شد. همچنین آثار برگزیده در قالب یک نمایشگاه در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت .

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha