۶۸ سال افتخار مشاهیر ورزشی ایران و رونمایی از پنج سردیس

تهران- ایرنا- کمیته ملی المپیک در این برهه از فعالیت خود تلاش کرد تا کارهای بجا مانده از دوره‌های قبل را در حوزه ورزش احیا و تکمیل کند که بارزترین آثار فاخر این نهاد ورزشی زنده نگه داشتن قهرمانان پرافتخار ایران در جهان در تالار مشاهیر ورزش کشور است.

این نهاد بین‌المللی ورزشی کشور در سوم تیر ماه امسال و همزمان با افتتاح تالار مشاهیر ورزش،  ۶ سردیس مدال‌آور المپیکی و پارالمپیکی را رونمایی کرد.   «محمدمهدی یعقوبی»  دارنده نشان نقره المپیک ۱۹۵۶ ملبورن و دارنده مدال نقره مسابقات جهانی ۱۹۵۱ فنلاند، «محمدابراهیم سیف‌پور سعدآبادی» دارنده برنز بازی‌های المپیک ۱۹۶۰ ایتالیا در کشتی آزاد، «امامعلی حبیبی گودرزی» دارنده نخستین طلای بازی‌های المپیک ایران در ۱۹۵۶ ملبورن در کشتی و زنده یاد «علی میرزایی» دارنده مدال برنز المپیک ۱۹۵۲ فنلاند در وزنه‌برداری،  تندیس «محمود ملاقاسمی تبریزی» دارنده مدال برنز المپیک ۱۹۵۲ فنلاند و تندیس مرحوم «سیامند رحمان»  دارنده مدال طلای بازی‌های پاراالمپیک ۲۰۱۲ لندن و ۲۰۱۶ برزیل،   ۶ قهرمانی هستند که از سردیس‌های آنان برای نخستین بار در تاریخ ورزش کشور رونمایی شد.

گرچه در آغاز این رونمایی عمر زنده یاد رحمان به این افتتاحیه کفاف نداد تا خود شاهد رونمایی از سردیس خود باشد و از طرفی زنده یاد میرزایی  پیشکسوت پرافتخار وزنه‌برداری ایران که در قید حیاتش شاهد رونمایی از سردیس خود بود، درست ۲۵ روز بعد رخت از این جهان فروبست.  

کمیته ملی المپیک بر اساس برنامه‌ریزی قرار بود هر ماه از پنج تا ۶ سردیس رونمایی کند که به دلیل ممانعت از برگزاری هر گونه همایش توسط ستاد مقابله با کرونا  امکان رونمایی وجود نداشت.

اما برنامه ساخت سردیس قهرمانان توسط کمیته متوقف نشد بلکه هر ماه پنج الی ۶ سردیس را ساخت تا در فرصتی از آنها رونمایی کند که پس از سه ماه، فردا شنبه از پنج سردیس رونمایی می‌شود.

«سیدعلی‌اکبر حیدری» دارنده برنز کشتی آزاد المپیک ۱۹۶۴ توکیو، شهید پهلوان «ابراهیم هادی»، «ابراهیم جوادی» دارنده برنز کشتی آزاد المپیک ۱۹۷۲ مونیخ و چهار طلای قهرمانی جهان، «رحیم علی‌آبادی» دارنده نقره کشتی فرنگی در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ  و یک نقره و برنز جهان و البته سردیس اصلاح شده، مرحوم «سیامند رحمان» فردا (شنبه) با حضور مقامات ارشد ورزشی رونمایی می‌شود که از بین ۵۵ مدال‌آور المپیک تاکنون ۱۰ سردیس در تالار مشاهیر ورزش کشور به نمایش گذاشت شده است.

از طرفی سردیس‌های  «جعفر سلماسی» وزنه‌بردار و نخستین مدال‌آور المپیکی ورزش ایران در بازی‌های ۱۹۴۸ لندن، «محمدعلی صنعتکاران» دارنده مدال برنز المپیک ۱۹۶۴ و یک طلا و نقره رقابت‌های قهرمانی جهان، «محمد نصیری» دارنده سه مدال طلا، نقره و برنز المپیک و پنج طلای قهرمانی جهان، «عبدالله موحد» دارنده طلای المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی و پنج طلای قهرمانی جهان،    «ناصر گیوه‌چی» دارنده نقره المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی ‌کشتی آزاد،   «منصور برزگر» دارنده مدال نقره المپیک ۱۹۷۶ مونترال کانادا و یک طلا و ۲ نقره جهان، «عسگری محمدیان» دارنده ۲ نقره المپیک ۱۹۸۸ سئول و ۱۹۹۲ بارسلون و نقره قهرمانی جهان و «نیره عاکف» نخستین بانوی مدال‌آور پارالمپیک ۲۰۰۰ سیدنی در تیراندازی در حال ساخت است که به مرور رونمایی می‌شوند.

اما در بخش پارالمپیک، نحوه معرفی مدال‌آوران برای ساخت سردیس در تالار مشاهیر برعهده رییس کمیته پارالمپیک است که در این بین سردیس‌های مرحوم «سیامند رحمان» و «نیره عاکف»، «قادر مدبر» دارنده طلای پارالمپیک ۱۹۹۶ آتلانتا در دوومیدانی، «اعظم خدایاری» دارنده برنز پارالمپیک ۲۰۰۴ آتن، «مختار نورافشان» دارنده طلا و ۲ نقره دوومیدانی پارالمپیک ۱۹۹۶ آتلانتا، «زهرا نعمتی» دارنده طلای پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن، «علی کشفیا» دارنده طلای پارالمپیک در والیبال، «ساره جوانمردی» دارنده مدال طلای پارالمپیک ریو و برنز پارالمپیک لندن و «محمدرضا رضایی‌جابری» دارنده طلای پارالمپیک در دوومیدانی در حال ساخت است.

طرح ساخت سردیس قهرمانان المپیک تا فروردین ماه سال ۱۴۰۰  ادامه دارد و در مجموع سردیس ۵۵ مدال‌آور در تالار مشاهیر جانمایی می‌شود. نحوه ساخت این سردیس‌ها به ترتیب از ابتدای حضور ایران در المپیک ۱۹۴۸ آغاز شد که ملاک آن رعایت عدالت است. البته از بین ۵۵ مدال‌آور طی ۶۸ سال ۱۲ قهرمان فوت کردند.

قرار است با پایان این طرح، سردیس‌های  قهرمانان و پیشکسوتان در بازی‌های آسیایی و جهانی از سال ۱۴۰۰ در دستور کار قرار گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha