اختیارات روسای دانشگاه‌ها کاسته نشده است

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با تشکیل کمیته تأیید صلاحیت رؤسای دانشگاه‌ها در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی روند نظارت‌ها افزایش مطلوبی پیدا کرده؛ در حالی که از اختیارات رؤسای دانشگاه‌ها نیز کاسته نشده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی، منصور غلامی در جلسه ۳۴۷ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی با گرامیداشت مقام دانشمند هسته‌ای شهید محسن فخری‌زاده ابراز امیدواری کرد: خون این شهدا باعث دوام، همدلی و مقاومت بیشتر ملت بزرگ ایران در راستای اهداف انقلابی شود.

وی با اشاره به اجرایی‌شدن آبین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی از سال تحصیلی ۱۳۹۵ و جدول تنظیم‌شده برای احتساب امتیازات فرهنگی در دانشگاه‌ها تأکید کرد: این جدول امتیاز باید با نظر معاونت فرهنگی و کمیسیون مربوطه تکمیل شود.

غلامی درباره دانشگاه فرهنگیان اظهار داشت: دانشگاه فرهنگیان با توجه به رسالت جذب و تربیت معلمان نقش مهمی در نظام آموزش و پرورش دارد.

وی با اشاره به توجه ویژه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) به دانشگاه فرهنگیان و نیاز کشور به تربیت معلمان توانمند، افزود: مصوبات موجود در اساسنامه دانشگاه فرهنگیان (به خصوص ماده ۲۸ این اساسنامه) و ماده واحده «جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» می‌تواند فرصت خوبی برای جبران نیاز انبوه به معلم کارآمد در این مقطع زمانی را فراهم سازد تا از این طریق ظرفیت‌ها و توانمندی‌های جامع نظام تربیت معلم کشور در تراز مطالبات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و نظام اسلامی ترسیم شود.

وی پیشنهاد داد: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارشی از قابلیت‌ها و توانمندی‌های نیروی انسانی دانشگاه فرهنگیان تنظیم کند تا اقدامات مورد نیاز برای تقویت نیازهای دانشگاه فرهنگیان انجام شود.

حمایت از دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها قرار گیرد

وزیر علوم تأکید کرد: موضوع تکمیل کاستی‌ها و تقویت دانشگاه فرهنگیان با هدف استانداردسازی و حمایت از این دانشگاه در دستور کار جدی شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی قرار گیرد.

غلامی با تأکید بر لزوم اجرایی کردن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و ماده واحده جذب نیروی انسانی در آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: خوشبختانه با تشکیل کمیته تأیید صلاحیت رؤسای دانشگاه‌ها در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی روند نظارت‌ها افزایش مطلوبی پیدا کرده؛ در حالی که از اختیارات رؤسای دانشگاه‌ها نیز کاسته نشده است.

وی همچنین بر لزوم تقویت درونی دانشگاه فرهنگیان در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: برای دستیابی به بهترین شرایط تحصیل و هم‌چنین افزایش توانمندی‌های کیفی در دانشگاه فرهنگیان باید اهتمام ویژه‌ای برای تحقق رسالت‌ها و اهداف این دانشگاه داشت.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: با تقسیم وظایف اجرایی میان آموزش و پرورش و هیأت عالی جذب و همچنین با در نظر گرفتن بحث هم‌ترازی برای معلمان و اساتید، تربیت معلمان نسل آینده مورد توجه جدی قرار می‌گیرد.

ضرورت عدم ورود به حریم خصوصی دانشجویان

وی با اشاره به دستور دوم جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها که در مورد آئین‌نامه تشکیل دفتر ارتباط خانه و دانشگاه بود، بر احتساب این طرح به‌عنوان پیوست سند اسلامی‌شدن و همچنین ضرورت عدم ورود به حریم خصوصی دانشجویان تأکید کرد.

غلامی با تأکید بر نقش حراست دانشگاه در ایفای بخشی از وظایف ارائه شده در طرح مذکور خاطرنشان کرد: برای خدمت‌رسانی صحیح به گروه سنی دانشجویان باید سه محور مشاوره، هدایت و مراقبت‌های سلامت باهم مورد توجه قرار گیرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن تأکید بر لزوم تحدید محتوای طرح مذکور در قالب یک طرح راهبردی، پیشنهاد داد: طرح مذکور را به عنوان پیوستی برای سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در نظر گرفت.

نیاز به وحدت رویه در دانشگاه‌ها در آئین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، با اشاره به سالگرد تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی و هم‌چنین مناسبت‌های روز دانشجو و وحدت حوزه و دانشگاه در ماه جاری، وظایف شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها را در ارتباط با مناسبت‌های مذکور مهم دانست.

وی با انتقاد نسبت به رفتار سلیقه‌ای در برخی از دانشگاه‌ها پیرامون نحوه تأیید و احتساب امتیازات ماده یک فعالیت‌های فرهنگی تربیتی آئین‌نامه ارتقای اعضای هیأت علمی یادآور شد: علی‌رغم ارجاع امتیاز مذکور به کمیسیون فرهنگی- تربیتی با مسؤولیت معاونت فرهنگی دانشگاه، در برخی از موارد تأیید مربوطه؛ منوط به استعلام گروه آموزشی شده که خلاف رویه مرسوم است.

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها در این خصوص، خواستار ایجاد نوعی وحدت رویه و تدوین دستورالعمل واحد از شاخص‌ها برای سنجش امتیازات ماده یک آئین‌نامه ارتقای اعضای هیأت علمی شد.

عبدالله جاسبی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در ادامه با اشاره به سطح گسترده مسائل پیش روی طرح مذکور یادآور شد: به دلیل نبود امکانات لازم در پیشبرد این امر لازم است تا با محدودسازی محدوده طرح مذکور، صرفاً به مسئله ارتباط دانشگاه با خانواده‌ها تمرکز شود که در این زمینه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ظرفیت لازم را دارد.

همچنین سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تشریح بیانات مقام معظم رهبری پیرامون مسئله امنیت، اقتصاد و فرهنگ و تأکید ایشان در ورود به «حوزه‌های اثرگذار فرهنگ» و پرهیز از صدور صرف آئین‌نامه، اساس‌نامه و قانون برای جامعه و فرهنگ، تصریح کرد: با توجه به ویژگی‌های دانشجویان در دوران جوانی و افزایش روحیه استقلال و بزرگ‌شدن در آنان، لازم است رح‌های این چنینی حس کنترل شدن را به دانشجو القا نکند.

به گزارش ایرنا، جلسه ۳۴۷ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به ریاست منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha