سومین دوره طرح تیکاف با حضور ۴۰۰ فناور آغاز شد

تهران- ایرنا- سومین دوره طرح تواناسازی کارآفرینان و فناوران (تیکاف) با حضور ۴۰۰ فناور برگزیده در پارک فناوری پردیس گشایش شد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی پارک فناوری پردیس، افتتاحیه سومین دوره طرح تیکاف با هدف کوتاه کردن مسیر تجاری‌سازی ایده و کاهش هزینه‌های آن برای افراد صاحب ایده‌های نوآورانه، طرح‌های فناورانه و علاقه‌مند به راه‌اندازی کسب ‌و کار با حضور «مهدی صفاری‌نیا» رئیس «اکبر قنبرپور» معاون توسعه نوآوری، «احمد عسگری» مدیرکل سرمایه‌گذاری و بومی‌سازی پارک فناوری پردیس و جمعی از مدیران شرکت‌های عضو پارک، برگزار شد.  

«مهدی صفاری‌نیا»، رییس پارک فناوری پردیس در مراسم افتتاحیه سومین دوره از این طرح بیان کرد: دو سال قبل تعداد شرکت‌های پارک ۲۰۰ عدد بود و در حال حاضر نزدیک به ۴۰۰ شرکت تحت ‌پوشش قرار دارند. همچنین دو سال قبل فروش شرکت‌های پارک ۶ هزار میلیارد تومان بود، ولی در حال حاضر به بیش از ۱۱هزار میلیارد تومان رسیده است. سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در مجموعه پارک نیز به بالای ۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

رییس پارک فناوری پردیس ادامه داد: یکی از ایرادات در اکوسیستم فناوری و نوآوری، این است که افراد خیلی کم به دنبال یادگیری هستند، تصور می‌کنند اگر دانشگاه رفتند و سواد دارند برای هرکاری کفایت می‌کند و کمتر به دنبال مشورت گرفتن هستند.

صفاری‌نیا افزود: یکی از خصوصیات ۴۰۰ نفری که در این طرح ثبت‌نام کردند، این است که احساس کردند می‌توانند از دیگران یاد بگیرند؛ دیدگاه‌ها و نظرات خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارند و از ظرفیت دیگران در مسیر تجاری‌سازی استفاده کنند. کسانی که تصمیم گرفته اند کار تیمی کنند و از ظرفیت و تجربه‌های کسانی که این مسیر را طی کرده‌اند، استفاده کنند، ضریب موفقیت بالاتری خواهند داشت.

وی خطاب به حاضران در سومین دوره طرح تیکاف گفت: امروز فضای کشور بسیار متحول شده و آماده است. ‌حمایت مالی حداقلی و تجاربی که در دو هفته آینده در اختیار شما قرار می‌گیرد، ۱۰ سال پیش نبود. طرح‌ها و حمایت‌های این چنین برای کشور و افراد علاقه‌مند به حرکت در مسیر نوآوری و کارآفرینی فرصت است.

صفاری‌نیا بیان کرد: قبل از این، سرمایه‌گذاری فقط در حوزه دلار، سکه و ساختمان‌سازی قابل تصور بود. ولی در حال حاضر سرمایه‌گذاران بزرگ و کوچک به دنبال استعدادها هستند؛ این تغییر بینش اتفاق بسیار بزرگی است.

ثبت نام ۲۶۰۰ نفر از ۳۱ استان برای شرکت در سومین دوره طرح تیکاف

«احمد عسگری» مدیر کل سرمایه‌گذاری و بومی‌سازی فناوری پارک پردیس در این مراسم اظهار داشت: اولین دوره طرح تیکاف سال ۹۵ و دومین دوره سال ۹۷ برگزار شد و خروجی‌های قابل‌قبولی نیز داشت.

وی در باره تفاوت سومین دوره این طرح با دوره‌های قبلی افزود: سومین دوره طرح تیکاف تفاوت‌هایی با دوره‌های قبل دارد، مهم‌ترین تغییر این است که دوره‌های قبل ویژه اعضای بنیاد ملی نخبگان برنامه‌ریزی شده بود؛ اما در این دوره با توجه به نیاز کشور و با پیشنهاد پارک فناوری پردیس به معاونت علمی و فناوری، قرار بر این شد سومین دور تیکاف میزبان همه علاقه‌مندان باشد.

عسگری ادامه داد: علاوه بر این،‌ شرایط به وجود آمده به علت شیوع بیماری کرونا باعث شد تا با برقراری سومین دوره تیکاف به صورت مجازی، امکانی فراهم شود که علاقه‌مندان در دیگر استان‌ها نیز امکان شرکت در این طرح را داشته باشند.

وی افزود: ثبت‌نام سومین دوره طرح تیکاف از آذر ماه آغاز شد. در بازه مهلت ثبت‌نام، ۲۶۰۰ نفر از ۳۱ استان در طرح ثبت‌نام کردند. ۵۰ درصد از ثبت‌نام کنندگان دارای مدرک ارشد و دکتری،  ۴۰ درصد دارای مدرک کارشناسی و ۱۰ درصد نیز دارای مدرک دیپلم و فوق دیپلم بودند.

مدیر کل سرمایه‌گذاری و بومی‌سازی فناوری پارک پردیس گفت: از ۲۶۰۰ نفری که در مرحله اول ثبت‌نام کردند، ۴۰۰ نفر برای شرکت در طرح برگزیده شدند. در دو هفته آینده و برگزاری تعدادی از رویدادهای برنامه‌ریزی شده، ۱۵۰ نفر یا گروه انتخاب می‌شوند تا در دوره ۳ تا ۵ ماهه تیکاف شرکت کنند.

عسگری  افزود: مسیر درنظر گرفته شده برای دوره تیکاف، شامل سه مرحله است. مرحله اول آزمون خودشناسی برگزار شد. در مرحله دوم به شناخت موضوعات حوزه کسب‌ وکار و وضعیت بازار پرداخته می شود. همچنین تعدادی نشست، تمرین، بازدید و غیره خواهیم داشت که شناخت افراد از تیم حاصل شود.

وی تاکید کرد: در پایان این دوره افراد باید بتوانند شناخت کاملی از تیم‌ خود داشته باشند، ابعاد طرح کسب‌وکار خود را بشناسند، آن را تحلیل کرده و نسخه تجاری‌سازی محصول خود را تدوین کنند. در واقع مباحث تحلیل بازار، شناخت رقبا و ایجاد شناخت نسبت به نهادهای ارائه‌دهنده خدمات، مرحله سوم را تشکیل می‌دهد.

مدیر کل سرمایه‌گذاری و بومی‌سازی فناوری پارک پردیس بیان کرد: حمایت‌های پارک در این طرح به دو صورت مادی و معنوی ارائه خواهد شد. بخشی از حمایت مالی در مرحله اول (آزمون) تامین شده است. همچنین هزینه حداقلی ۵ میلیونی تومانی بابت هر فرد در نظر گرفته شده است،  علاوه بر این، در ادامه مسیر، افراد با شتاب‌دهنده‌ها شبکه فن‌بازار ملی و ... آشنا می شوند. 

طرح تواناسازی کارآفرینان و فناوران (تیکاف) توسط پارک فناوری پردیس و با حمایت شبکه نوآوری تهران و بنیاد ملی نخبگان با هدف توانمندسازی افراد صاحب طرح و ایده اجرا می‌شود که مخاطب آن افراد صاحب طرح و اختراع می­‌باشند که یک نمونه اولیه از اختراع خود را ساخته‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha