اعتراف رئیس کمیسیون اروپا به عقب‌ماندگی در مبارزه با ویروس کرونا

تهران – ایرنا – رئیس کمیسیون اروپا امروز (چهارشنبه ) اذعان داشت که این اتحادیه به توانایی خود در نبرد علیه ویروس کرونا بیش از حد خوشبین بوده و به پیشرفت مورد نظر خود دست نیافته است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت که اورسولا فون درلاین امروز در پارلمان اروپا حضور یافت و در جلسه بررسی راهبرد واکسیناسیون گفت: ما در تائید (واکسن کرونا) تأخیر کردیم و به تولید انبوه واکسن بیش از حد خوشبین بودیم. شاید بیش از حد اطمینان داشتیم که سفارش‌هایمان به موقع تحویل داده می‌شود.

وی افزود : تاکنون ۲۶ میلیون دوز واکسن در اتحادیه توزیع شده و تا پایان تابستان سال آینده ۷۰ درصد بزرگسالان ۲۷ کشور عضو واکسینه خواهند شد.

فون درلاین اذعان کرد، اشتباهاتی که رخ داد منجر به اتخاذ تصمیم محدودیت صادرات واکسن کرونا شد.

رئیس کمیسیون اروپا با این حال تأکید کرد که اتحادیه اروپا نمی‌تواند در زمینهٔ صدور مجوز مواد بیولوژیکی تزریقی شتابزدگی و اهمال کند حتی اگر به سه یا چهار هفته عقب افتادن از رقبای تولیدکننده واکسن بیانجامد.

وی وعده داد که اتحادیه، شبکه جدیدی از آزمون‌های بالینی را راه‌اندازی خواهد کرد تا اطلاعات لازم سریعتر به دست رگلاتورها رسیده و از سوی دیگر کمیسیون گروه ضربت جدیدی را برای افزایش تولید واکسن ایجاد خواهد کرد.

فون درلاین به تازگی نیز در سخنانی در جلسه مجازی دانشگاه «وارویک» انگلیس بیان داشت که برخی کشورها دست یابی به واکسن کرونا را رقابتی بین قدرت‌های جهانی می‌بینند؛ اما نگرش خصمانه قدیمی مانند تنش‌های بین آمریکا و روسیه کمکی به تلاش‌های جهانی برای مقابله با ویروس کرونا نمی‌کند.

وی با بیان اینکه ویروس کرونا به سرعت در حال گسترش است تصریح کرد که تنها رقابت امروز باید علیه مقابله با همه‌گیری باشد.

رئیس کمیسیون اروپا بر همین اساس رقابت بین اروپایی‌ها، روس‌ها، چینی‌ها و آمریکایی‌ها برای عبور از بحران کرونا را مردود دانست و خاطرنشان کرد: قضیه بسیار جدی است. وی در سخنانش بر لزوم رویکرد متحد و یکپارچه برای عبور از این بحران تأکید کرد.

فون درلاین در حالی این اظهارات را بیان داشت که اتحادیه اروپا از یک سو با تأخیر دریافت واکسن کرونای شرکت فایزر بیونتک امریکا روبرو است و از سوی دیگر شرکت انگلیسی-سوئدی آسترازنکا که با محدودیت تولید روبروست اعلام کرده که فقط بخشی از تعهد خود به اروپا را می‌تواند تحویل دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha