۳۱۵ هزار تن محصول باغی در خراسان شمالی تولید شد

بجنورد- ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: امسال ۳۱۵ هزار تن انواع محصول باغی در این استان تولید شد که نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته است.

محمدعلی شریکیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هرچند بهار امسال به علت سرمازدگی برخی از سردرختی ها از جمله زردآلو، بادام و گردو با کاهش محصول مواجه بودیم اما در برخی محصولات افزایش تولید وجود داشت.

وی گستره باغ های استان را ۴۸ هزار و ۴۹۳ هکتار عنوان کرد و گفت: در این سطح ۲۶ گونه باغی تولید می شود.

وی اظهار داشت: با توجه به شرایط اقلیمی استان انواع محصولات سردسیری و نیمه گرمسیری در این استان به عمل می آید.

شریکیان افزود: میزان تولید محصولات باغی استان در سال ۹۲، ۲۰۵ هزار و ۴۹۲ تن بود که در سال ۹۸ به ۳۱۵ هزار و ۲۴۲ تن رسید.

شریکیان اظهار داشت: از مجموع محصولات تولیدی استان ۱۶۳ هزار تن مربوط به محصول انگور، ۶۴ هزار و ۶۲۶ تن سیب و پنج هزار و ۷۶۲ تن گیلاس  است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: رتبه های کشوری این محصولات به ترتیب هفت، ۱۲ و ۱۵ است.

وی افزود: همچنین در این استان سالانه بیش از ۶ هزار تن گلابی، دو هزار و ۴۷۸ تن آلو و هزار و ۳۰۷ تن انواع گیاهان دارویی تولید شده است که به ترتیب در جایگاه هشت، ۱۶ و ۲۱ کشوری قرار دارد.

شریکیان با بیان اینکه در تولید انواع توت و توستان و فعالیت نوغان داری در استان در کشور جایگاه سوم را داریم گفت: دو هزار و ۹۵ تن محصول نیز در این زمینه تولید می شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه در تولید زعفران در سطح کشور جایگاه سوم را داریم اظهار داشت: امسال ۲۰ هزار تن زعفران از سطح اراضی زیر کشت استان برداشت شد.

شریکیان افزود: سالانه حدود ۱۵ هزار تن محصول گلخانه ای نیز در این استان تولید می شود که از این نظر نیز در رده ۱۸ کشوری قرار داریم.

وی گفت: زیتون، بادام، پسته، آلبالو، هلو، شلیل، شفتالو، انجیر، انار، شاه توت، به، سنجد و گوجه سبز، نیز از دیگر تولیدات باغی استان است. 

 وی افزود: یکی از مهم ترین برنامه های حوزه باغبانی اصلاح باغ ها درجه ۲ و احیا و جایگزینی باغ درجه سه است.

وی گفت: برنامه اصلاح و نوسازی باغ های میوه با اهداف بهبود کمی و کیفی تولیدات باغی رعایت الگوی کشت متناسب با اقلیم و ایجاد اشتغال انجام می شود، اصلاح و نوسازی باغ ها در سطح دو هزار و ۳۴۶ هکتار در سال ۹۸ انجام شده است.

سهم بخش کشاورزی استان ۱.۱ درصد از تولیدناخالص بخش کشاورزی کشور است که مهمترین بخش تولیدی استان بخش کشاورزی است.

از ۵۹‬ نوع محصول تولیدی بخش کشاورزی این استان ۲۶ گونه آن باغی است.

سطح اراضی کشاورزی و بایر خراسان شمالی ۴۰۰ هزار هکتار است، کل اراضی استان ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار است که اکنون ۱۳ درصد از این سطح به بخش کشاورزی اختصاص دارد و ۸۷ درصد نیز اراضی غیرکشاورزی است.

۴۸ هزار و ۴۹۳ هکتار از زمین های کشاورزی استان باغ است که سالانه بیش از ۳۱۵ هزار تن انواع محصول تولید می شود.

 ۴۴ درصد جمعیت ۸۶۳ هزار نفری این استان در نواحی روستایی سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha