۳۰ آبان ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۱۰
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84117161
۱ نفر

برچسب‌ها

هشدار چین به کانادا: گرفتار توطئه کثیف آمریکا نشوید

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به اظهارات نخست وزیر کانادا که گفته بود از دستگیری خانم «منگ وان جو» مدیر ارشد شرکت هواوی پشیمان نیست، به اوتاوا یادآوری کرد که مواظب باشد گرفتار توطئه کثیف آمریکا نشود و منافع مردم خود را قربانی منافع آمریکا نکند.

به گزارش ایرنا، «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا روز پنجشنبه در حاشیه نشست سران صنایع و بازرگانی سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (اپک) در پاسخ به خبرنگاران درباره دستگیری "منگ وان جو" مدیر ارشد شرکت هواوی ادعا کرد: کانادا پیمان استرداد با آمریکا به عنوان صمیمی‌ترین هم‌پیمان خود را اجرا کرده و به هیچ وجه از دستگیری خانم منگ پشیمان نمی شود.

"جائو لی جیان" سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه در واکنش به اظهارات نخست وزیر کانادا، گفت: مقامات اوتاوا در بیان مطلب یادشده باید فکر کنند چرا کانادا تنها کشوری است که پیمان استرداد با آمریکا را اجرا کرد. آیا دیگر کشورهای هم‌پیمان آمریکا به پیمان خود عمل نمی کنند؟

وی ادامه داد: کشوهای دیگر برخلاف کانادا نمی خواهند گرفتار توطئه کثیف آمریکا شوند و منافع مردم خود را قربانی منافع آمریکا کنند.

سخنگوی وزارت خارجه چین با تأکید بر موضع پکن درباره مساله یادشده اظهار کرد: بسیاری از روشنفکران کانادا خواستار آزادی خانم منگ توسط دولت کانادا شده اند که از جمله آنها می توان به سیاستمداران، وکلا، قضات و دیپلمات های پیشین دولت این کشور اشاره کرد.

خانم منگ رئیس مالی شرکت هواوی چین در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ به درخواست مقام های آمریکایی به ظن کلاهبرداری در کانادا بازداشت شد. پس از صدور کیفرخواست برای او به اتهام کلاهبرداری در ماه ژانویه ۲۰۱۹، مقام های آمریکایی به صورت رسمی درخواست استرداد او از کانادا به واشنگتن را مطرح کردند؛ پرونده منگ هنوز در کانادا باز است و به سرانجام نرسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha