۱۵ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۱۲
کد خبرنگار: 3184
کد خبر: 84206438
منبع: سایت دکتر محمدحسین دلشاد| ایرنا مسئولیتی در خصوص محتوای این خبر یا آگهی تبلیغاتی ندارد source
۰ نفر

برچسب‌ها

نقش تاثیرگذار متخصص بیهوشی در بی دردی بیماران

جراحی نیازمند پزشک متبحر و با تجربه و در کنار آن متخصص بیهوشی است چرا که متخصص بیهوشی در بی‌دردی بیماران نقش مهم و اثرگذاری دارند.

افراد برای انجام عمل جراحی به پزشک جراح خود خیلی توجه دارند چرا که عمل جراحی و وجود پزشکی ماهر و حاذق در سلامتی و بهبود وضعیت آنها نقشی مهم و موثری دارد.

متخصصان بیهوشی با بکار گیری تکنیک های مراقبتی و دقیق برای بیماران در حین عمل، کار و روند بهبود بیمار را در زمان عمل آسان‌تر و سریع‌تر می‌کنند.

شاید کمتر کسی از نقش مهم متخصص بیهوشی و همچنین فوق تخصص درد دکتر محمد حسین دلشاد اطلاع کافی داشته باشد. هنگامی که دردی حین درمان احساس نمی‌کنید و حتی پس از عمل دردهای شما به روش‌های مختلفی درمان می‌شود، می‌توانید به نقش تاثیرگذار این متخصصین پی ببرید.

تصور درد حین جراحی یا پس از جراحی بسیار سخت و غیرقابل تحمل به نظر می‌آید؛ اما، تنها زمانی که متخصص بیهوشی را در کنار خود نداشته باشیم.

قطعا هر یک از ما زمانی دچار بیماری یا مشکلی می‌شویم و نیاز به عمل جراحی یا درمان‌های نیمه تهاجمی داریم، به علت درد حین جراحی یا حتی پس از جراحی از انجام درمان خودداری می‌کنیم.  

با وجود متخصص بیهوشی و فوق تخصص درد دیگر نباید نگران دردهای خود باشید، در این مواقع است که نقش متخصص بیهوشی بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. در حقیقت در قدم اول و در مهم‌ترین قسمت، متخصص بیهوشی با توانایی و تخصصی که در این زمینه دارد باید آرامش و بی دردی را برای شما ایجاد کند تا بتوان دیگر اقدامات لازم برای درمان را انجام داد.

نقش مهمی که متخصص بیهوشی در آرامش بیماران دارد

قبل از هرگونه اقدامی برای انجام عمل جراحی پزشک متخصص بیهوشی ابتدا بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد تا متوجه شود بیمار شرایط لازم برای انجام عمل جراحی، بی حسی منطقه‌ای یا بیهوشی را دارد یا خیر؟

در واقع باید قبل از هرگونه اقدامی بررسی توسط پزشک صورت گیرد تا بیمار شرایط کامل برای جراحی را داشته باشد و بدون هیچ مشکلی عمل برای او انجام گیرد. در حین جراحی متخصص بیهوشی پس از انجام بیهوشی عمومی یا بی حسی منطقه‌ای، همواره علائم حیاتی بیمار را بررسی می‌کند.

علائمی مانند فشارخون، ضربان قلب، دما، سطح هوشیاری و میزان اکسیژن موجود در خون توسط پزشک کنترل می‌شود. به‌طور کلی وظایفی که متخصص بیهوشی در حین عمل جراحی دارد به شرح زیر است:

نظارت مداوم علائم حیاتی بیمار

نظارت بر عمق بیهوشی انجام شده

انجام تنظیمات و اقداماتی در صورت لزوم

تشخیص هرگونه شرایط اضطراری و مداخله به موقع

اطمینان از ایمن بودن شرایط بیمار در حین عمل

این نکته را در نظر داشته باشید که متخصصین تنها اقدامات و فعالیتشان به اتاق عمل ختم نمی‌شود. در واقع این متخصصین در خارج از اتاق عمل برای افرادی که نیاز به کنترل درد داشته یا قصد انجام زایمان را به روش طبیعی دارند بی دردی توسط پزشک برای بیماران صورت می‌گیرد.

علائم حیاتی بیمار پس از جراحی نیز تحت کنترل پزشک متخصص بیهوشی مجرب قرار خواهد گرفت. تخصص بیهوشی مانند همه رشته‌های پزشکی به چندین فوق تخصص تقسیم می‌شود، که فوق تخصص درد یکی از این موارد است و به‌صورت تخصص در خصوص کنترل درد مزمن و حاد در هر زمینه‌ای درمان انجام می‌شود.

با برخی از وظایف فوق تخصصین این رشته بیشتر آشنا شوید

متخصصین بیهوشی در صورت تمایل می‌تواند فوق تخصص هر یک از این موارد را داشته باشند و به‌صورت تخصصی‌تر فعالیت کنند که به شرح زیر است:

بیهوشی قلب و عروق

بیهوشی مغز و نخاع

بیهوشی زنان و زایمان 

بیهوشی کودکان

کنترل درد

جراحی اورژانسی

به روش‌های زیر در طی عمل جراحی بی درد می‌شوید

متخصصین بیهوشی می‌توانند انواع مختلفی از تسکین درد را برای شما در نظر بگیرند که به شرح زیر است:

بیهوشی عمومی؛

در این روش شما کاملا به خواب می‌روید و متوجه هیچ اقدامی حین جراحی نخواهید شد.

آرامبخش؛

بسته به نوع عمل و درمانی که برای شما انجام می‌گیرد ممکن است به شما آرامبخش تزریق شود. گاهی ممکن است یک خواب آلودگی خفیف داشته باشید یا کاملا به خواب بروید، به‌طوری که به یاد نمی‌آورید که طی عمل چه اتفاقاتی افتاده است.

بی‌حسی منطقه‌ای

مواقعی که می‌خواهند قسمتی از بدن شما را تحت جراحی قرار دهند، تنها آن قسمتی که تحت عمل جراحی قرار دارد، بی حس می‌شود تا دردی را طی عمل احساس نکنید. برای انجام جراحی‌های پا و دست معمولا از این نوع بیهوشی برای بیماران توسط متخصص بیهوشی انجام می‌گیرد.

بی‌حسی موضعی

تنها مواقعی که قسمت کوچکی تحت درمان قرار می‌گیرد از این روش بی حسی به کار برده می‌شود. به‌طور مثال اگر بخواهند اقداماتی را در ناحیه کوچکی از پوست انجام دهند از بی‌حسی موضعی برای بی‌دردی بیماران استفاده می‌شود. شما در طی این درمان کاملا هوشیار هستید اما هیچ دردی را احساس نمی‌کنید.

بلوک عصبی

در این نوع بیهوشی متخصصین تنها با تزریق بلوک عصبی ناحیه مورد نظر که تحت عمل قرار دارد، بی‌حس و بی‌درد می‌شود. به ‌طور مثال اگر بخواهند عمل جراحی در کمر انجام دهند از این نوع بیهوشی استفاده می‌کنند.

پزشکان متخصص بیهوشی نقش بسیار مهمی در روند زایمان چه به روش زایمان طبیعی بدون درد (https://drdelshadfoundation.com/painless-natural-childbirth/) و چه به روش سزارین دارند.

منبع: سایت دکتر محمدحسین دلشاد| ایرنا مسئولیتی در خصوص محتوای این خبر یا آگهی تبلیغاتی ندارد source

برچسب‌ها

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha