روغن مصرفی ماه‌های آخر سال تامین شده است

تهران- ایرنا- معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: هیچ کمبودی در تامین روغن مصرفی خانوار و صنفی صنعت تا پایان سال وجود ندارد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، «حسن حنان» در نشست سراسری هماهنگی و تبادل نظر برای تامین روغن مصرفی خانوار و صنایع، افزود: نیاز مصرفی کشور در هر سال یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن است که ۹۰ درصد آن از محل واردات روغن خام تامین می‌شود.

وی تصریح کرد: روغن مصرفی کشور پس از واردات به شکل خام، توسط کارخانه ها تولید و در سراسر کشور بوسیله شبکه های زنجیره ای، توزیع می شود.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: متوسط نیاز سرانه در هر ماه دو لیتر است که کوچکترین وقفه در تامین آن، سبب کمبود می شود، این موضوع دو ماه قبل پدید آمد که با هوشیاری و تدبیر تامین کنندگان روغن از بخش دولتی و خصوصی مشکلات برطرف شد.

حنان خاطرنشان کرد: اکنون هیچ مشکلی در زمینه تامین کالاهای اساسی گندم، روغن، برنج و شکر در کشور وجود ندارد.

وی افزود: دو ماه پایانی سال حدود ۴۰۰ هزار تن روغن وارد کشور می‌شود که با توجه به واردات قبلی توسط شرکت، بخش خصوصی و استحصال روغن از دانه های روغنی تولید شده در کشور هیچ مشکلی در تامین روغن مصرفی خانوار و صنعت وجود ندارد و افزونی این کالا را خواهیم داشت.

حنان، سامانه جامع تجارت و سامانه انبارها را ابزار مناسب برای رصد کالاهای اساسی در کشور اعلام کرد و گفت: اطلاعات کالای وارد شده ثبت شده در این سامانه ها زمینه رصد کالاهای اساسی در زنجیره تامین را برای مدیران استانی صمت و غله میسر ساخته که باید روزانه از طریق این سامانه ها میزان موجودی و نیاز استان رصد شود.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: کارخانجات روغن مکلف هستند، روغنی که حواله آن صادر شده را به زودی حمل کنند و تنها مشکلی که ما در بحث زنجیره تامین داریم مسائل و گلوگاه‌های زنجیره تامین هستند و مشکلی برای تامین روغن خام کارخانجات با توجه به تامین خوبی که انجام شده نداریم .

وی تصریح کرد: مدیران استانی باید میزان مصرف روغن خام کارخانجات را به طور مستمر رصد کنند تا بر اساس میزان نیاز روغن دریافت کنند.

به گفته وی، موضوع مشخص شدن نیاز به روغن در استان های مرزی بیشتر ضروری است و لازم است که فرم های آماری ارسالی ما را تکمیل و ارسال کنند تا با اطلاع از میزان مصرف مسائل قاچاق کالاهای اساسی به خارج مرتفع شود.

به گزارش ایرنا، پیش از این اعلام شده بود که ۴۰۰ هزار تن روغن خام موجودی بازرگانی دولتی است و بخش خصوصی نیز دارای موجودی مطلوبی از این محصول است.

مصرف روغن خام کشور ماهانه ۱۰۰ هزار تن است و برای تعادل بخشی به بازار، واردات و تولید افزایش یافته و روند توزیع این محصول نیز سرعت بیشتری پیدا کرد.

همچنین به دلیل وابسته بودن تولید روغن خوراکی به واردات مواد اولیه آن، امسال برنامه اختصاص یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارز برای روغن خام وجود دارد که باید ۱.۹ میلیون تن واردات روغن خام انجام شود تا بازار این محصول تنظیم شود.

بخشی از روغن مورد نیاز از محل دانه‌های روغنی وارداتی و تولید داخل تامین می‌شود و از حدود سه میلیون تن دانه روغنی وارداتی، ۱۸ درصد تبدیل به روغن خام شده که می تواند بخشی از نیاز کشور را تامین کند.

همچنین در هفت ماهه امسال میزان تخصیص ارز برای روغن خام ۹۳۳ میلیون دلار بوده و در این مدت ۷۷۳ میلیون دلار نیز برای دانه های روغنی تخصیص ارز شده است.

۷۴۱ میلیون دلار تامین ارز برای روغن خام و ۶۶۴ میلیون دلار تامین ارز برای دانه‌های روغنی در ۷ ماهه امسال انجام شده است و این تامین ارزها با یک وقفه یک ماهه تبدیل به کالا می شود و از طریق گمرکات ترخیص و وارد کشور خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha