درخواست مقتدا صدر از هوادارانش برای کسب اکثریت پارلمان

بغداد- ایرنا- رهبر جریان صدر عراق امروز (جمعه) در جمع هواداران خود از آنها خواست در انتخابات زود هنگام مجلس اکثریت پارلمانی را از آن خود کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های عراقی، «مقتدا صدر» در پیامی که در خطبه نماز جمعه در میدان «التحریر» بغداد خوانده شد، از هوداران خود خواست با مشارکت در انتخابات آینده، اکثریت پارلمان را از آن  جریان صدر کنند تا بتواند دولت آینده را تشکیل دهد.
وی در این پیام افزود: ما چشم طمع به قدرت نداریم اما متعهد به دفاع از عراق با کسب  اکثریت کرسی‌های  پارلمان هستیم تا برای اصلاح جانفشانی کنیم زیرا خواهان پست نخست وزیری هستیم تا عراق را از سلطه احزاب فاسد حفاظت کنیم.
مقتدا صدر تصریح کرد: ما به طور کاملا مسالمت آمیز و به دور از خشونت از عراق در برابر مفسدان دفاع خواهیم کرد زیرا طرح اصلاحات امانتی بر گردن ما است.
وی افزود: ما متعهد به دفاع از دین، عقیده و میهن خود در برابر انحراف، الحاد و فسق و فجور و وابستگی و غربزدگی هستیم.
رهبر جریان صدر تصریح کرد: ما همچنین متعهد به دفاع از اعتقادات آسمانی خود به شیوه های مشروع و بدون ظلم و خشونت هستیم.
وی افزود: از خداوند می خواهیم که ما را در برابر قوم فاسد و ظالم و منحرف یاری کند؛ کسانی که بدی عراق ما را می خواهند. برخی از اینها خواهان زیردست کردن مردم و تسلط بر آنها هستند و برخی دیگر خواهان چپاول ثروت مردم می باشند. برخی دیگر می خواهند عراق اسیر شرق و غرب باشد و برخی خواهان عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی غاصب و عده‌ای هم خواهان رواج فسق و فجور هستند.
درپی فراخوان جریان صدر برای تجمع هواداران در میدان التحریر بغداد و سایر استانها به استثنای دو استان کربلای معلی و نجف اشرف "برای حمایت و تایید مقتدا صدر" رهبر جریان صدر، هوداران این جریان و نمایندگان فراکسیون «سائرون» مورد حمایت جریان صدر امروز جمعه در میدان التحریر گردهم آمدند.
هوداران مقتدا صدر با تجمع در میدان التحریر و خیابان‌های منتهی به آن پرچم عراق را در دست داشته و در مراسم نماز جمعه که در این میدان برگزار شد، شرکت کردند.
نیروهای امنیتی و نظامی عراق نیز تامین امنیت را برعهده داشتند.
به نوشته رسانه های عراقی، در پایان این تجمع در بغداد و سایر استان‌ها به استثنای کربلای معلی و نجف اشرف منشوری قرائت  شد که در آن بر پافشاری هواداران جریان صدر برای مشارکت گسترده در انتخابات پارلمانی در ششم ماه ژوئن آینده و کسب آرای لازم برای تشکیل دولت بعدی تاکید شد.
مقتدا صدر نیز شنبه شب گذشته در توییتی، حمایت از این جریان برای ورود به انتخابات پارلمانی زودهنگام آینده عراق را در گرو امکان دستیابی آن به پست نخست وزیری دانسته بود.
وی در توییت خود درباره انتخابات پارلمانی زود هنگام آینده عراق آورده بود: اگر زنده بودم و دنیایی باقی بود رویدادها را از نزدیک به دقت دنبال خواهم کرد و اگر دیدیم که انتخابات به یک اکثریت (صدری) در پارلمان منجر شد، آنها به پست نخست وزیری دست خواهند یافت و در نتیجه خواهم توانست آنها را یاری کنم و همانطور که با یکدیگر برای تکمیل پروژه اصلاحات از داخل پیمان بستیم، تصمیم به ورود شما به انتخابات خواهم گرفت.
رهبر جریان صدر افزوده بود: علتی که باعث سوگندم برای عدم ورود به انتخابات شد، مرتفع شده است. این فقط برای آن است که عراق را از فساد و دنباله روی و انحراف رهایی دهیم.
این در حالی است که «علی اللامی» نماینده پارلمان عراق از ائتلاف سائرون نیز پیشتر گفته بود که جریان صدر از جایگاه بالایی در میان مردم برای انتخابات پارلمانی زود هنگام برخودار است و پیش بینی کرده بود که در پارلمان بعدی بیش از ۵۴ کرسی را کسب خواهد کرد.
وی افزوده بود که احتمال دارد که یک نخست وزیر از جریان صدر ببینیم؛ به شرط آنکه بتواند اکثریت آرای پارلمان را به دست آورد.
انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق قرار است ششم ژوئن ۲۰۲۱ (نیمه خرداد ۱۴۰۰) برگزار شود. رییس جمهوری عراق ۱۵ آبانماه گذشته قانون جدید انتخابات این کشور را پس از تصویب در پارلمان، تایید کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha