شمار بیکاران در آمریکا باز هم افزایش یافت

تهران- ایرنا- شیوع ویروس کووید ۱۹ و شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا همچنان سیر صعودی دارد و این امر موجب شده تا شمار بیکاران در این کشور نیز افزایش یافته و تنها در یک هفته ۷۷۸ هزار نفر در امریکا دریافت مزایای بیکاری درخواست کردند.  

به گزارش ایرنا از شبکه ان بی سی نیوز، در حالی شمار هفتگی بیکاران آمریکا به ۷۷۸ هزار نفر رسیده که هفته پیش از آن شمار بیکاران ۷۴۲ هزار نفر بود.

افزایش شمار بیکاران در آمریکا نشان می دهد که شیوع ویروس کرونا که در هفته های گذشته بشدت افزایش یافته تاثیر بسزایی بر بازار کار آمریکا داشته است.

پیش از این اقتصاددانان پیش بینی کرده بودند که شمار هفتگی بیکاران در آمریکا به ۷۳۰ هزار نفر خواهد رسید که آمار بیشتر از تخمین انان است.

آمار شمار هفتگی بیکاران در آمریکا در حالی توسط برخی از رسانه های این کشور منتشر می شود که وزارت کار ایالت متحده هر پنجشنبه به طور رسمی شمار هفتگی بیکاران را در کشور را اعلام می کند.

"آنلیزابت کنکل" اقتصاددان شرکت خدمات استخدام می گوید، افزایش شمار بیکاران نشان می دهد که روند  تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد همچنان ادامه دارد.

لازم به ذکر است که شمار هفتگی بیکاران در آمریکادر حالی افزایش یافته که هنوز دولت دو بسته حمایتی خود را متوقف نکرده اما قرار است در انتهای سال با اتمام این بسته ها دیگر حقوق بیکاری به افرادی که به طور میانگین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار حقوق بیکاری دریافت می کنند قطع شود.

با قطع دو بسته حمایتی بدون شک شمار بیکاران در آمریکا بسیار بیشتر از نرخ کنونی خواهد بود.

از زمان شیوع کرونا و قرنطینه سراسری در آمریکا، دولت این کشور مخارج خود را به شدت افزایش داده است. تاکنون بیش از ۲۶۵ هزار آمریکایی جان خود را بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ از دست داده اند و وزارت خزانه داری در نظر دارد سه تریلیون دلار دیگر تا پایان سال میلادی استقراض کند.

پیشتر دفتر کنترل بودجه کنگره پیش بینی کرده بود کسری بودجه دولت آمریکا تا پایان امسال به رقم ۳.۸ تریلیون دلار برسد.

تصمیم بانک مرکزی آمریکا برای رساندن نرخ بهره به محدوده صفر درصدی انگیزه مهمی در افزایش تقاضا برای استقراض دولت بوده است. پیشتر استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا این نرخ بهره پایین را فرصتی تاریخی خوانده بود.

با موافقت کنگره و دولت، تاکنون حدود سه تریلیون دلار به شکل بسته های مختلف حمایتی از بخش های مختلف اقتصادی آمریکا توسط دولت هزینه شده است. این در حالی است که برخی از قانونگذاران کنگره به دنبال اقدامات حمایتی بیشتری نظیر کاهش مجدد مالیات ها، تزریق نقدینگی و بسته های حمایتی از اقشار اسیب پذیر هستند که تصویب آن ها می تواند کسری بودجه دولت را بیش از پیش تشدید کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha